9
Fotogalerie

Tip na pátek: Zpět do podzimu (barevný prostor Lab)

Zatímco minulý pátek jsme vám představili užitečný nástroj k převodu do černobílé, nyní se nachystejte na postup, jak vdechnout fotografii jiné barvy a docílit zcela jiného výsledku.

Na konečnou podobu fotografií jsou kladeny různé požadavky, které se odvíjejí od vize fotografa. V některých případech musíte ještě před zmáčknutím spouště čekat na správné světlo, příležitost či počasí, případně hledat ideální prostředí.

Případně si pomoci při následném zpracování v počítači, které je pochopitelně více či méně náročné podle toho, jaké jsou požadavky a kvalita vstupních fotografií. V případě vzorového snímku bylo třeba barvu zeleného listí v pozadí vyměnit za jinou tak, aby navozovala dojem, že byl snímek pořízen na podzim. Tedy vyrobit nažloutlé či načervenalé listí. Pro výměnu barev jsem využil Adobe Photoshopu, konkrétně jeho možnosti v Lab prostoru.

65.jpg  65_2.jpg
Původní a finální snímek (foto: Jiří Steiger)

Převeďte snímek z RGB do Lab prostoru pomocí menu Obraz | Režim | Barvy Lab.

krok 01.png

Protože je nutné aplikovat následující barevné úpravy pouze na listí v pozadí, a nikoliv na celou fotografii, bude nutné pracovat s výběrem. Hrubý výběr vytvořte například pomocí Nástroje pro rychlý výběr (W).

krok 02.png

V případě vzorové fotografie lze zvolit i funkci Rozsah barev z menu Výběr. Vyladění drobných detailů pak proveďte s dalšími nástroji pro výběr z panelu nástrojů, nebo pracujte v režimu Rychlé masky (Q). A to tak dlouho, dokud ve výběru neobsáhnete všechny potřebné partie na snímku.

krok 03.png

Nyní již začíná práce s jednotlivými barevnými kanály. Otevřete si nástroj Křivky (Ctrl + M) a z roletky Kanál vyberte možnost a. Kanál a si můžete představit jako přechod mezi zelenou a červenou barvou – tedy přesně to, co je potřeba k úpravě této fotografie. Jednoduchým přesunem koncových bodů křivky z jednoho rohu do druhého můžete vyměnit zelenou v pozadí za červenou. Poté potvrďte tlačítkem OK.

krok 04.png

Následně bylo třeba nově vytvořenou barvu mírně upravit a vylepšit také jas a kontrast v dané oblasti. Druhé možnosti docílíte opět křivkami. Tentokrát zvolte kanál L-světlost a proveďte mírné esovité prohnutí křivky s tím, že ve světlých místech dbejte na větší intenzitu změny. To zajistí zesvětlení daných partií.

krok 05.png

Z důvodů přidání sytosti lze stále ještě využít křivky v Lab prostoru. Přepněte na kanál a a posuňte horní a spodní koncové body křivky směrem ke středu. Nezapomeňte přitom na to, aby byly posunuty o stejnou hodnotu, jinak by mohlo dojít k nechtěné barevné změně.

krok 06a.png

Stejný posun aplikujte i na kanál b. Velikost posunutí koncových bodů přitom volte v závislosti na sytosti barev ve vašem snímku.

krok 06b.png

Poslední úkol, který je třeba provést vždy, když pracujete v Lab prostoru – návrat do prostoru RGB. Navštivte opět menu Obraz | Režim a tentokrát zvolte možnost Barvy RGB.

Proč k této barevné změně používat kanál Lab? Jednoduše proto, že v tomto kanálu pracujete odděleně s jasovou složkou a barevnými složkami (kanály a a b), takže změnou v barvách nevznikají zásahy do jasů a naopak.

Článek vyšel v časopise Computer 5/2011.

Určitě si přečtěte

Články odjinud