TIPA 2017 – překvapení napříč kategoriemi? Žádné se nekoná!

TIPA 2017 – překvapení napříč kategoriemi? Žádné se nekoná!

Tak jako minulý rok i letos na jaře byly zveřejněni majitelé prestižních cen TIPA, jež uděluje porota složená z redaktorů odborných periodik. Které fotografické produkty představené během uplynulého roku byly vyhodnoceny jako nejlepší?

Jak už se stalo tradicí, struktura oceňovaných kategorií – letos jich je 40 – i tento rok dostála dílčích změn. Takřka polovina cen byla letos rozdána produktům z méně sledovaných oblastí, jako je foto příslušenství, tiskárny, fotoslužby aj.

Nás budou zajisté nejvíce zajímat ocenění fotografických přístrojů a přidružené optiky, kde, tak jako v předchozích ročnících, zabodovaly všichni významní výrobci fototechniky. Za zvláštní zmínku snad stojí úspěch Sony a Pentaxu v kategorii nejlepších digitálních zrcadlovek a značná nadvláda Fujifilmu v segmentu kompaktů s výměnnou optikou.

Vítězové v kategoriích dále neuvedených:

Začátečnická zrcadlovka: Nikon D5600

Titul amatérská zrcadlovka roku si odnesl Nikon D5600 – tedy nižší, nikoli však nejnižší (tím je D3400) model APS-C zrcadlovek značky Nikon. Tento přístroj s 24,2Mpx snímačem se od předchozí generace liší především propracovanější bezdrátovou konektivitou. Tak jako všechny loňské novinky Nikonu je vybaven funkcí SnapBridge kombinující WiFi a Bluetooth, díky níž lze nejen fotoaparát dálkově ovládat, ale i udržovat stálé spojení s chytrým zařízením.

nikon D5600.jpg

Pokračování 2 / 21

Pokročilá APS-C zrcadlovka: Pentax KP

Rozšíření oblíbené řady APS-C zrcadlovek z dílny Pentaxu podědilo to nejlepší z předchozích generací. Potěší tradiční odolná konstrukce těla fotoaparátu, stabilizovaný (s účinností 5 EV) a vysoce citlivý (až ISO 819 200) 24,3Mpx snímač bez AA filtru, stejně jako vychytávky v podobě nejrůznějších funkcí, např. vysoké rozlišení posunem pixelů. Pozadu nezůstává ani ergonomie fotoaparátu – součástí balení je trojice různě velkých gripů.

pentax KP.jpg

Pokračování 3 / 21

Pokročilá plnoformátová zrcadlovka: Canon EOS 5D IV

Nejspíš i proto, že byl uplynulý rok poměrně chudý na nové zrcadlovky plného formátu, omezil se počet ocenění v této kategorii na pouhé dvě, přičemž absolutní vítěz (viz níže) se klasickému pojetí DSLR tak trochu vymyká.

canon 5D IV.jpg

Mezi pokročilými fullframe přístroji zabodovala čtvrtá generace oblíbené řady Canonu EOS 5D. Na „čtverku“ uživatelé sice čekali dlouhá čtyři léta, ovšem za svou trpělivost byli odměněni pořádnou dávkou inovací – především pod kapotou aparátu.

Vylepšen byl snímač, nyní s rozlišením 30,4 Mpx a technologií Dual Pixel AF, systém automatického ostření, jenž tohoto času čítá 61 ostřicích bodů a nabízí dobrou citlivostí do -4 EV, a rozšířeny byly i možnosti natáčení videa – nově je podporován záznam ve 4K rozlišení. Třešničkou na dortu je pak WiFi (s NFC) a vestavěné GPS.

Pokračování 4 / 21

Profesionální zrcadlovka: Sony A99 II

Další model, na který se čekalo čtyři roky a na němž je takto dlouhá proluka znát – svému staršímu sourozenci se podobá jen vzdáleně, neb je nabitý nejnovějšími moderními výdobytky. Srdcem přístroje je 42,4Mpx plnoformátový mechanicky stabilizovaný snímač bez AA filtru.

sony a99 II.jpg

Devizou fotoaparátu je rychlé a přesné ostření, o něž se stará hybridní autofokus na bázi fáze se 79 ostřicími body křížového typu. Rychlé je taktéž sekvenční snímání (12 sn./s) s aktivovaným sledováním objektu. Sony A99 II umí natáčet video ve 4K rozlišení a je vybaveno WiFi a technologií Bluetooth.

