45
Fotogalerie

Test Sony SLT–A37: Chytrá horákyně

Začátečnická (ne)zrcadlovka Sony SLT–A37 s elektronickým hledáčkem může úspěšně soupeřit s opravdovými zrcadlovkami stejné kategorie, které nabízí konkurence.

Sony rozhodně vytvořilo se svými fotoaparáty SLT originální koncept. Na pohled vypadají jako zrcadlovky, dokonce i to zrcátko mají. Ale při komponování pozorujete obraz na displeji nebo v elektronickém hledáčku.

Jde to i bez matnice

Zrcátko je polopropustné, nesklápí se a slouží jen pro odražení části světelných paprsků na zaostřovací senzor. S fotoaparátem se tedy komponuje naprosto stejně jako s dnešními bezzrcadlovkami, na rozdíl od nich ale nabízí ostření detekcí fáze, které až donedávna nad detekcí kontrastu, kterou využívají hlavně kompakty a bezzrcadlovky, jednoznačně vedlo.

V současné době už to tak úplně nemusí být pravda. Ale běžnému uživateli nakonec může být jedno, jakou technologii ostření fotoaparát používá, záleží jen na výsledné rychlosti a spolehlivosti.

sonyA37_p01.jpg
Sony SLT-A37
sonyA37_p02.jpg
Levá strana ukrývá všechny konektory

Sony SLT-A37 zaujme hlavně začátečníky, kteří touží po něčem na způsob zrcadlovky. S nejbližší konkurencí v podobě „opravdových zrcadlovek“ Canon EOS 1100D nebo Nikon D3200 má prakticky stejný tvar, rozměry i hmotnost. Liší se právě jen tím elektronickým hledáčkem. Ten přináší výhody – pozorujete obraz vytvořený na snímači, už při kompozici tak můžete odhalit přepaly, příliš velký kontrast nebo třeba chyby v expozici.

Má ale i nevýhody, mezi které patřilo zejména omezené rozlišení. V případě SLT-A37 je ovšem obraz tvořen ekvivalentem 1,44 miliónu bodů, je tedy dostatečně jemný, navíc je i velký, takže může malinkým optickým hledáčkům začátečnických zrcadlovek směle konkurovat. To platí zejména při nižších a středních hladinách osvětlení.

Pokud opravdu jasně svítí slunce, projeví se další nevýhoda elektronického hledáčku – nedokáže natolik zvýšit svůj jas, aby obraz nerušilo parazitní světlo přicházející okulárem. I v tom nejjasnějším světle v hledáčku SLT-A37 sice uvidíte více než na displeji, obraz ale bude matný a hůře odhalíte případné chyby v kompozici. Celkově mě hledáček spíše příjemně překvapil, pro danou kategorii přístroje jde o použitelné řešení.

sonyA37_p03.jpg
Grip je krátký, vhodný spíše pro menší ruce

Rozmístění důležitých prvků

Malé a lehké tělo budou někteří uživatelé jistě považovat za výhodu. Daní za ně je nepříliš dobré držení – máte-li větší ruce, zůstanou vám dva prsty pod gripem. Ovládací prvky jsou standardní, v této kategorii obvyklé. Vedle spouště tedy najdete jediný kruhový volič, na zadní straně jej doplňuje křížový ovladač, jehož jednotlivé pozice slouží jako tlačítka pro přístup k nejběžnějším parametrům snímání – naštěstí nechybí ani tlačítko pro nastavení citlivosti.

sonyA37_p04.jpg
Na zadní straně najdete obvyklé ovládací prvky

Nad křížovým voličem najdete důležité tlačítko Fn. Ve standardním nastavení nabízí přístup do zjednodušeného menu, ve kterém můžete nastavit například režim měření expozice nebo optimalizaci dynamického rozsahu, hlavně ale slouží pro nastavení různých možností autofokusu – aktivaci funkcí rozpoznávání obličeje a sledování pohybujících se objektů, přepínání mezi jednorázovým a kontinuálním autofokusem, volba mezi bodovým či zónovým ostřením nebo automatickým výběrem bodu.

sonyA37_p05.jpg
Pomocí tlačítka Fn se dostanete do zjednodušeného menu

Chcete-li fotoaparát využít i pro natáčení videa, jistě uvítáte samostatné tlačítko videospouště nacházející se ještě kousek nad zmiňovaným Fn. Vedle něj pak jsou obvyklé ovládací prvky pro kompenzaci a aretaci expozice. Video můžete zaznamenávat se stereofonním zvukem v rozlišení Full HD při frekvenci až 60 snímků (prokládaných) za sekundu.

sonyA37_p06.jpg
Přepínání obrazu mezi displejem a hledáčkem je možné ručně tlačítkem, nebo automaticky pomocí zabudovaného senzoru

