Test: Canon Powershot A520

Test: Canon Powershot A520

Již v lednu, tedy před veletrhem PMA, ohlásil Canon dva nové digitály. V produktové řadě Powershot byly a doposud jsou jediné, jež mají ve svém menu možnost volby českého jazyka. Třímegapixelový A510 a čtyřmegapixelový A520 se odlišují pouze rozlišením snímacího čipu a oba přísně vycházejí z designu řady Axx.

Neznamená to však, že čeština s diakritikou je jedinou inovací, která byla na fotoaparátech provedena. Jelikož se novinky od sebe skutečně odlišují pouze CCD senzorem a další drobnou odchylku najdete jen v rychlosti sériového snímání a počtu pořízených snímků při tomto nastavení, podíváme se na „vyspělejší“ variantu.






Přímým předchůdcem „á pětsetdvacítky“ je čtyřmegový A85. Jakkoli se může zdát, že „povrchově“ je novinka takřka totožná, změny doznala optická soustava. A to v podobě navýšení zoomu – z trojnásobného na čtyřnásobný (rozsah ohnisek je nyní 35–140 mm). Tímto se A520 dostává do úzce profilované skupiny digitálů: čtyřmegapixelovým rozlišením a zároveň 4× zoomem totiž není vybaveno mnoho přístrojů (např. Kodak EasyShare DX7440), a tak se zdá, že při těchto požadavcích ani příliš konkurentů neexistuje.



Na horní stěně fotoaparátu se nic nezměnilo, výrobce zachoval praktické umístění většiny ovládacích prvků právě v této části – tlačítko On/Off, otočný kruhový volič i zoomovací kolébku. Vše podstatné je tedy snadno po ruce. Prsty prvé ruky samozřejmě ovládáte také přepínač mezi režimem Fotografování/Prohlížení a čtyřsměrný volič se středovým potvrzovačem Set, umístěný na pravé straně zadní části těla.

Jak je znát z fotografií, viditelné externí úpravy se nekonaly. Nahlédnete-li však pod sloty ochráněné krytkami, natrefíte hned na dvě podstatné změny. Výrobce jimi reaguje na aktuální trend digitálních fotoaparátů, který tíhne k co nejmenším rozměrům těla.


Fotoaparáty Canon PowerShot A510 a A520 jsou prvními v „powershotové“ řadě, které využívají namísto CompactFlash skladnější a rozšířenější karty SD/MMC (16 MB MMC najdete v povinné výbavě) - nepočítáme-li low-endový Powershot A400.


Štíhlejších linií mohl fotoaparát doznat nejen díky záměně paměťového média, ale také omezením napájecího zdroje. Novinka využívá – stejně jako její pokrevní bratr A510 – pouze dva AA akumulátory, zatímco předchozí modely této řady potřebovaly čtyři. Inovace v oblasti paměťové karty a baterií přináší pozitivum: nyní s nimi lze operovat i při umístění fotoaparátu na stativ


Nyní se ve stručnosti podívejme na klady a zápory Canonu Powershot A520, tak jak se nám odhalily při podrobném testování.

Co se ukázalo jako problematický element? Jednoznačně mohu říct, že ostřicí systém. Canon opět využívá devítibodový AiAF, přičemž uživatel si může zvolit vlastní zaostřovací bod. Výrobce však pozměnil světelnost objektivu, která nyní pracuje s hodnotami F2,6–5,5, a zde je pravděpodobně ukryto jádro pudla. Nový Canon má zjevné problémy se zaostřením v šeru, nepochodíte s ním ani v restauračních prostorách, ani doma v pokročilejších odpoledních hodinách.

Možná právě proto „á-pětsetdvacítku“, stejně jako „á-pětsetdesítku“, vybavila firma zcela novým zoomovacím bleskem. Není to technologická novinka v pravém slova smyslu, neboť ji využívaly již mnohem starší analogové přístroje, ale ve třídě kompaktních digitálů ano. Na tomto místě je třeba poznamenat, že tiskovou zprávou deklarovaný rozsah dosahu blesku – 3,5 m na širokém a 2,2 m na dlouhém ohnisku – jsme vyzkoušeli a tyto údaje jsou reálné. Integrovaný blesk je skutečně v tomto rozsahu výkonný a fotografie při jeho použití jsou správně exponované.

Na druhou stranu nezklamala ani obrazová kvalita, spíše jen v tomto směru utvrdila „canonovské“ již tradiční postavení. Procesor Digic ukázal již dříve, že nemá problém s barevným vyobrazením snímků, a to včetně barev pleťových. Co však tentokrát velmi překvapilo, je zvýšená hladina barevného šumu při nastavení citlivosti ISO 400, konkrétně modrého kanálu RGB (viz graf šumu). U optiky však nemusíte mít obavu, neboť jsou dobře prokresleny jak detaily, tak i okrajové části fotografií. Jak vidíte na standardních testovacích obrazcích, ani sférické zkreslení se nekoná, přivřete-li oči nad drobným „soudkem“ na širokém ohnisku.

Testovací obrazec – nejkratší ohnisko
nejvyšší rozlišení  
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
nejvyšší rozlišení 
Standardní scéna
nejvyšší rozlišení 


Pozastavíme-li se nad tabulkou naměřených rychlostí, musíme konstatovat jediné: přístroj není žádný rychlík, ale zároveň se za tyto hodnoty nemusí stydět. 

Naměřili jsme

první snímek 3,23 s
snímek bez namáčknutí 0,56 s
snímek s namáčknutím 0,01 s
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 1,9 s
rychlost sériového snímání 1,7 sn./s 
počet snímků v sérii  7

Měřeno s paměťovou kartou Lexar SD 128 MB, v maximálním rozlišení 2 272 × 1 704 px, ve formátu JPEG s nejnižší kompresí

Ve prospěch volby tohoto fotoaparátu hraje nenáročnějším (tuzemským) uživatelům zejména české menu a dostupná cenová relace. Doporučená cena je totiž již dnes, ani ne měsíc po uvedení přístroje do prodeje, v internetových e-shopech až o dva tisíce levnější. A to je jistě důvod, proč mu někteří odpustí i pomalejší rozhraní USB 1.1 nebo absenci reálného histogramu.

__________________________________________________________________________________________

 plusy

 minusy

kvalitní optická soustava  

pouze formát JPEG

práce zoomovacího blesku

malé rozlišení LCD displeje

životnost baterií 

šum při nejvyšším nastavení citlivosti


zdroj: Canon CZ s.r.o.
kontakt: 225 280 111, www.canon.cz
cena: 9 999 Kč vč. DPH

Recenzi si můžete přečíst v nejnovějším čísle 2/2005 časopisu DIGIfoto, které vychází počátkem dubna.

Pokračování 2 / 2

Demosnímky

Nejkratší ohnisko
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Nejdelší ohnisko
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Pleťové odstíny bez blesku
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Pleťové odstíny s bleskem
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Makro exaktní
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Makro reálné
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Při zobrazení v poměru 1:1 je patrná chromatická vada - zde zejména na hlavě sochy a na vrcholcích lampy
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
ISO 400 a zřetelný barevný šum
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Snímek pořízený ve zšeřelé místnosti na nejširší ohnisko, ISO 50, bez použití blesku (čas 1/2 s.)
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení
Snímek pořízený ve zšeřelé místnosti na nejširší ohnisko, ISO 50, s použitím blesku (čas 1/60 s.)
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení

Určitě si přečtěte

Články odjinud