Pokračování 5 / 21

Širokoúhlý zoom pro DSLR: Sigma 12–24 mm F4 DG HSM Art

Sigma se svými objektivy řady „Art“ boduje téměř každý rok. Letos si ocenění vybojovala „širočina“ s poměrně solidním ohniskovým rozsahem, klasickou konstantní světelností F4 a minimální zaostřovací vzdáleností 24 cm, kteréžto vlastnosti tento zoom předurčují k tvůrčímu využití v nejrůznějších fotografických žánrech.

Sigma-12-24mm-F4-DG-HSM-Art.jpg

Pokračování 6 / 21

Základní objektiv pro DSLR: Canon EF 24–105 mm F4L IS II USM

Titul nejlepšího „záklaďáku“, nebo chcete-li standardního objektivu, si uzurpovala druhá generace univerzálního zoomu s inovovanou optickou konstrukcí pro lepší obrazový výkon. Objektiv je stabilizovaný a vybaven vnitřním autofokusem, který je poháněn ultrasonickým motorem. Tubus objektivu je utěsněn proti vniknutí prachu a vlhkosti.

canon ef 24–105 mm F4 II.jpg

Pokračování 7 / 21

Telezoom pro DSLR: Tamron SP 150–600 mm F5–6,3 Di VC USD G2

Mezi „dalekosáhlými“ objektivy s proměnlivým ohniskem zvítězil supertelezoom z dílny Tamronu. Druhá generace tohoto teleobjektivu byla vyvinuta speciálně pro zrcadlovky, které disponují snímačem s vysokým rozlišením. Vylepšena byla také rychlost a přesnost autofokusu a především stabilizace, která nabízí účinnost 4,5 EV a pracuje ve třech režimech podle typu snímané scény.

tamron SP 150–600 mm.jpg

Pokračování 8 / 21

Světelný objektiv: Sigma 85 mm F1,4 DG HSM Art

Kategorii pevných světelných skel ovládl zcela nepřekvapivě další přírůstek do řady vysoce světelných (F1,4) objektivů značky Sigma. Nová „pětaosmdesátka“ je určena především k fotografování portrétů, kde je vyžadována malá hloubka ostrosti a hladký bokeh.

sigma 85 mm F1,4.jpg

Díky optické konstrukci se dvěma fluoritovými členy a jedním elementem s nízkou disperzí jsou účinně eliminovány nejrůznější obrazové vady. O rychlé a tiché ostření se stará inovovaný hypersonický motor.

Pokračování 9 / 21

Profesionální objektiv: PC Nikkor 19 mm F4E ED

V této kategorii netradičně bodoval úzce specializovaný objektiv typu tilt&shift, umožňující kontrolu perspektivy prostřednictvím naklápění a vysouvání. Jedná se o „nejširokoúhlejší“ objektiv tohoto druhu, který navíc vyniká unikátním duálním otočným mechanismem pro velmi variabilní nastavení náklonu i výsunu. Ostřit lze pouze manuálně, a to od 25 cm.

nikkor 19 mm f4.jpg

Pokračování 10 / 21

 

Středoformátový fotoaparát: Fujifilm GFX 50S

Místo loňského titulu Nejlepší prémiový fotoaparát, který obdržela Leica SL, tu máme podobně koncipované ocenění – opět šité na míru jednomu konkrétnímu produktu. Letos čestný doktorát získává první model nové „středoformátové“ řady značky Fujifilm.

fujifilm gfx 50s.jpg

GFX 50S lze označit za nejspíš největší překvapení loňského roku. Tato bezzrcadlovka je osazena snímačem o rozměrech 43,8 x 32,9 mm a rozlišení 51,4 Mpx. I další její komponenty lze označit za luxusní – od velmi detailního odnímatelného elektronického hledáčku, velkého displeje, přes propracované externí ovládání po tělo fotoaparátu utěsněné proti nepříznivým povětrnostním vlivům.