Příjemně rychlý autofokus

Velmi příjemný je výklopný displej. Má sice dnes už spíše menší rozlišení 230 000 bodů, ale pro kompozici to nakonec stačí. Důležité je, že umožňuje pohodlnou kompozici těsně u země či nad hlavou. Navíc na rozdíl od konkurenčních zrcadlovek máte i při fotografování přes displej k dispozici rychlé fázové ostření – to je velká výhoda systému SLT.

sonyA37_p07.jpg
Displej lze vyklopit dolů...
sonyA37_p08.jpg
… i nahoru

V praxi je tedy autofokus stejně rychlý, ať už komponujete v elektronickém hledáčku nebo na displeji. Vždy totiž využívá stejného čipu pro detekci fáze, na který dopadají paprsky odražené od nesklopného polopropustného zrcátka. Při přeostření z pěti metrů na jeden metr jsem naměřil zpoždění spouště bez namáčknutí 0,25 s, což je slušná hodnota, zejména pokud započítáme fakt, že jí SLT-A37 dosáhla s pomalým setovým objektivem. I v praxi se mi ostření zdálo pohotové, sice ne tolik, jako u nejrychlejších fotoaparátů, ale pořád nadprůměrně rychlé.

sonyA37_p09.jpg
Volič režimů najdete vlevo

 

Pokračování 2 / 3

Vybavení, funkce a obrazová kvalita

Vzhledem k tomu, že se zrcátko nesklápí, odpadá největší zdroj hluku při expozici. Závěrka samozřejmě slyšitelně cvakne, ale podobně jako u bezzrcadlovek. Fotoaparát je tedy velmi tichý.

Z koncepce SLT ale plyne také jedna špatná vlastnost: snímač odebírá energii nejen při samotné expozici, ale také během komponování, vlastně pořád, když je fotoaparát zapnutý.

Akumulátor by měl dle standardu CIPA vydržet 450 záběrů, já jsem se při testu dostal na průměr 250 snímků na jedno nabití – pravda, bylo to v téměř extrémních podmínkách za vysoké vzdušné vlhkosti, s opravdovou zrcadlovkou bych ale jistě dosáhl většího počtu snímků. Vzhledem k zaměření na začátečníky nemusí nízký počet snímků na jedno nabití vadit, pokud si ale chcete pořídit fotoaparát na cesty do míst, kde není každý den k dispozici elektřina, zvažte dostatečný počet náhradních akumulátorů.

Další výhody nesklopného zrcátka

Autofokus má patnáct zaostřovacích bodů, z toho tři křížové. Dlouho jsem si lámal hlavu, jak se vlastně body vybírají, obvyklá cesta stisknutím tlačítka AF na zadní straně vedla k aktivaci sledování pohybu. Už jsem si myslel, že jediná cesta je pomalý přístup přes zjednodušené menu, pak se ale ukázalo, že stačí deaktivovat funkci sledování pohybu a tlačítko AF se najednou přepne právě na výběr bodů. V praxi se tak musíte před fotografováním rychlejších dějů rozhodnout, zda chcete využít sledování pohybu, nebo si raději ručně vyberete bod, a podle toho fotoaparát nastavíte.

První snímek je možné pořídit 1,1 s od zapnutí fotoaparátu. To sice není moc dobrá hodnota, v praxi ale stačí. Naopak rychlé je sériové snímání – 5,5 snímku za sekundu není v této kategorii běžné, nesklápějící se zrcátko ukazuje svou další výhodu. Ovšem v praxi tuto rychlost spíše nevyužijete, protože v hledáčku během snímání vidíte vždy předchozí vyfotografovaný snímek, nikoliv živý náhled. Sledovat pohybující se objekty je tak dosti obtížné.

Měření expozice funguje za běžných podmínek bezproblémově. Automatika si ale správně neporadí se záběry, na kterých je větší plocha oblohy nebo dokonce sníh, výsledné snímky jsou pak tmavé. Zkušený fotograf s tím samozřejmě počítá a nastaví korekci, začátečníci ale mohou mít problém – a automatika některých konkurentů (spíše z řad bezzrcadlovek a kompaktů) si s podobnými situacemi poradí.

sonyA37_k01.JPG
Kompenzace expozice +0,7 EV

Kvalita obrazu

Snímače značky Sony jsou v posledních letech výborné. Jedním takovým šestnáctimegapixelovým je vybavena i SLT-A37. Získáte tak snímky, které jsou při základní citlivosti plné detailů – i když pro plné využití schopností čipu musíte snímat do RAWu, fotografie v JPEG jsou i při ISO 100 zřetelně poznamenány vlivem odšumovacích algoritmů.

sonyA37_k02.JPG   sonyA37_k03.jpg
Obrazová kvalita při ISO 100 – vlevo JPEG, vpravo export z RAWu

