DIGIarena.e15.cz

Test: Novinka z PMA – Nikon Coolpix 5900

Seznam kapitol
V souhrnu novinek na letošním veletrhu PMA představila firma Nikon mj. dvojici produktů, které se odlišují pouze rozlišením snímací soustavy – Coolpix 5900 a 7900. Redakce časopisu DIGIfoto měla možnost otestovat pětimegapixelový model, který – přestože je expozičním automatem – příjemně překvapil svým obrazovým výstupem.
Test: Novinka z PMA – Nikon Coolpix 5900

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Nový digitál Nikon Coolpix 5900 s celokovovým opláštěním dosahuje ultrakompaktních rozměrů: tělo 88 × 60 × 36,5 mm při váze 150 gramů není problém každodenně nosit v kapse. Díky plynulému výběžku pro úchop pravou rukou se model pohodlně drží, ostatně tento grip, respektive celkový tvar těla, není v produkci Nikonu žádnou novinkou. Z hlediska ergonomie zamrzí snad pouze provedení dvoupalcového LCD zobrazovače, který je sice dostatečně zapuštěn, ovšem je lehce „zranitelný“, neboť postrádá ochranu v podobě akrylátového krycího skla. Na tomto místě je třeba také zmínit pouhé 92% pokrytí displeje, nehledě na jeho nízké rozlišení 115 tisíc pixelů a ne příliš dokonalé antireflexní vrstvy.

Nikon Coolpix 5900 je vybaven snímacím CCD čipem o velikosti 1/1,8“, který je v rámci kompaktních digitálů tou nejlepší hodnotou, již může fotoaparát mít. Najít v konkurenci s ostatními pětimegovými fotoaparáty tuto velikost snímače je jako hledat jehlu v kupce sena. Tento fakt se velmi příznivě projevuje na nízké hladině šumu, jak pojednáme ještě dále. 
 
Objektiv Zoom-Nikkor ED pracuje s rozsahem ohnisek 38–114 mm a s takřka standardní světelností F2,8–4,9. Tento digitál patří k těm šťastnějším, které nemají evidentní problém se zaostřováním ani při nedostatečném osvětlení. Standardně zaostří od 30 cm, v makrorežimu již od čtyř cm (viz kapitola Demosnímky). Uživatel si může dokonce manuálně zvolit jeden z 99 zaostřovacích bodů. Blesk má podle našeho testování velice dobrý výkon, který odpovídá dosahu deklarovanému výrobcem, tedy 4,5 metrů na širokém a 3,5 metrů na dlouhém ohnisku.

Klepněte pro větší obrázek
Kruhový ovladač v horní části fotoaparátu nabízí samostatné polohy pro čtyři asistenční programy a další pro Fotografování/Video/ostatní Scénické režimy a Set up

Klepněte pro větší obrázek
Na zadní stěně nedošlo k žádné revoluci. Nahoře klasická zoomovací tlačítka, pod nimi ovladač Menu a tlačítko pro prohlížení fotografií. Každý „směr“ čtyřsměrného ovladače má funkci přímé volby. Grafické ikonky ve dvojím barevném vyobrazení působí na první pohled trochu nepřehledně

Klepněte pro větší obrázek
Slot na SD/MMC paměťové médium je umístěn na pravém boku fotoaparátu, při práci na stativu tedy můžete karty měnit, nikoliv však Li-Ion akumulátor. Otázkou však je, kolik uživatelů v praxi tento fotoaparát využije v kombinaci se stativem

I když přístroj neposkytuje majiteli vyspělé módy jako jsou priorita času, clony nebo plný manuál, přesto dává prostor k uživatelskému nastavení. A to ne prostor standardní, ale na automat poměrně široký. V Menu najdete tradiční Obrazové rozlišení, ISO (64, 100, 200, 400), Vyvážení bílé (včetně vlastní kalibrace teploty barev), a dokonce vedle expozičního bracketingu i bracketing vyvážení bílé. V nabídce je také možnost měření expozice, kdy vedle klasického plošného, středově-vyváženého a bodového stojí na výběr i bodové měření svázané se zaostřovacím bodem (Spot AF area).

Kromě nastavení různých stupňů ostrosti, kontrastu a saturace nechybí ani alternativní barevné zaznamenávání – ze standardu od ostatní konkurence vybočuje tzv. Cyanotype, tedy modrý nádech. Samozřejmostí pro Nikon je také volba redukce šumu (Noise Reduction).

Vedle 16ti motivových programů (přičemž čtyři z nich jsou tzv. asistenční) uvítají fotografové, kteří si rádi hrají s přednastavenými režimy, také dvě nové funkce. Jednou z nich je "Face-priority AF", která funguje na principu zaostření lidského obličeje. Testování ukázalo, že fotoaparát je skutečně schopen v záběru rozeznat tvář portrétované osoby, ale někdy se nechá ošidit předmětem barvy blízké pleťovému odstínu.

Další nově podporovanou funkcí, kterou disponoval již např. Nikon Coolpix 8400, je tzv. „D-Lighting, tedy jistá obdoba digitálního blesku. O účinku této funkce, jejíž podstatou je dodatečné prosvětlení tmavých záběrů, se můžete přesvědčit v kapitole Demosnímky.

Jak si také můžete prohlédnout na demosnímcích, obrazová kvalita tohoto fotoaparátu je ve své třídě výborná. Optika kreslí velice dobře, Coolpix 5900 netrpí zbytečným firmwarovým přeostřováním, jak tomu bylo u některých předešlých modelů této řady. Přesto objektiv vykazuje drobné sférické zkreslení, zejména soudkovité na širokém konci, ovšem v porovnání s digitály stejné třídy není třeba se na tomto místě pozastavovat. Reálné je také barevné podání pleťových odstínů, a to jak při použití blesku, tak i bez něj. 

Klepněte pro větší obrázek Testovací obrazec – nejkratší ohnisko
nejvyšší rozlišení  
 
 
 
 
Klepněte pro větší obrázek Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
nejvyšší rozlišení  
Klepněte pro větší obrázek Standardní scéna
nejvyšší rozlišení 

Co je však u tohoto fotoaparátu zcela chvályhodné (zejména v kontextu ostatních „coolpixů“ od Nikonu), je absence jak chromatické vady, tak moaré, překvapivě nízká je i hladina šumu, jak je vidět z přiloženého grafu. Jeho křivka je takřka lineární, ani při nejvyšším nastavení citlivosti ISO nestoupá šum v některém z barevných kanálů RGB.

Klepněte pro větší obrázek

Dá se říct, že fotoaparát není ani extra rychlý, ale ani pomalý. První snímek sice pořídíte „až“ za čtyři sekundy, ale při souvislém fotografování je odezva okamžitá. Také ukládání snímků do dvou vteřin je čas snesitelný.

Naměřili jsme

první snímek 3,54 s
snímek bez namáčknutí 1,03 s
snímek s namáčknutím neměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 1,9 s
rychlost sériového snímání 1,7 sn./s 
počet snímků v sérii  8

Měřeno s paměťovou kartou Lexar CF 32×, 512 MB, v maximálním rozlišení 2 272 × 1 704 px, ve formátu JPEG s nejnižší kompresí

Kromě paměťových médií SD/MMC vám někdy může přijít vhod 13,5 MB interní paměť. Samozřejmostí je v této třídě digitálů ukládání snímků pouze do komprimovaného JPEGu, videosekvence do MOVu a s hlasovým záznamem se vypořádává formát WAV.

Nový Nikon Coolpix 5900 je uživatelsky velice příjemným modelem s jednoduchým ovládáním, který vyniká nadprůměrně dobrou obrazovou kvalitou a extrémně nízkou hladinou šumu. Ke kladům patří také deklarovaná dlouhá životnost baterií, kterou potvrdila praxe.

__________________________________________________________________________________________

Klepněte pro větší obrázek plusy

Klepněte pro větší obrázek minusy

dosah blesku

konstrukce a rozlišení LCD

výborná kresba objektivu

rozhraní USB 1.1

nízká hladina šumu

 


zdroj: Nikon
kontakt: 267 154 560, www.nikon.cz
cena: 10 490 Kč vč. DPH

Recenzi si můžete přečíst v nejnovějším čísle 2/2005 časopisu DIGIfoto, které vychází počátkem dubna.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 18 komentářů

Nejnovější komentáře

Tak Vám nevím Visapart 14. 11. 2005, 12:33
Re: nemůžu se rozhodnout .... Jan Chmelik 3. 8. 2005, 22:08
NIKON 5900 jakou kartu zvolit? iva 23. 7. 2005, 10:40
canon vs nikon zdenal 6. 7. 2005, 09:01
Re: soudkovitost - nikon 5900 Petr 19. 6. 2005, 23:02

Další podobné články

Loupedeck+ láká na inovované rozhraní a širší kompatibilitu

Loupedeck+ láká na inovované rozhraní a širší kompatibilitu

Nikon chystá novou verzi kapesního superzoomu

Nikon chystá novou verzi kapesního superzoomu

Xiaomi Mijia – gimbal s výdrží až 16 hodin

Xiaomi Mijia – gimbal s výdrží až 16 hodin

Fujifilm X-E3: Stylová a výkonná bezzrcadlovka (test)

Fujifilm X-E3: Stylová a výkonná bezzrcadlovka (test)

V dnešním testu se budeme věnovat pokročilé bezzrcadlovce Fujifilmu X-E3, která v mnohých parametrech kopíruje top model značky Fuji X-T2. Co všechno tento fotoaparát zvládne a vyplatí se do něj investovat?

A je to venku! Nikon D850 je osazen snímačem z dílny Sony

A je to venku! Nikon D850 je osazen snímačem z dílny Sony

Nikon prohrál patentový soud s Zeissem a ASML – zaplatí 475 000 EUR

Nikon prohrál patentový soud s Zeissem a ASML – zaplatí 475 000 EUR

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple vydal pět nových videí, která učí uživatele iPhonu X kreativní fotografii. Všechny spoty jsou protknuty tématikou právě probíhajícího mistroství světa ve fotbale. Všechny tipy jsou stejně dobře použitelné i pro jiné modely značky.

Instant Magny 35: promění starý analog v instantní fotoaparát

Instant Magny 35: promění starý analog v instantní fotoaparát

Okamžitá fotka s možností výměny objektivů a malou hloubkou ostrosti. Nekonečně expozic v jednom snímku. Dokonalý přehled o dění před fotoaparátem. Svět v zrcadlovém odrazu. To vše může nabídnout „instantní“ stěna Instant Magny 35.