DIGIarena.e15.cz

To největší tajemství opravdu dobrých fotek

Seznam kapitol
Nečekejte žádnou složitost – v jednoduchosti je totiž krása. Ne nadarmo si fotografové zvolili pozdrav „Dobré světlo“. A to je při focení opravdu zásadní.

Pokud pracujete hlavně s kvantitativním parametrem světla ve smyslu přesné expozice, zaměřte se na jeho kvalitu. Pak se vaše fotografie posunou do vyššího patra. Přesná expozice je předpokladem pro dobrý snímek, ale musí být jaksi samozřejmá.

V minulém článku jsem se tomuto tématu věnoval. Ideálním stavem je situace, kdy fotograf má expoziční problematiku zažitou a může přemýšlet téměř výhradně o kvalitě světla. Pak se stane ten „zázrak“ a fotografie budou jiné. Kdo už tak činí, ví o čem mluvím.

Klepněte pro větší obrázek 
Kontrastní stíny, které vytvořilo odpolední slunce jasného dne, jsou významnou
devizou minimalistického snímku. Čekání na toto světlo se vyplatilo. Stíny jsou přesně
ve směru úhlopříček čtverců a fotografie tvoří dokonalý geometricky souměrný celek,
jehož pravidelný rytmus má harmonickou kompozici.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dovolená na řeckých ostrovech je pro fotografa oříškem. Plno barev, křivek a linií pro nás neobvyklých. Všichni fotí jako o závod a pak zjistí, když to trochu přeženu, že má skoro totéž, co všichni ostatní. Kdo do svých kompozic zahrne kvalitu světla, respektive stíny, má šanci ten oříšek rozlousknout. První snímek je klasika. Na střechu pro druhý snímek už tolik turistů nechodí. V záplavě kopulí, oblouků, svislých a vodorovných linií se často ztratí zajímavý detail jako ten zobrazený na třetí fotografii. Všechny tři snímky mají smysl jenom díky příhodnému světlu a stínům.

Intenzita světla ovlivní nastavení expozice, která řídí množství fotonů dopadajících na snímač. Barva světla ovlivní nastavení vyvážení bílé, které stanoví, co má být na snímku bílé. Podle toho překalibruje ostatní barvy. Pomocí těchto funkcí fotoaparátu ovlivníte v příslušných parametrech (jas, barva) výsledný snímek. Pak je na vás, jaké světlo vidíte při konkrétním záběru, respektive kam fotografovaný objekt umístíte.

Klepněte pro větší obrázek 
Tento snímek je v podstatě jenom o světle, které zcela ovlivnilo jeho obsah.
Podobných záběrů je mnoho, ale na tomto je zajímavé dynamické pojetí do diagonály tohoto
směru (jak čteme). Ještě stojí za zmínku zdůrazněná struktura v osvětleném místě.

Jsou tři možnosti při výběru světla v exteriéru. Buď zajímavé světlo na scéně vidíte, nebo na ně počkáte, nebo scénu modifikujete tak, aby tam bylo. První případ se týká zahlédnutí a „ulovení“ scény (světla). Druhý, počkání si na světlo. Se znalostí věci to může být jiná denní doba, jiné počasí nebo roční období. V třetím případě se jedná o aranžování scény, kdy si např. postavu vhodně umístíte, případně použitím odrazových desek nebo vykrývacího blesku přidáte další světlo, kterým projasníte stíny. Změna stanoviště fotografa a úhlu záběru s ohledem na světlo se týká všech tří případů a je právě to přínosné, kdy fotograf ve svých kompozicích akcentuje kvalitu světla pro daný záběr.

Klepněte pro větší obrázek 
Stín, protisvětlo a vyrovnávací blesk. To je mix pro světlenou atmosféru
zajímavé aranžované svatební fotografie.

Neexistuje obecně dobré, nedobré, kvalitní, či nekvalitní světlo. Každé světlo je dobré, ale pouze pro některé situace. Je pouze na fotografovi, jaké světlo k záběru použije a jak se to projeví na výsledném snímku. To pak nejlépe zhodnotí divák. Nicméně jsou obecná, osvědčená pravidla, jaké světlo se nejlépe hodí k různým fotografickým žánrům. Tím nechci tvrdit, že vše ostatní je vyloučeno. Atypická řešení, nejenom světelná, však musí mít svůj důvod.

Klepněte pro větší obrázek 
Dobrá obloha, protisvětlo a kytky vpravo byly důvody pro hodně atypický snímek
Zámeckého náměstí v Teplicích. Můj objektiv zvládnul hrubé protisvětlo bez reflexů
a barevných kruhů na snímku (stál dost peněz).

Světlo můžeme popsat jako tvrdé, měkké, horní, boční, čelní, protisvětlo, teplé, studené. U světla sledujeme intenzitu, směr, úhel, barvu.

Tipy pro fotografování krajiny a přírody

Brzy ráno a pozdě odpoledne při nevelké oblačnosti dopadá světlo pod malým úhlem. To jsou chvíle pro krajináře. Boční světlo je dramatické, vytváří napětí mezi světlem a stínem, zdůrazní tvary, dlouhé stíny dodají i hloubku. Barva světla i celkové atmosféra graduje za soumraku a rozbřesku.

Klepněte pro větší obrázek
Kolikrát už byl tento motiv fotografován? Co s tím? Soumrak, panoramatický formát 2:1,
třetinová kompozice. A večer se jde na to. Nejdůležitějším rozhodnutím byla volba světla.

Z technického hlediska je v těchto případech zásadní korektní expozice osvětlených oblastí a vyvážení bílé, respektive snímání v RAW formátu.

