DIGIarena.e15.cz

Test: Novinka z PMA – Nikon Coolpix 5900

Seznam kapitol
V souhrnu novinek na letošním veletrhu PMA představila firma Nikon mj. dvojici produktů, které se odlišují pouze rozlišením snímací soustavy – Coolpix 5900 a 7900. Redakce časopisu DIGIfoto měla možnost otestovat pětimegapixelový model, který – přestože je expozičním automatem – příjemně překvapil svým obrazovým výstupem.
Test: Novinka z PMA – Nikon Coolpix 5900

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Nový digitál Nikon Coolpix 5900 s celokovovým opláštěním dosahuje ultrakompaktních rozměrů: tělo 88 × 60 × 36,5 mm při váze 150 gramů není problém každodenně nosit v kapse. Díky plynulému výběžku pro úchop pravou rukou se model pohodlně drží, ostatně tento grip, respektive celkový tvar těla, není v produkci Nikonu žádnou novinkou. Z hlediska ergonomie zamrzí snad pouze provedení dvoupalcového LCD zobrazovače, který je sice dostatečně zapuštěn, ovšem je lehce „zranitelný“, neboť postrádá ochranu v podobě akrylátového krycího skla. Na tomto místě je třeba také zmínit pouhé 92% pokrytí displeje, nehledě na jeho nízké rozlišení 115 tisíc pixelů a ne příliš dokonalé antireflexní vrstvy.

Nikon Coolpix 5900 je vybaven snímacím CCD čipem o velikosti 1/1,8“, který je v rámci kompaktních digitálů tou nejlepší hodnotou, již může fotoaparát mít. Najít v konkurenci s ostatními pětimegovými fotoaparáty tuto velikost snímače je jako hledat jehlu v kupce sena. Tento fakt se velmi příznivě projevuje na nízké hladině šumu, jak pojednáme ještě dále. 
 
Objektiv Zoom-Nikkor ED pracuje s rozsahem ohnisek 38–114 mm a s takřka standardní světelností F2,8–4,9. Tento digitál patří k těm šťastnějším, které nemají evidentní problém se zaostřováním ani při nedostatečném osvětlení. Standardně zaostří od 30 cm, v makrorežimu již od čtyř cm (viz kapitola Demosnímky). Uživatel si může dokonce manuálně zvolit jeden z 99 zaostřovacích bodů. Blesk má podle našeho testování velice dobrý výkon, který odpovídá dosahu deklarovanému výrobcem, tedy 4,5 metrů na širokém a 3,5 metrů na dlouhém ohnisku.

Klepněte pro větší obrázek
Kruhový ovladač v horní části fotoaparátu nabízí samostatné polohy pro čtyři asistenční programy a další pro Fotografování/Video/ostatní Scénické režimy a Set up

Klepněte pro větší obrázek
Na zadní stěně nedošlo k žádné revoluci. Nahoře klasická zoomovací tlačítka, pod nimi ovladač Menu a tlačítko pro prohlížení fotografií. Každý „směr“ čtyřsměrného ovladače má funkci přímé volby. Grafické ikonky ve dvojím barevném vyobrazení působí na první pohled trochu nepřehledně

Klepněte pro větší obrázek
Slot na SD/MMC paměťové médium je umístěn na pravém boku fotoaparátu, při práci na stativu tedy můžete karty měnit, nikoliv však Li-Ion akumulátor. Otázkou však je, kolik uživatelů v praxi tento fotoaparát využije v kombinaci se stativem

I když přístroj neposkytuje majiteli vyspělé módy jako jsou priorita času, clony nebo plný manuál, přesto dává prostor k uživatelskému nastavení. A to ne prostor standardní, ale na automat poměrně široký. V Menu najdete tradiční Obrazové rozlišení, ISO (64, 100, 200, 400), Vyvážení bílé (včetně vlastní kalibrace teploty barev), a dokonce vedle expozičního bracketingu i bracketing vyvážení bílé. V nabídce je také možnost měření expozice, kdy vedle klasického plošného, středově-vyváženého a bodového stojí na výběr i bodové měření svázané se zaostřovacím bodem (Spot AF area).

Kromě nastavení různých stupňů ostrosti, kontrastu a saturace nechybí ani alternativní barevné zaznamenávání – ze standardu od ostatní konkurence vybočuje tzv. Cyanotype, tedy modrý nádech. Samozřejmostí pro Nikon je také volba redukce šumu (Noise Reduction).

Vedle 16ti motivových programů (přičemž čtyři z nich jsou tzv. asistenční) uvítají fotografové, kteří si rádi hrají s přednastavenými režimy, také dvě nové funkce. Jednou z nich je "Face-priority AF", která funguje na principu zaostření lidského obličeje. Testování ukázalo, že fotoaparát je skutečně schopen v záběru rozeznat tvář portrétované osoby, ale někdy se nechá ošidit předmětem barvy blízké pleťovému odstínu.

Další nově podporovanou funkcí, kterou disponoval již např. Nikon Coolpix 8400, je tzv. „D-Lighting, tedy jistá obdoba digitálního blesku. O účinku této funkce, jejíž podstatou je dodatečné prosvětlení tmavých záběrů, se můžete přesvědčit v kapitole Demosnímky.