Pokračování 11 / 21

Začátečnická bezzrcadlovka: Fujifilm X-T20

Na první místo mezi loni představenými amatérskými kompakty s výměnnými objektivy se vyšplhala odlehčená verze vlajkové lodi bezzrcadlovek Fujifilmu – model X-T20.

fuji x-t20.jpg

Fotoaparát je osazen APS-C snímačem s rozlišením 24,3 Mpx a vybaven hybridním automatickým ostřením s 325 ostřicími body. V režimu kontinuálního ostření lze chování autofokusu pomocí pěti přednastavení přizpůsobit typu pohybu sledovaného objektu.

Významným krokem vpřed je taktéž podpora natáčení 4K videosekvencí a zakomponování dotykového displeje, přes nějž lze nyní mimo jiné ostřit a aktivovat spoušť. Mezi tradiční prvky patří hledáček s vysokým rozlišením, simulace filmových materiálů a propracované externí ovládání.

Pokračování 12 / 21

Pokročilá bezzrcadlovka: Fujifilm X-T2

Držitel titulu nejlepší pokročilý systémový kompakt má stejné základní specifikace jako nižší model, který bodoval v začátečnické kategorii. Liší se pouze v několika málo parametrech. Na rozdíl od Fuji X-T20 je odolný proti nepříznivým klimatickým vlivům, vybaven hledáčkem s větším zvětšením a podporuje pokročilé filmové profily.

fuji x-t2.jpg

Výdrž a výkon fotoaparátu lze navíc navýšit připojením volitelného bateriového gripu. Absence dotykové obrazovky usnadňující volbu ostřícího bodu je kompenzována joystickem „à la zrcadlovky“ umístěným na zadní stěně.

Pokračování 13 / 21

Profesionální bezzrcadlovka: Olympus OM-D E-M1 II

Ani menší snímač formátu 4/3“ nové vlajkové lodi Olympusu nezabránil, aby se prodrala až na samotnou špičku v kategorii bezzrcadlovek a nechala za sebou takové hráče, jako je třebas Sony s jeho A6500.

oly om-d e-m1 II.jpg

Druhá generace Olympusu OM-D E-M1 s 20Mpx snímačem a duálním procesorem se pyšní především velmi rychlým sekvenčním snímáním – s mechanickou závěrkou 15 sn./s a s elektronickou dokonce až 60 sn./s – a bryskním 121bodovým autofokusem Dual Fast. V režimu multiexpozice lze dosáhnout obrazového výstupu s rozlišením 50 Mpx. Nechybí ani mechanická stabilizace senzoru či 4K video při 30 fps.

Pokračování 14 / 21

Základní objektiv pro CSC: Panasonic Lumix G X Vario 12–35 mm F2,8 II APSH./Power O.I.S.

Druhá generace základního objektivu byla přizpůsobena posledním bezzrcadlovkám Panasonicu – přibyla podpora duální stabilizace kombinující stabilizaci v těle a samotném objektivu. Dalšími novinkami jsou velmi tiché interní ostření, inovovaný mechanismus clony a vylepšený výkon při sledování objektu.

panasonic 12–35 mm F2,8.jpg

Pokračování 15 / 21

Telezoom pro CSC: Olympus M.Zuiko Digital ED 12–100 mm F4 IS PRO

Objektiv s velmi širokým rozsahem ohnisek je určen coby univerzální a zároveň kompaktní zoom především pro cestovatele. Jelikož patří do profi řady objektivů M.Zuiko, je pro něj typická kovová konstrukce odolná proti nepříznivým povětrnostním vlivům. Jako jeden z mála objektivů od Olympusu je tento kousek stabilizovaný, díky čemuž v kombinaci se stabilizací v těle fotoaparátu získáte k dobru 6,5 EV.

oly 12–100 mm F4.jpg

Pokračování 16 / 21

Světelný objektiv pro CSC: Fujinon XF 23 mm F2 WR

Tento pevný objektiv se vyznačuje velmi rychlým a tichým vnitřním ostřením. V kombinaci s autofokusem na bázi detekce fáze v těle fotoaparátu je možné zaostřit za 0,05 s. V optické konstrukci jsou zakomponovány 2 asférické členy a clona sestává z 9 lamel. Tubus je vodě-, prachu- i mrazuvzdorný.

