20
Fotogalerie

Testujeme DenoiseMyImage: vědeckými algoritmy proti šumu

Vysoká citlivost, dlouhý expoziční čas, špatné světelné podmínky. Všechny nepříznivé faktory nebudou nadále tak nepříznivými, díky české aplikaci DenoiseMyImage.

Jak profesionál, tak amatér či nezkušený uživatel se setkal s problémem zvaným digitální šum. Otázka co šum je, kde, jak a proč vzniká by vydala na samostatný článek. My se ale dnes zaměříme na to, co dělat, když už máme fotografii plnou šumu.

Jednoduše, přehledně a česky!

Chcete-li se zbavit již vzniklého šumu, máte k dispozici nepřeberné množství softwaru či zásuvných modulů do grafických editorů. Specializované aplikace bývají uživatelsky nepřívětivé a složité na ovládání (např. Noise Ninja), obecné komplexní nástroje naopak bývají na ovládání jednoduché, ovšem jejich výstup nebývá příliš kvalitní (např. Zoner Photo Studio). DenoiseMyImage nabízí rozumný kompromis mezi těmito dvěma faktory. Je jednoduchý na ovládání a jeho algoritmus poskytuje velmi dobré výsledky.

Uživatelské prostředí: strohé, ale dostačující

Po spuštění aplikace čeká mnohé až šok. K ovládání veškerých funkcí DenoiseMyImage slouží osm funkčních tlačítek, z toho čtyři určená k manipulaci s velikostí obrázku a další dvě k práci se soubory jako takovými. Ano, počítáte správně, aplikace si naprosto vystačí s dvěma ovládacími prvky. Jedno tlačítko slouží k pokročilé redukci šumu, druhé k rychlé, méně kvalitnější redukci.

GUI.jpg 
Rozhraní aplikace je velice jednoduché, avšak naprosto dostačující 

Redukce šumu ve dvou krocích

Rychlá a pokročilá redukce se neliší, jak by se na první pohled mohlo zdát, v možnostech nastavení, ale v úrovni, kterou algoritmus snímky zpracovává. Podrobnější informace, jak který algoritmus funguje, budou součástí autorova „know-how“, ale z testů jednoznačně vyplývá, že pokročilá redukce má kvalitnější výstup a také zabere aplikaci více času k dokončení úkolu.

Kliknutím na jednu z ikonek pro redukci šumu vyvoláte jednoduché menu, ve kterém nastavíte všechny parametry potřebné pro následnou redukci. K dispozici máte také náhledový čtverec, kterým lze jednoduše pohybovat, případně kolečkem myši měnit zvětšení snímku. Po nastavení táhel do poloh, které vykazují nejlepší výsledky v náhledu, můžete přistoupit k samotnému odšumění. Rychlost procesu je závislá na zvoleném algoritmu (rychlý/pokročilý), velikosti fotografie a hodnot nastavených v dialogu pro odšumění.

step_1.jpg 
Pomocí posuvníků a čtvercové oblasti s náhledem
nastavíte vhodné parametry pro odšumění daného snímku 

Po dokončení redukce šumu aplikace automaticky vyvolá druhou nabídku – ostřicí nástroj. Tento krok vám umožní nastavit doostření detailů fotografie ve třech nezávislých úrovních, opět s možností živého náhledu. Pokud si snímek nepřejete dále jakkoliv doostřovat, stačí ponechat všechna táhla na úrovni 1.0 a stisknout tlačítko konec. Tímto je redukce šumu u zvolené fotografie dokončena a stačí ji pouze uložit.

step_2.jpg 
V závěru procesu redukce šumu je možno využít integrovaný doostřovací nástroj 

Dávkově? Lze, ale s výtkami

Zpracování více fotografii dávkově aplikace sice umožňuje, ovšem hromadné zpracování má hned několik nedostatků. První z nich pocítíte hned při pokusu o zvolení fotografií, určených k redukci. Není možné označit více fotografií v adresáři, je nutné zvolit celou složku. Vybráním adresáře se snímky k odšumění plynule přejdete k druhé mouše dávkového zpracování. Je sice možné nastavit všechny parametry pro redukci, ovšem bez jakékoliv možnosti náhledu.

Ani jeden z těchto nedostatků však nelze považovat za fatální. Pokud potřebujete snímek odšumět jednotlivě, dávku nevyužijete. V případě potřeby zpracování více podobných fotografií si u jedné z nich zjistíte potřebné hodnoty a následně aplikujete na celou dávku. Nicméně absence náhledu u dávkového zpracování je nedostatek, který může nejednoho uživatele odradit.

davkove_zpracovani.jpg 
Dávkové zpracování je poněkud problematické
– lze zpracovat pouze jeden celý adresář 

Grafickou kartou proti šumu

Naopak, mnoho náročných uživatelů nadchne podpora zpracování snímků pomocí technologie OpenGL (jen ve verzi Professional). Implementace této technologie umožňuje pro redukci šumu využít hardwarové akcelerace pomocí vaši grafické karty. Zapnutá akcelerace zkrátí dobu potřebnou ke zpracování fotografií na méně než polovinu.