Jak si také můžete prohlédnout na demosnímcích, obrazová kvalita tohoto fotoaparátu je ve své třídě výborná. Optika kreslí velice dobře, Coolpix 5900 netrpí zbytečným firmwarovým přeostřováním, jak tomu bylo u některých předešlých modelů této řady. Přesto objektiv vykazuje drobné sférické zkreslení, zejména soudkovité na širokém konci, ovšem v porovnání s digitály stejné třídy není třeba se na tomto místě pozastavovat. Reálné je také barevné podání pleťových odstínů, a to jak při použití blesku, tak i bez něj. 

Klepněte pro větší obrázek Testovací obrazec – nejkratší ohnisko
nejvyšší rozlišení  
 
 
 
 
Klepněte pro větší obrázek Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
nejvyšší rozlišení  
Klepněte pro větší obrázek Standardní scéna
nejvyšší rozlišení 

Co je však u tohoto fotoaparátu zcela chvályhodné (zejména v kontextu ostatních „coolpixů“ od Nikonu), je absence jak chromatické vady, tak moaré, překvapivě nízká je i hladina šumu, jak je vidět z přiloženého grafu. Jeho křivka je takřka lineární, ani při nejvyšším nastavení citlivosti ISO nestoupá šum v některém z barevných kanálů RGB.

Klepněte pro větší obrázek

Dá se říct, že fotoaparát není ani extra rychlý, ale ani pomalý. První snímek sice pořídíte „až“ za čtyři sekundy, ale při souvislém fotografování je odezva okamžitá. Také ukládání snímků do dvou vteřin je čas snesitelný.

Naměřili jsme

první snímek 3,54 s
snímek bez namáčknutí 1,03 s
snímek s namáčknutím neměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 1,9 s
rychlost sériového snímání 1,7 sn./s 
počet snímků v sérii  8

Měřeno s paměťovou kartou Lexar CF 32×, 512 MB, v maximálním rozlišení 2 272 × 1 704 px, ve formátu JPEG s nejnižší kompresí

Kromě paměťových médií SD/MMC vám někdy může přijít vhod 13,5 MB interní paměť. Samozřejmostí je v této třídě digitálů ukládání snímků pouze do komprimovaného JPEGu, videosekvence do MOVu a s hlasovým záznamem se vypořádává formát WAV.

Nový Nikon Coolpix 5900 je uživatelsky velice příjemným modelem s jednoduchým ovládáním, který vyniká nadprůměrně dobrou obrazovou kvalitou a extrémně nízkou hladinou šumu. Ke kladům patří také deklarovaná dlouhá životnost baterií, kterou potvrdila praxe.

__________________________________________________________________________________________

Klepněte pro větší obrázek plusy

Klepněte pro větší obrázek minusy

dosah blesku

konstrukce a rozlišení LCD

výborná kresba objektivu

rozhraní USB 1.1

nízká hladina šumu

 


zdroj: Nikon
kontakt: 267 154 560, www.nikon.cz
cena: 10 490 Kč vč. DPH

Recenzi si můžete přečíst v nejnovějším čísle 2/2005 časopisu DIGIfoto, které vychází počátkem dubna.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 18 komentářů

Nejnovější komentáře

Tak Vám nevím Visapart 14. 11. 2005, 12:33
Re: nemůžu se rozhodnout .... Jan Chmelik 3. 8. 2005, 22:08
NIKON 5900 jakou kartu zvolit? iva 23. 7. 2005, 10:40
canon vs nikon zdenal 6. 7. 2005, 09:01
Re: soudkovitost - nikon 5900 Petr 19. 6. 2005, 23:02

Další podobné články

Zeiss představuje nový manuální objektiv Milvus 25 mm F1,4

Zeiss představuje nový manuální objektiv Milvus 25 mm F1,4

Yashica Y35 digiFilm: digitál s vůní analogu

Yashica Y35 digiFilm: digitál s vůní analogu

Oznámení nového fotoaparátu značky Yashica, a ještě ke všemu digitálního, bylo avizováno několik měsíců dopředu. Inu, dočkali jsme se. Yashica představila velmi netradiční produkt, který sice je digitální, ale tak trochu i není…

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon představil třetí generaci kompaktního fotoaparátu G1X – tentokrát nedošlo pouze na kosmetické změny. V zásadě nás čeká zcela nový fotoaparát, který se designem blíží dříve uvedeným modelům řady G.

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

V akci se Sony A6500 – první fotografie z terénu

V akci se Sony A6500 – první fotografie z terénu

Ačkoli je digitální bezzrcadlovka Sony A6500 na trhu již nějaký pátek, do testu se nám ji podařilo získat až nyní. V rychlosti jsme vyzkoušeli schopnosti tohoto aparátu v terénu, na detailní recenzi se můžete těšit v brzkých dnech.

DJI představilo Zenmuse X7 – videomodul s možností RAW záznamu

DJI představilo Zenmuse X7 – videomodul s možností RAW záznamu

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

Práší se vám doma na kinofilmový fotoaparát jen proto, že vám focení na film připadá náročné a zdlouhavé, ve srovnání s digitálem neefektivní? Potom by vás mohl zaujmout italský projekt I’m Back™, který promění váš analog v digitál.