Test fullframové zrcadlovky Canon EOS 5D Mark III: V dobré kondici

26. července 2012
TWEET SDÍLET
Třetí Canon EOS 5D zřetelně převyšuje svého předchůdce ve schopnostech autofokusu, odolnosti, rychlosti, funkcích, ale bohužel také cenou.

Jedenapůlnásobná cena oproti předchůdci jistě zaskočila mnohé fotografy, kteří na nový model netrpělivě čekali. Více než 75 000 Kč opravdu není málo. Podobný cenový skok ovšem provedla i konkurence.

Dá se vysvětlit krizí, ale také zřetelným posunem blíže k profesionálním zrcadlovkám.

Klepněte pro větší obrázek
Canon EOS 5D Mark III

Vyberte si kartu

Jak je v této kategorii zatím zvykem, je tělo (přesněji, jeho povrch) vyrobeno z magnéziové slitiny. Působí masivním dojmem, zvýšená by měla být odolnost proti prachu a vodě. Hmotnost oproti předchůdci narostla o 100 gramů na 950 gramů. Dobře tvarovaný grip zaručuje výborné držení i ve větších rukou (lepší než u předchůdce).

Podobně jako ryze profesionální fotoaparáty, ani Canon EOS 5D Mark III není vybaven vestavěným bleskem. Počet megapixelů se zvedl jen mírně na současných 22.

Přibylo ovládacích tlačítek, některá se navíc dočkala drobných vylepšení. Nad stavovým displejem například stále najdete trojici tlačítek, z nichž každé má dvě funkce, jednu nastavovanou předním kruhovým voličem, druhou zadním. Tlačítko pro ISO a kompenzaci blesku má ale nově odlišný tvar, i po hmatu je spolehlivě poznáte od ostatních. Hned vedle spouště najdete nové tlačítko M-Fn, v základním nastavení slouží pro zobrazení elektronického horizontu a pro přepínání zaostřovacích bodů.

Klepněte pro větší obrázek
 Díky odlišnému tvaru si tlačítko ISO nespletete

Volič režimů je nově vybaven pojistkou, nastavit jiný program je možné až po jejím stisknutí, nehrozí tedy náhodné přepnutí – ale i u předchozích modelů se volič otáčel dostatečně ztuha, s nechtěnou změnou nastavení jsem neměl problém. Na voliči najdete tři pozice pro uložení uživatelských nastavení.

Klepněte pro větší obrázek
Pro změnu režimu musíte stisknout pojistku uprostřed voliče

Poprvé Canon vybavil fotoaparát v této třídě slotem pro dvě paměťové karty – fotografovat můžete na jednu typu CF a druhou SD.

Klepněte pro větší obrázek
Do přístroje můžete vložit jednu kartu CF a jednu SD

Výraznou změnou uspořádání prošla tlačítka vlevo od displeje, jejich počet se navíc zvýšil z šesti na sedm. Dříve samostatné tlačítko pro volbu Picture Styles je teď doplněné ještě o volbu multiexpozice a HDR. Přibyl ovladač Rate (pro hodnocení snímků hvězdičkami) a lupa pro živý náhled i prohlížení snímků.

Vpravo od hledáčku najdete nový samostatný přepínač pro živý náhled a video doplněný o tlačítko – spoušť pro zahájení záznamu. Pod ním narazíte na tlačítko Q – rychlé menu známé spíše z amatérských modelů, které zobrazí na zadním displeji základní nastavené expoziční parametry a dovolí jejich změnu pomocí otočných voličů. Změnit tak můžete například citlivost, kompenzaci expozice, vybrat odlišný styl snímku (Picture Style).

Scéna s přehledem

Tradiční specialitou Canonu jsou další dva ovládací prvky na zadní straně – osmisměrný volič v podobě jakéhosi joysticku a velký kruh druhého otočného voliče (první je samozřejmě vedle spouště). Přestože používám zrcadlovky této značky už docela dlouho, na osmisměrný volič v tomto provedení jsem si ještě nezvykl.