fujinon 23 mm F2.jpg

Pokračování 17 / 21

Pokročilý kompakt: Sony DSC-RX100 V

Kategorie tzv. prémiových kompaktů se poměrně netradičně rozštěpila do dvou tříd – těžko hádat, čím se od sebe liší. Jisté je, že jakožto nejlepší pokročilý (expert) kompaktní fotoaparát byl vyhodnocen zástupce páté generace profi kompaktů se snímačem typu 1“ a světelným zoomem značky Sony.

sony rx100 V.jpg

Hlavní předností tohoto kapesního přístroje je především rychlost. Zcela nový autofokus s 365 body fázové detekce dokáže zaostřit za 0,05 s a sérové snímání s kontinuálním ostřením dosahuje rychlosti 24 sn./s. Digitál je výborně vybaven též pro natáčení videa – nechybí 4K video, zpomalené videosekvence ani podpora profilu S-Log2.

Pokračování 18 / 21

Profesionální kompakt: Fujifilm X100F

Naprostou špičkou mezi kompakty, které se objevily během uplynulého roku, je podle TIPA retro digitál s 16Mpx APS-C snímačem a pevným světelným objektivem (23 mm F2) z dílny Fujifilmu. Tento přístroj vychází z koncepce starých dálkoměrných fotoaparátů. Za jisté „staromilectví“ můžeme označit absenci 4K videa a dotykového displeje – k výběru AF bodu slouží joystick.

fuji x100f.jpg

Specialitou této modelové řady je hybridní hledáček – pomocí páčky lze přepínat mezi optickým a elektronickým hledáčkem. Krom pěkného designu fotoaparát nabízí spoustu externích ovládacích prvků, které pokryjí požadavky snad všech fotografů.

Pokračování 19 / 21

Superzoom: Panasonic Lumix DC-FZ82

Vítězství Panasonicu v kategorii kompaktů s velkým ohniskovým rozsahem se už téměř stalo tradicí. Poněkud zvláštní je ovšem volba superzoomu s menším 1/2,3“, nikoliv „jednopalcového“ Lumixu FZ2500.

panasonic fz82.jpg

Důvodem výběru modelu Panasonic FZ82 bude nejspíš 60× rozsah zoomu a zakomponování nejnovějších funkcí, jako je 4K video a foto, Post Focus, Focus Stacking aj. Co se týče rozlišení snímače, Panasonic je známý tím, že to s megapixely nikterak nepřehání, proto i u tohoto přístroje zůstal na umírněných 18,1 Mpx. Objektiv se solidní světelností F2,8–5,9 podědil „FZ82“ po předchozí generaci.

Pokračování 20 / 21

Odolný fotoaparát: Nikon Coolpix W100

Asi nejpodivnější položka celé výsledkové listiny. Pravda, odolných kompaktů se loni příliš mnoho neurodilo… tudíž mohla dojít řada i na tento v podstatě dětský fotoaparát, který je postaven na starším modelu Coolpix S33. Tedy: má stejný 1/3,1" snímač s rozlišením 13 Mpx, stejný 3× zoom se světelností F3,3–5,9 a totožná odolnost vůči pádu, mrazu, vodě. K tomu jako novinka funkce SnapBridge a možnost záznamu ve Full HD.

nikon w100.jpg

Pokračování 21 / 21

Profesionální foto/video fotoaparát: Panasonic Lumix DC-GH5

Na poli videa loni bodovala zrcadlovka Canon EOS-1DX, letos se výherce rekrutuje z řad kompaktů s výměnnou optikou. A není divu, že je oceněn přístroj, který je koncipován jako fotoaparát určený k natáčení profesionálního videa.

panasonic gh5.jpg

Tomu je samozřejmě přizpůsobena hardwarová i softwarová výbava aparátu. Panasonic GH5 jako první přišel s podporou 6K fota. Kromě toho jsou k dispozici 4K sekvence, při nichž je vyčítán obraz z celé plochy snímače. Bohatá je také nabídka videoformátů i speciálních „filmových“ obrazových profilů.

Natáčení videa usnadňuje i displej na kloubovém uchycení, který je nejen velmi detailní, ale i dotykový. Monitor doplňuje velký a jasný hledáček s výborným rozlišením 3 680 000 bodů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud