DIGIarena.e15.cz

Test Sony SLT–A37: Chytrá horákyně

Seznam kapitol
Začátečnická (ne)zrcadlovka Sony SLT–A37 s elektronickým hledáčkem může úspěšně soupeřit s opravdovými zrcadlovkami stejné kategorie, které nabízí konkurence.

Sony rozhodně vytvořilo se svými fotoaparáty SLT originální koncept. Na pohled vypadají jako zrcadlovky, dokonce i to zrcátko mají. Ale při komponování pozorujete obraz na displeji nebo v elektronickém hledáčku.

Jde to i bez matnice

Zrcátko je polopropustné, nesklápí se a slouží jen pro odražení části světelných paprsků na zaostřovací senzor. S fotoaparátem se tedy komponuje naprosto stejně jako s dnešními bezzrcadlovkami, na rozdíl od nich ale nabízí ostření detekcí fáze, které až donedávna nad detekcí kontrastu, kterou využívají hlavně kompakty a bezzrcadlovky, jednoznačně vedlo.

V současné době už to tak úplně nemusí být pravda. Ale běžnému uživateli nakonec může být jedno, jakou technologii ostření fotoaparát používá, záleží jen na výsledné rychlosti a spolehlivosti.

Klepněte pro větší obrázek
Sony SLT-A37
Klepněte pro větší obrázek
Levá strana ukrývá všechny konektory

Sony SLT-A37 zaujme hlavně začátečníky, kteří touží po něčem na způsob zrcadlovky. S nejbližší konkurencí v podobě „opravdových zrcadlovek“ Canon EOS 1100D nebo Nikon D3200 má prakticky stejný tvar, rozměry i hmotnost. Liší se právě jen tím elektronickým hledáčkem. Ten přináší výhody – pozorujete obraz vytvořený na snímači, už při kompozici tak můžete odhalit přepaly, příliš velký kontrast nebo třeba chyby v expozici.

Má ale i nevýhody, mezi které patřilo zejména omezené rozlišení. V případě SLT-A37 je ovšem obraz tvořen ekvivalentem 1,44 miliónu bodů, je tedy dostatečně jemný, navíc je i velký, takže může malinkým optickým hledáčkům začátečnických zrcadlovek směle konkurovat. To platí zejména při nižších a středních hladinách osvětlení.

Pokud opravdu jasně svítí slunce, projeví se další nevýhoda elektronického hledáčku – nedokáže natolik zvýšit svůj jas, aby obraz nerušilo parazitní světlo přicházející okulárem. I v tom nejjasnějším světle v hledáčku SLT-A37 sice uvidíte více než na displeji, obraz ale bude matný a hůře odhalíte případné chyby v kompozici. Celkově mě hledáček spíše příjemně překvapil, pro danou kategorii přístroje jde o použitelné řešení.

Klepněte pro větší obrázek
Grip je krátký, vhodný spíše pro menší ruce

Rozmístění důležitých prvků

Malé a lehké tělo budou někteří uživatelé jistě považovat za výhodu. Daní za ně je nepříliš dobré držení – máte-li větší ruce, zůstanou vám dva prsty pod gripem. Ovládací prvky jsou standardní, v této kategorii obvyklé. Vedle spouště tedy najdete jediný kruhový volič, na zadní straně jej doplňuje křížový ovladač, jehož jednotlivé pozice slouží jako tlačítka pro přístup k nejběžnějším parametrům snímání – naštěstí nechybí ani tlačítko pro nastavení citlivosti.

Klepněte pro větší obrázek
Na zadní straně najdete obvyklé ovládací prvky

Nad křížovým voličem najdete důležité tlačítko Fn. Ve standardním nastavení nabízí přístup do zjednodušeného menu, ve kterém můžete nastavit například režim měření expozice nebo optimalizaci dynamického rozsahu, hlavně ale slouží pro nastavení různých možností autofokusu – aktivaci funkcí rozpoznávání obličeje a sledování pohybujících se objektů, přepínání mezi jednorázovým a kontinuálním autofokusem, volba mezi bodovým či zónovým ostřením nebo automatickým výběrem bodu.

