DIGIarena.e15.cz

Tip na fotovýlet: Divoká a krásná Bílá Opava

Potřebujete lekci fotografování vody v pohybu? Výlet k vodopádům Bílé Opavy vás vyškolí a odmění pěknými fotografiemi.

Na horách taje sníh, řeka je divoká a krásná… To je úryvek z textu písně Jesenické kapely Priessnitz. Snad byla Bílá Opava pro autora textu inspirací, neboť ona je z jara přesně taková, i když to není řeka, ale potok. Malebná cesta podél bystřiny se spoustou kaskád a vodopádů v klínu údolí mezi Pradědem a Petrovými kameny odjakživa lákala milovníky přírody. Správa CHKO Jeseníky zde v 80. letech vybudovala Naučnou stezku Bílá Opava. Přes potok byly zbudovány lávky, na strmých skalkách dřevěná schodiště a za vstup se platilo.

Koryto Bílé Opavy je živý organismus. Při jarním tání se potok rozvodní, voda narušuje podloží z pradědské ruly a vymílá břehy. Silný proud odnáší vše do údolí a přemístí i velké balvany. Občas dojde k sesuvům a vodní masy si najdou cestu novým korytem.

V roce 2004 se přes Jeseníky přehnala silná vichřice a vyvrátila stoleté smrky nejen na kopcích ale i v bezprostřední blízkosti naučné stezky. Mnoho lávek a schodišť bylo zničeno a cestu přehradily padlé kmeny. Příroda ukázala lidem svou sílu. Protože se tak stalo v rezervaci, správa parku nepřikročila k „velkému úklidu“, ale k regeneraci krajiny ponechala přírodním silám volnou ruku. Kmeny zůstaly na svém místě a nové schůdky turistům usnadnily jejich překonání.

Turistickou mapu okolí NS Bílá Opava naleznete i na internetu. Vydejme se proti proudu a pokusme se fotoaparátem zaznamenat vodní živel. Výlet se zastávkami na fotografování nám zabere skoro celý den. Nejen proto se vypravme časně z rána. Dopolední slunce není tak palčivé a vyhneme se hlavní vlně turistů.

Co budeme potřebovat?

Jistě stativ. Na Bílou Opavu jedeme fotografovat především vodu s dlouhými časy závěrky, které z ruky neudržíme. Stativ, který je pevný a bez újmy vydrží koupel ve vodě, je výhodou. Dálková spoušť vám bude užitečným pomocníkem při fotografování ze stativu, ale pokud ji nevlastníte, můžete používat samospoušť. Zužitkujete objektivy s delším ohniskem. Některé zajímavé detaily od vás bude oddělovat studená voda. Široké ohnisko využijete u velkého vodopádu. Dostatečnou službu udělá i základní zoom.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Neutrální šedý filtr umožní nastavit dlouhé expoziční časy

Co bychom rozhodně neměli nechat doma, jsou filtry: především neutrální šedý filtr a polarizační filtr. Abychom dosáhli efektu rozmazané vody musíme fotografovat s expozičními časy delšími než jedna sekunda. Toho za denního světla nedocílíme ani s maximální clonou. Polarizačním filtrem částečně odstraníme odlesky na mokrých listech nebo kamenech a jeho vhodným natočením můžeme proniknout o pod vodní hladinu a fotografovat kamenné dno.

Neměli bychom ani zapomenout dobře vybavit sami sebe. Nezapomeňte na vhodnou obuv. V údolí je sice jaro, ale na kopcích vládne zima. Od jisté nadmořské výšky ještě leží těžký mokrý sníh a není ho zrovna málo.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Pro nejlepší záběry jsem musel vstoupit do ledové vody; foto: Zdenek Musil

Vzhůru proti proudu

Výchozím místem je parkoviště pár set metrů za Karlovou Studánkou (silnice směr Jeseník). Proti proudu Bílé Opavy nás spolehlivě vede žlutá turistická značka. Šumění vody nás doprovází od začátku. Proto neváhejme a začněme s výběrem vhodného místa po fotografování. O to, kam zamíříme objektiv, soupeří drobné peřeje, vodopádky i třpytící se neklidná hladina.