Klepněte pro větší obrázek 
Fotografická scéna byla osvětlena bočním světlem pod malým úhlem
za jasného dne navečer. Vržené stíny od balíků slámy dávají jejich tvaru hloubku.
Křivky brázd i struktura strniště by bez stínů neměly kompoziční váhu. Pro zdůraznění
tvarů, forem a křivek v krajinářské fotografii potřebujete stíny.

V zimě slunce nestoupá příliš vysoko. Při jasném počasí máte možnost zaznamenat krajinu se stíny celý den.

Slunce v zádech vrhne stíny směrem od fotografa a ty nejsou vidět. Při širším objektivu se můžete dočkat i vlastního stínu v popředí snímku. Slunce za zády fotografa stejně jako ploché světlo bez stínů při zatažené obloze jsou podmínky obvykle nevhodné pro fotografování krajin.

Snímky proti slunci vytvářejí stíny směřující k fotoaparátu. Ty mohou být při dobré kompozici zajímavým prvkem. Zvlášť za úsvitu a soumraku třeba v kombinaci s mlžným oparem protisvětlo rozzáří přírodní scenérie. Protisvětlo vytvoříte i při otočení fotoaparátu k obloze, kdy v popředí vyniknou průsvitné předměty. Listy, květy, nebo tekutiny pak zobrazí své detaily a barvy.

Klepněte pro větší obrázek 
Listí v protisvětle s korekcí expozice +1EV. Za cenu několika mírných přepalů v obloze se prosvítily listy ve všech jasových úrovních a je patrná jejich stavba, což je na snímku pozoruhodné.

Proměnlivá oblačnost je lákavá pro trpělivé krajináře. Okamžik, kdy slunce prosvítí mraky nebo mlhu, je jedinečný a bývá dramatický.

Klepněte pro větší obrázek 
Na Madeiře jsem chodil každý den okolo, až jsem zahlédl tento záběr. Světlo v popředí
a nízké mraky byly podstatné pro tento snímek. Kdybych byl místní, jistě bych
si na takovou situaci (nebo lepší) mohl počkat.

Mlha a opar zakryjí některé pasáže scény a krajinu zjednoduší, což je pro fotografa ojedinělá příležitost pro záběr, zvlášť v protisvětle.

Klepněte pro větší obrázek 
Měkké protisvětlo, které vytvořila mlha je důvodem pro tento snímek. Rozhodujícím způsobem ovlivnilo jeho obsah. Výsledkem jsou mlžné paprsky, měkké stíny, téměř silueta horizontálních
linií v popředí, které jsou lehce odděleny od středního plánu a trochu víc od pozadí.
Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 29 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Pravda, ale slušnej kinofilmovej kompakt… Martin 21. 11. 2011, 07:43
Zda jsou ty fotky dobré nebo ne ja na každém… Karel Horký 18. 11. 2011, 14:39
Ty fotky uvedené v článku mají ten problém, … Daniel Wonder 17. 11. 2011, 16:00
Vážně to není tak snadné. A oba recepty, kte… Honza Homola 14. 11. 2011, 18:48
Diky za odpoved. Rozumim i kdyz dle meho naz… James 14. 11. 2011, 18:34

Další podobné články

7 osvědčených tipů pro lepší selfie fotografie

7 osvědčených tipů pro lepší selfie fotografie

Selfie fotografie nejsou mrtvé. Stále se s nimi setkáte napříč všemi sociálními sítěmi, a stále je mnozí pořizují jen tak, pro své potomky, pro zaznamenání své nálady či příjemného setkání se s přáteli.

Digitálně, a přesto jen ve dvou odstínech

Digitálně, a přesto jen ve dvou odstínech

Budeme-li mluvit o kreativní či umělecké fotografii, jedná se obvykle o interpretaci skutečnosti, která je ovlivněna samotným autorem. A právě černobílá fotografie je v tomto směru jednou ze nejčastějších možností, jak divákům zprostředkovat umělecký záměr a zážitek.

Mechanická versus elektronická závěrka: jejich pro a proti

Mechanická versus elektronická závěrka: jejich pro a proti

Mechanická a elektronická závěrka fungují na odlišných principech a oba systémy mají své výhody a nevýhody. Volbou správného typu můžete předejít řadě problémů…

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

5 tipů pro využití mobilního telefonu při fotografování

5 tipů pro využití mobilního telefonu při fotografování

Jedno ze základních pravidel mobilní fotografie je, nepoužívejte blesk. Samozřejmě ale existují výjimky, kdy se vám hodí, a nemusí to být jen při hledání ztracených klíčů. těchto 5 tipů pomůže vykouzlit z nudné fotografie zajímavou.

Jak zachytit celý svět kolem sebe

Jak zachytit celý svět kolem sebe

Sférická 360° fotografie nebo video jsou fenoménem posledních let, kdy se objevuje stále více zařízení pro pořizování takových záběrů a největší sociální sítě začaly s podporou jejich zobrazení. Pokusy o vytvoření 360° fotografie jsou již notně staré a nedá se říct, že by nebyly povedené.

Jak používat doplňkový záblesk při fotografování v exteriéru

Jak používat doplňkový záblesk při fotografování v exteriéru

5 profesionálních tipů jak uspět na Instagramu!

5 profesionálních tipů jak uspět na Instagramu!

Instagram není jen místo pro publikování fotografií, už nyní je čtvrtou největší sociálních sítí na světě, a původní záměr značně přerostl. Stal se z něj i důležitý nástroj pro profesionální fotografy, kteří na něm mohou oslovit miliony uživatelů.


Zkáza vzducholodi Hindenburg Autor: Kostka Miloš