Aplikace rovněž dokáže využít až 16 jader procesorů. Ověřit se nám podařilo plné využití čtyř procesorových jader. Bohužel ani použití moderních technologií nezkrátilo dobu potřebnou pro zpracování osmimegapixelové fotografie pod jednu minutu.

properties.jpg 
Je libo zpracování pomocí OpenGL? Pro DenoiseMyImage žádný problém
 

Dalším „esem v rukávu“, které DenoiseMyImage přináší, je nativní 64bitová verze. Pro testování této vlastnosti jsme využili panorámatu o rozměrech 21 000 × 4 800 bodů ve formátu TIFF. Aplikace si z operační paměti ukrojila něco málo přes 6 GB, ovšem svou úlohu dokončila, nespadla, nezamrzla, ani nepřestala odpovídat. Tento fakt se hodí vyzdvihnout, neboť většina softwaru má s editací mých panoramat problém.

Zdarma s omezeními

DenoiseMyImage ve verzi Professional lze zakoupit na webových stránkách autora za poměrně přijatelnou cenu 15 eur. Ke stažení je k dispozici také freeware verze, která ovšem s sebou nese značná omezení. Neplacená verze nemá integrováno dávkové zpracování, zvládne pracovat jen s jedním procesorovým jádrem a také nemá implementovánu technologii akcelerace pomocí OpenGL.

Aplikaci je možné používat pouze na operačních systémech Windows a to jak 32, tak 64bitových. DenoiseMyImage je k dispozici také jako zásuvný modul pro aplikaci Adobe Photoshop.

Licenci pro testování softwaru poskytl Filip Krolupper (www.adptools.com). 

Pokračování 2 / 2

KAPITOLA 2 - Porovnání s konkurencí

Vzhledem k vysoké subjektivitě pohledu každého z nás na každou z fotografií si jako autor testu nedovolím jednoznačně tvrdit, který z výsledků je nejlepší. Nastavení odšumovacích algoritmů bylo adjustováno na takové hodnoty, kdy docházelo k nejlepšímu (subjektivně) poměru redukce šumu/zachování ostrosti. Zachovat základní nastavení nepřipadalo v úvahu, jelikož některé z aplikací měly filtrační algoritmy nastavené na nulu.

U žádné ze srovnávaných aplikací nebyl použit dodatečný doostřovací filtr, ani jiná postprocesová úprava.

Fotografie odšuměné jednotlivými aplikacemi:

Snímky před aplikací odšumovacích algoritmů, JPEG výstup různých značek i modelů zrcadlovek.

!sample_20090626_1553.JPG !sample_20090722_2242.jpg !sample_20100925_0003.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

!sample_DSC_4017.JPG !sample_DSC_4029.JPG
max. velikost | max. velikost

Velbloudi

velbloud_vyrez_1.tif velbloud_vyrez_2.tif
max. velikost | max. velikost

Na první ukázce můžeme pozorovat zachování ostrosti tenkých hran, obzvláště v oblasti vousů velblouda. Zároveň je zřejmé odstranění artefaktů vůči intenzitě vyhlazení.

Zvětšovák

zvetsovak_vyrez_1.tif zvetsovak_vyrez_2.tif
max. velikost | max. velikost

Na fotografii zvětšováku je vidět vliv programů pro odstranění šumu na bílé respektive černé barvě. 

Svatební kytice

kytice_vyrez_1.tif kytice_vyrez_2.tif
max. velikost | max. velikost

Fotografie svatební kytice nebyla pořízena na nejvyšší možné ISO. Je zde zařazena pro ukázku odstranění minimálního množství šumu ve fotografii.
 

Knihovna

knihy_vyrez_1.tif knihy_vyrez_2.tif
max. velikost | max. velikost

Snímek domácí knihovny byl pořízen za účelem tohoto testu. Lze zde dobře pozorovat zachování hran při redukci šumu a schopnosti softwarů v oblasti odstranění velkých barevných artefaktů. 

Zákoutí

zakouti_vyrez_1.tif zakouti_vyrez_2.tif
max. velikost | max. velikost
 

Stejně jako předchozí snímek bylo i zákoutí s čajem vyfotografováno cíleně pro tento test. Na fotografii můžeme vidět schopnosti programů při odšumění snímků s drobnými detaily (sáček čajek) a také schopnost redukce šumu v oblasti syté červené barvy.

Určitě si přečtěte

Články odjinud