Objektivem ke dnu

Kamenné dno Bílé Opavy je pro fotografa nesmírně zajímavé. Balvany a oblázky mají žlutočervenou barvu, voda je namodralá. Vybráním zajímavé kompozice a experimentováním s expozičním časem získáme pěkné abstraktní snímky. Doporučuji vyzkoušet celou expoziční sadu časů a clon, neboť právě délka času silně ovlivní výsledný snímek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Abstraktní hladinovky

Vaší pozornosti by neměla uniknout ani pěna na vodní hladině. Chcete-li experimentovat, můžete proti proudu do vody hodit zbytky podzimního listí a čekat, jaké obrazce vám na senzoru vykreslí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Co vykreslí pěna

Fotografujeme peřeje

Tyto snímky se nabízejí jako první, a tak není třeba se o nich příliš rozepisovat. Nedržte se hlavní cesty a běžte podél břehu. Možná naleznete mnohem lepší místa na fotografování, než jaká se vám ukazují přímo z cesty. Podle mých zkušeností, je potok Bílé Opavy vhodnější pro fotografování menších celků než širokých kompozic. Důvodem je vysoký kontrast scény, který hrozí přepaly a podexpozicí a je tím větší, čím širší záběr zvolíme. Ale možná právě vaše zkušenost bude jiná a uděláte skvělé fotografie potoku i lesa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Detail nebo větší celek?

Používejte bodové měření expozice. Zvlášť změřte tmavá a zvlášť světlá místa. Nejste-li si jisti správností nastavené kombinace času a clony, použijte bracketing a sledujte histogram. Fotografujte zásadně do formátu RAW. Myslete na to, že v RAW konvertoru snadno vytáhnete kresbu i z podexponovaných partií, ale totální přepaly opravíte velice obtížně nebo vůbec.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Pokročilé jaro je na Bílé Opravě zelené

Pantha rei

Dalším typem fotografií, pro které je Bílá Opava jako stvořená, jsou snímky větviček, kmenů a kapradin (rostou-li už) s rozmazanou tekoucí vodou na pozadí. Tyto snímky připravujte obzvláště pečlivě, protože jejich krása vynikne právě tehdy, když je hlavní statický motiv opravdu ostrý. Lesní půda je kyprá a nohy stativu se do ní pomalu boří a to při delších expozičních časech způsobí celkovou pohybovou neostrost. Stativ po rozložení lehce přitlačte do země.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Kolem vše proudí a teče

Přes vývraty otevřenou krajinou

Les končí, blížíme se k polomům. Otevírá se mám pohled na příkré svahy s torzy smrků. I když je údolí zalité sluncem, holé svahy a uschlé smrky působí smutně. Možná se vám podaří najít snímek podle vašich představ. Já jsem tento úsek fotografoval spíš dokumentačně a zastávku u vody jsem využil pro osvěžení a svačinu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Zubožený les

Vlasy vodní víly

Na konci vývratového pole je krásný jemný vodopád levého přítoku Bílé Opavy. Jeho výška je několik metrů. Potůček se rozplétá do desítek pramenů a pramínků, voda plyne přes kameny a mechy a stéká v proudech nebo po kapkách. Jak tuhle nádheru vyfotit? Obtížně, neboť v detailech nezachytíte krásu celku a na celkové fotografii nevyniknou pramínky. Navíc svítí slunce a expozimetrem zjištěné kontrasty jsou opravdu velké.

Klepněte pro větší obrázek 
max. velikost
Skoro celý vodopád

Pokud máte promokavé boty a dostatečně dlouhé sklo, můžete vodopád fotografovat z protější stráně, kudy vede cesta. Jste-li akčnější, vydejte se po z vody čnících kamenech až k vodopádu. Voda stříká a za chvíli budete mokří. Chraňte fotoaparát před vodou a pravidelně otírejte filtr objektivu. Kapky na čelním skle objektivu fotografii nenávratně znehodnotí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Detaily vodopádu – pramínky a kapky

Brodění sněhem a boj s přepaly

Dosud jsme stoupali zvolna a díky častým zastávkám na fotografování jsme si ani neuvědomili, že jdeme vzhůru. Začíná mnohem strmější stoupání. Čekají nás vodopády a sníh. Denní doba pokročila, sluneční paprsky rozpouští sněhová pole. Vody přibývá a proud temně duní.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Sněhu opravdu není málo; foto: Zdenek Musil

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Pokus mít na jednom snímku potok i sníh

Postavíme se před nelehký úkol, pokud budeme chtít vyfotografovat zářící sníh i tmavý potok. Můžeme si pomoci vícenásobnou kompenzovanou expozicí a následným HDR zpracováním. Na sílu HDR však příliš nespoléhejte. Rozdíly kontrastů jsou obrovské a zachovat přirozenou tonalitu výsledné fotografie není vůbec snadné.