Možná mám tak nešikovné prsty, ale zejména výběr šikmých směrů pro mě stále zůstává velmi nejistý. Význam tohoto ovladače se u nového modelu kvůli většímu počtu zaostřovacích bodů zmenšil, přesto bych uvítal, kdyby Canon zapracoval na nějakém vylepšení. Ale možná jsem v tom sám a ostatní fotografové nemají problém. Zato velký otočný volič mohu jen chválit, pracuje se s ním skvěle.

Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana Canonu EOS 5D Mark III

Celkem deset ovládacích prvků můžete v menu fotoaparátu konfigurovat, měnit jejich výchozí nastavení, přiřazovat jim jiné funkce. Někdy jsou volby užitečné, jindy spíše sporné – třeba osmisměrný ovladač můžete pouze vypnout.

Konfigurovatelná jsou také dvě ze tří tlačítek v dosahu palce – standardně slouží pro aktivaci autofokusu, aretaci expozice a výběr zaostřovacích bodů.

Klepněte pro větší obrázek
V dosahu palce najdete tlačítka pro ovládání autofokusu a zamknutí expozice

Na přední straně se blíže ke gripu přemístilo a zvětšilo tlačítko pro kontrolu hloubky ostrosti (nastavení pracovní clony), které můžete překonfigurovat například tak, že po jeho přidržení se jednorázový autofokus změní na AI Servo.

Jedna boční strana je vyhrazena konektory – najdete tu přípojku na externí mikrofon, drátovou spoušť, blesk, výstup na sluchátka, AV výstup, HDMI.

Hledáček je velký, o trochu větší než u předchůdce, nabízí stoprocentní pokrytí scény. Překvapil mě zvuk při stisknutí spouště. Hlavně klapnutí zrcátka nelze označit za mimořádně tiché, ale na druhou stranu má příjemně kovový charakter, ne tak podivně pištivý jako u některých základních modelů. Na jedno nabití akumulátoru jsem pořídil téměř 900 snímků.

Témata článku: Technika, Canon, Zrcadlovky

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

27 Petr Březina

Ceny TIPA 2019 potvrdily nadvládu plnoformátových bezzrcadlovek

Ceny TIPA 2019 potvrdily nadvládu plnoformátových bezzrcadlovek

Redakce odborných fotografických titulů vyhodnotily nejlepší produkty, které během minulého roku obohatily fotografický trh. Vítězné kategorie potvrzují dočasný ústup digitálních zrcadlovek ve prospěch profesionálních plnoformátových bezzrcadlovek.

15 Helena Vyplelová

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Podívejte se s námi na citáty slavných fotografů, které vám mohou pomoci nalézt cestu k lepším fotografiím. Většinou v sobě totiž obsahují i skrytá doporučení, jak k fotografování přistupovat.

Lenka Dostálová

Leica Q2 láká na vysoké rozlišení, 4K video a odolné provedení

Leica Q2 láká na vysoké rozlišení, 4K video a odolné provedení

Druhá generace plnoformátového kompaktu se světelným objektivem na sebe nechala čekat přes tři roky. Inovace však nejsou malé – takřka dvojnásobné rozlišení a možnost kvalitního záznamu videa

3 Petr Březina

Fotografie týdne: V mlžném lese

Fotografie týdne: V mlžném lese

Lesy mají od nepaměti své speciální kouzlo a magickou přitažlivost. Jsou pro nás spojené s fenoménem dostupné přírody, do které můžeme vyrazit z města, s jistým dobrodružstvím, ale také meditačním či estetickým zážitkem.

Michal Černý

Jak na mobilní Instagram v počítači

Jak na mobilní Instagram v počítači

Instagram je vyvinut speciálně pro operační systémy přenosných chytrých zařízení. Existují však způsoby, jak limity operačního systému obejít a s aplikací plnohodnotně pracovat i v počítači.

9 Helena Vyplelová