Klepněte pro větší obrázek
Pomocí tlačítka Fn se dostanete do zjednodušeného menu

Chcete-li fotoaparát využít i pro natáčení videa, jistě uvítáte samostatné tlačítko videospouště nacházející se ještě kousek nad zmiňovaným Fn. Vedle něj pak jsou obvyklé ovládací prvky pro kompenzaci a aretaci expozice. Video můžete zaznamenávat se stereofonním zvukem v rozlišení Full HD při frekvenci až 60 snímků (prokládaných) za sekundu.

Klepněte pro větší obrázek
Přepínání obrazu mezi displejem a hledáčkem je možné ručně tlačítkem, nebo automaticky pomocí zabudovaného senzoru

Příjemně rychlý autofokus

Velmi příjemný je výklopný displej. Má sice dnes už spíše menší rozlišení 230 000 bodů, ale pro kompozici to nakonec stačí. Důležité je, že umožňuje pohodlnou kompozici těsně u země či nad hlavou. Navíc na rozdíl od konkurenčních zrcadlovek máte i při fotografování přes displej k dispozici rychlé fázové ostření – to je velká výhoda systému SLT.

Klepněte pro větší obrázek
Displej lze vyklopit dolů...
Klepněte pro větší obrázek
… i nahoru

V praxi je tedy autofokus stejně rychlý, ať už komponujete v elektronickém hledáčku nebo na displeji. Vždy totiž využívá stejného čipu pro detekci fáze, na který dopadají paprsky odražené od nesklopného polopropustného zrcátka. Při přeostření z pěti metrů na jeden metr jsem naměřil zpoždění spouště bez namáčknutí 0,25 s, což je slušná hodnota, zejména pokud započítáme fakt, že jí SLT-A37 dosáhla s pomalým setovým objektivem. I v praxi se mi ostření zdálo pohotové, sice ne tolik, jako u nejrychlejších fotoaparátů, ale pořád nadprůměrně rychlé.

Klepněte pro větší obrázek
Volič režimů najdete vlevo

 

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 43 komentářů

Nejnovější komentáře

Když při sériovém snímání potřebujete sledov… Jiří Horák 21. 8. 2012, 19:29
Protože o baterkách si každý myslí, že jim r… Karel Kahovec 17. 8. 2012, 23:09
Sorry, opat ta sklamem. Nevies. Na zaklade n… MM 17. 8. 2012, 18:04
Tak te uz vim vsechno, dik. R. 17. 8. 2012, 16:11
Ci sa vyplatia spolocne stravene chvile s ro… MM 17. 8. 2012, 11:28

Další podobné články

Nikon pravděpodobně končí s akčními kamerami KeyMission

Nikon pravděpodobně končí s akčními kamerami KeyMission

Fujifilm XF10 – novinka s APS-C snímačem a širokým objektivem

Fujifilm XF10 – novinka s APS-C snímačem a širokým objektivem

Kompakty s opravdu velkým snímačem a pevným objektivem by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Jejich řady nově rozšiřuje novinka od Fujifilmu, která navazuje na generačně starší model X70.

Plnohodnotný Adobe Photoshop bude dostupný na iPadu Pro!

Plnohodnotný Adobe Photoshop bude dostupný na iPadu Pro!

O čem mnozí uživatelé tajně snili, se možná brzy stane realitou. Společnost Adobe totiž plánuje představit světu oficiální a plnohodnotnou verzi aplikace Photoshop pro Apple iPad Pro.

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

Světelné digitální kompakty jsou v současné době asi tím nejlepším, co můžete pořídit. Nejedná se však o převratnou koncepci, obdobné fotoaparáty byly na trhu již v analogové podobě – jedním z nich je i Konica Hexar.

Light údajně vyvíjí telefon s devíti objektivy

Light údajně vyvíjí telefon s devíti objektivy

Mobilní telefony bývají poslední dobou poměrně běžně osazovány duálním objektivem. Najdeme však i výjimku v podobě modelu Huawei P20 Pro, který má objektivy hned tři. Společnost Light však chce jít ještě dál a objektivů použít 9.