Tip na pátek: Oživte dovolenkové snímky panorámaty

Tip na pátek: Oživte dovolenkové snímky panorámaty

Dostatečně široký pohled do krajiny vám zajistí buďto hodně krátké ohnisko objektivu, nebo se můžete pustit do tvorby panorámat. Jak na to si ukážeme v Zoner Photo Studiu.

K vytvoření panorámatu stačí pořídit několik snímků, na kterých existuje přesah a které se později v počítači poskládají dohromady. Výsledné fotografie tím pádem dosahují vyššího rozlišení a není problém je využít například pro velkoplošný tisk.

Ještě před focením

Nejdříve si je třeba vysvětlit několik jednoduchých pravidel ohledně fotografií, které chcete pro tvorbu panoramat použít. Je jasné, že vše dohromady spojit nelze, a proto i fotografie, ze kterých chcete panorama tvořit, by měly splňovat určitá kritéria. Předně je důležité, aby všechny snímky měly stejnou hodnotu expozice, tedy aby některé nebyly světlejší a jiné zase tmavší.

Dále je nutné si pohlídat stejný expoziční čas a pokud možno stejnou ostrost. Pro tyto případy je vhodné použít stativ, ale i při focení z ruky se dají zhotovit působivé snímky. Užitečné je nezapomenout při fotografování na částečný překryv každého záběru snímku se snímkem dalším a v záběru si vždy najít objekt, který bude na obou sousedících snímcích.

Pochopitelně v dnešní době některé fotografické přístroje již nabízejí volbu pro tvorbu panoramat a spojí dílčí fotografie uvnitř v jeden snímek. Vliv člověka na výsledný snímek je ovšem minimální.

Vybrat ty správné

V hlavním menu Správce Zoner Photo Studia zvolte Vytvořit a následně Panoráma. V nabídce Výběr obrázků, která se otevřela, vyberte kliknutím na tlačítko Procházet složku, ve které máte příslušné soubory s fotografiemi. Výběr složky potvrďte stiskem OK a v nabídce s náhledy snímků zvolte snímky, které chcete spojit v panoráma. Pokud máte ve složce pouze fotografie, které chcete změnit v panoráma, zvolte Vybrat vše a klepněte na Další.

pan1.jpg
Výběr dílčích fotografií pro složení v jedno panoráma

Po načtení obrázků se zobrazí nabídka se seřazením snímků. Ty můžete manuálně uspořádat přetáhnutím myší. Zvolte, zda je uspořádání snímků Horizontální, či Vertikální a zda snímky seřadit automaticky podle názvu Vzestupně, nebo Sestupně.

pan2.jpg
Uspořádání dílčích snímků

V další nabídce si zvolte Ohniskovou vzdálenost objektivu. Nechte vyplněné Auto, pokud si nejste jisti. Můžete experimentovat s různými hodnotami pro dosažení odlišného dojmu prostoru.

Spojit, ořezat, uložit

Po kliknutí na Spojit se vyhledají společné body (místa, která se překrývají), na jejich základě se snímky spojí v jeden a získáte okamžitý náhled. Někdy se snímky nespojí ideálně a je potřeba tu samou akci opakovat – algoritmus pro spojení fotografií nefunguje při každém průchodu stejně.

pan3.jpg
Složení panorámatu

Tlačítkem Další se dostanete do nabídky Úprava spojů, kde posuvníky můžete ovlivnit a nastavit zakřivení či naklonění fotografie.

Finálním krokem je volba Ořez panorámat, ve které pouze myší upravíte vybranou část tak, aby nebyly vidět bílé okraje mimo fotografie a ve výběru vám zůstal pouze snímek. Klepnutím na Další dojde k vytvoření panoramatu v plné velikosti a editor se vás dotáže, jestli chcete snímek Uložit, nebo Otevřít v editoru. Zvolte variantu podle potřeby.

Panorama.jpg
Finální panoráma

Článek vyšel v časopise Computer.

Určitě si přečtěte

Články odjinud