5
Fotogalerie

Tip na pátek: Napodobení Sabattierova jevu

S digitálními nástroji můžete snadno dosáhnout nejrůznějších efektů, při kterých byste s klasickým filmovým materiálem museli pracovat zdlouhavým postupem a často s nejasným výsledkem.

Sabattierův jev je efekt, který se projevuje výraznými konturami kontrastních hran a částečným invertováním snímku. Při focení na film jej lze dosáhnout nasvícením fotografického materiálu během vyvolávání rozptýleným světlem.

zralok.jpg
Původní snímek

V digitální komoře si podobný efekt může vytvořit doslova každý. Sabattierův jev se často zaměňuje se solarizací, která vzniká invertováním snímku, jenž byl výrazně přeexponován, nebo se také označuje jako „nepravá solarizace“.

Adobe Photoshop dokonce mezi filtry efekt solarizace nabízí, ovšem ten se skutečné solarizaci podobá pouze vzdáleně. Napodobení skutečného Sabattierova jevu pomocí počítače je otázkou chvilky a navíc máte větší kontrolu nad výstupem a současně více možností, jak zmíněného jevu dosáhnout.

Hlavním nástrojem, který budete potřebovat, jsou Křivky. Jde o nástroj, který je dostupný snad ve všech fotografických editorech, Adobe Photoshop nevyjímaje. Křivky naleznete v menu Obraz | Přizpůsobení, nebo je vyvoláte pomocí klávesové zkratky Ctrl + M.

Prvním způsobem „simulování“ Sabattierova jevu je dvojité aplikování U-křivky. Nejprve chytněte levý koncový bod křivky a táhněte jím úplně nahoru. Následně do křivky v jejím středu umístěte poklepáním myši nový bod a přetáhněte jej téměř ke spodní hranici.

krok 01.png
U-křivka

Tento postup aplikujte dvakrát. Výsledný obraz poté invertujte, menu Obraz | Přizpůsobení | Invertovat, Ctrl + I. Vznikne vám snímek, který vypadá, jako by byl částečně v původních barvách a částečně invertovaný, s výrazným kontrastem.

zralok_mezikrok_1.jpg
Výsledný barevný snímek…

Protože efekt solarizace vypadá častěji lépe v černobílém provedení, obraz můžete následně převést do odstínů šedé, což lze provést například Mapováním na přechod, nástrojem Černobílý a podobně.

zralok_vystup_1.jpg
…a jeho černobílé provedení

Odlišný postup, jak dosáhnout Sabattierova jevu, funguje také s pomocí Křivek, ale s rozdílným prohnutím. V tomto případě nemusíte aplikovat křivku dvakrát, ovšem pouze jednou, a následně není třeba provádět inverzi obrazu.

krok 02.png
Další způsob, jak dosáhnout požadovaného výsledku pomocí Křivek

Opět však můžete ve finále fotografii odbarvit, a eliminovat tak případný nežádoucí barevný posun. Ne každá fotografie je vhodná pro podobné pokusy. Zajímavých efektů aplikováním Sabattierova jevu lze dosáhnout nejen při focení produktů a zátiší, ale například i při úpravě minimalistických portrétů či aktů, tedy přesněji na fotografiích, kde se nachází kontrastní hrany.

Článek vyšel v časopise Computer 15–16/2011.

Určitě si přečtěte

Články odjinud