Klepněte pro větší obrázek 
max. velikost
HDR fotografie s nejistým výsledkem

Velký vodopád, finále s otazníkem

Stoupáme výš a výš, sněhu přibývá a do poslední chvíle nevíme, jestli se přes sněhové masy dostaneme k největšímu vodopádu. Nepřeceňujte svoje síly. Chůze po zledovatělém sněhu bude stále obtížnější. Máte-li toho plné zuby, vraťte se. Uběhlo několik hodin, slunce svítí jinak než ráno a cestou zpět jistě naleznete nová místa na fotografování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikostmax. velikost
Fotografie pořízené při návratu za jiného světla

Jste-li u Bílé Opavy jindy než v zimě nebo na počátku jara, velký vodopád jistě uvidíte. Voda padá z osmimetrové výšky a pro fotografa je tohle místo skutečnou lahůdkou a vyvrcholením. Můžete zkoušet dlouhou expozicí vodu rozmazat do bílých pramenů nebo ji naopak zmrazit tisícinou sekundy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Jeden z menších vodopádů | Velký vodopád

Občerstvení na Barborce nebo na Ovčárně

Máme za sebou asi čtyři kilometry chůze s výškovým převýšením zhruba 260 metrů. Můžeme se vrátit zpět nebo pokračovat. Na konci vodopádů se turistická trasa rozděluje na kratší cestu lesem k chatě Ovčárna nebo delší k chatě Barborka. Každopádně od Barborky musíte pěšky s Ovčárně, odkud vás autobus zaveze na parkoviště Hvězda nebo až do Karlovy Studánky. Tento poslední úsek si raději prostudujte v turistické mapě a předem vyhledejte autobusové spoje.

Přeji vám „dobré světlo“ a spoustu krásných fotografií.

Znáte nějakou fotograficky zajímavou lokalitu v České republice nebo na Slovensku jako své boty? Přichází čas, kdy je nejkrásnější? Napište nám. Rádi uveřejníme váš „cestopis“ i vaše fotografie.

Další článek
celkem 11 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: panta rhei radek 19. 4. 2009, 17:13
panta rhei zero0x 18. 4. 2009, 20:50
Rozplizlá × zmrzlá voda Dlouhán 18. 4. 2009, 19:30
Bílá Opava Nedo 18. 4. 2009, 14:17
Re: Krásná krajina Booster13 18. 4. 2009, 08:46

Další podobné články

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

5 tipů pro využití mobilního telefonu při fotografování

5 tipů pro využití mobilního telefonu při fotografování

Jedno ze základních pravidel mobilní fotografie je, nepoužívejte blesk. Samozřejmě ale existují výjimky, kdy se vám hodí, a nemusí to být jen při hledání ztracených klíčů. těchto 5 tipů pomůže vykouzlit z nudné fotografie zajímavou.

Jak zachytit celý svět kolem sebe

Jak zachytit celý svět kolem sebe

Sférická 360° fotografie nebo video jsou fenoménem posledních let, kdy se objevuje stále více zařízení pro pořizování takových záběrů a největší sociální sítě začaly s podporou jejich zobrazení. Pokusy o vytvoření 360° fotografie jsou již notně staré a nedá se říct, že by nebyly povedené.

Jak používat doplňkový záblesk při fotografování v exteriéru

Jak používat doplňkový záblesk při fotografování v exteriéru

5 profesionálních tipů jak uspět na Instagramu!

5 profesionálních tipů jak uspět na Instagramu!

Instagram není jen místo pro publikování fotografií, už nyní je čtvrtou největší sociálních sítí na světě, a původní záměr značně přerostl. Stal se z něj i důležitý nástroj pro profesionální fotografy, kteří na něm mohou oslovit miliony uživatelů.

Naučte se fotografovat s Canonem

Naučte se fotografovat s Canonem

Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Plagiáty, toť veliký nešvar! Každý umělec se snaží být svým dílem originální, proto si dává pozor, aby svým výtvorem nekopíroval jiné fotografy. Při hledání nápadů se však fotografové rádi inspirují u těch nejlepších.

10 věcí, které byste měli udělat, než vyrazíte fotit s novým digitálem

10 věcí, které byste měli udělat, než vyrazíte fotit s novým digitálem

Nový fotoaparát je pro mnoho z nás hračkou, která si zaslouží perfektní péči aby nás mohla svými výkony těšit pokud mono co nejdelší dobu. Ovšem nový digitál s sebou nese také nové funkce, ergonomii a ovládání, které není radno podceňovat.