Sony SLT-A37 umožňuje nastavit citlivost až ISO 16 000. Snímky v JPEG jsou pak odšumováním už velmi silně poznamenány, ale při použití RAWu se jich na vyšších citlivostí nemusíte příliš obávat, ve výjimečných případech se možná spokojíte i s kvalitou získanou při ISO 12 800. Výsledky při vyšších citlivostech ale nejsou úplně špičkové – zdá se, že Sony ze svých snímačů nedokáže vytěžit tolik, kolik konkurence.

sonyA37_k04.JPG   sonyA37_k05.jpg
ISO 800, 1/20 s, F3,5 (vlevo JPEG, vpravo export z RAWu)
sonyA37_k06.JPG   sonyA37_k07.jpg
ISO 1 600, 1/50 s, F3,5 (vlevo JPEG, vpravo export z RAWu)
sonyA37_k08.JPG   sonyA37_k09.jpg
ISO 3 200, 1/100 s, F3,5 (vlevo JPEG, vpravo export z RAWu)
sonyA37_k10.JPG   sonyA37_k11.jpg
ISO 6 400, 1/100 s, F5 (vlevo JPEG, vpravo export z RAWu)
sonyA37_k12.JPG   sonyA37_k13.jpg
ISO 12 800, 1/200 s, F5 (vlevo JPEG, vpravo export z RAWu)
sonyA37_k14.JPG   sonyA37_k15.jpg
ISO 16 000, 1/320 s, F5 (vlevo JPEG, vpravo export z RAWu)

Snímač má dobrý dynamický rozsah, výborně si dokáže poradit s přeexpozicí – následující ukázka byla dokonce pořízena na extrémní citlivost ISO 6 400 a při vyvolání z RAWu kompenzována o 2 expoziční stupně:

sonyA37_k16.JPG   sonyA37_k17.jpg
ISO 6 400, 1/4 000 s, F5 (vlevo JPEG, vpravo export z RAWu s kompenzací expozice o 2 EV)

Pokračování 3 / 3

Hodnocení a ukázkové fotografie

Celkově je Sony SLT-A37 velmi dobrou konkurencí pro začátečnické zrcadlovky. Vyrovná se jim v obrazové kvalitě, pohotovosti a univerzálnosti použití. Liší se elektronickým hledáčkem. 

Ten bude pro někoho představovat výhodu, pro jiného nevýhodu.

Konkurenční výhodou SLT-A37 může být i stabilizovaný snímač. Příjemný je také výklopný displej a tichý chod závěrky. Kdyby ještě cena klesla na úroveň Canonu EOS 1100D, mohl by tento přístroj být opravdovým hitem.

+

  • velmi dobrá obrazová kvalita v RAWu, zejména při nižších citlivostech
  • výklopný displej
  • rychlost ostření

  • malá výdrž akumulátoru
  • rozlišení displeje
  • odšumování v JPEGu už při ISO 100

Technická specifikace

  • snímač APS-C CMOS 16 Mpx
  • Maximální rozlišení 4912 × 3264 obr. bodů
  • Bajonet Sony α
  • Rychlost závěrky 1/4 000 s až 30 s
  • Rozsah ISO citlivosti 100–16 000
  • Maximální rozlišení videa 1 920 × 1 080 při 60i, 30p sn./s
  • 2,6palcový výklopný LCD panel s rozlišením 230 400 obr. bodů
  • Elektronický hledáček 1, 44 miliónu bodů
  • Slot pro paměťové karty SD/SDHC/SDXC/Memory Stick
  • Rozměry 124 ×92 × 85 mm
  • Hmotnost 506 g

Ukázkové fotografie

sonyA37_d01.JPG   sonyA37_d02.JPG
1/100 s, F5, ISO 200; 1/500 s, F8, ISO 200

sonyA37_d03.JPG   sonyA37_d04.JPG
1/400 s, F4,5, ISO 400; 1/800 s, F4,5, ISO 400

sonyA37_d05.JPG   sonyA37_d06.JPG
1/400 s, F7,1, ISO 200; 1/200 s, F6,3, ISO 200

sonyA37_d07.JPG   sonyA37_d08.JPG
1/125 s, F6,3, ISO 200; 1/200 s, F7,1, ISO 200
sonyA37_d09.JPG   sonyA37_d10.JPG
1/25 s, F,5, ISO 1 600; 1/400 s, F8, ISO 200
sonyA37_d11.JPG   sonyA37_d12.JPG
1/125 s, F6,3, ISO 100; 1/1 250 s, F9, ISO 200
sonyA37_d13.JPG   sonyA37_d14.JPG
1/160 s, F6,3, ISO 100; 1/400 s, F5,6, ISO 100
sonyA37_d15.JPG   sonyA37_d16.JPG
1/200 s, F8, ISO 100; 1/320 s, F9, ISO 100
sonyA37_d17.JPG   sonyA37_d18.JPG
1/800 s, F8, ISO 100; 1/50 s, F3,5, ISO 3 200
sonyA37_d19.JPG
1/50 s, F3,5, ISO 3 200

Určitě si přečtěte

Články odjinud