DIGIarena.e15.cz

Tramp fotografem: fotobatoh Naneu Pro Military Alpha

Toužíte-li po nenápadném fotobatohu, neměli byste přehlédnout sérii Military málo známé americké firmy Naneu Pro.

Pokud patříte k lidem, kteří před módou a pestrými barvami dávají přednost nenápadným přírodním odstínům, asi znáte fotobatohy National Geographic. K méně známým značkám (alespoň v českých podmínkách) potom patří Naneu Pro. V její Military sérii ovšem také najdete zajímavé výrobky. My jsme mohli otestovat model Alpha – batoh spíše menších rozměrů, který není vybaven prostorem pro notebook.

Základní technické parametry:

  • rozměry horní komory: 29 × 15 × 26 cm
  • rozměry dolní komory: 27 × 15 × 17 cm
  • hmotnost: 1,27 kg (při testu jsme však navážili 1,67 kg)
  • oficiální cena: 2 617 Kč
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Batoh klasického střihu má dvě hlavní komory. Horní komora slouží pro uložení různých drobností – svačiny, pláštěnky a podobně. Přistupujete do ní obvyklým způsobem, tedy rozepnutím dlouhého oblouku zipu. Zato dolní komora určená pro fotografickou výbavu je velmi pečlivě skryta. Její otevírání je totiž na zádové straně batohu. Abyste se ke své technice dostali, musíte batoh sundat ze zad, položit na čelní stranu, pak teprve rozepnout zip.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Takové řešení je bezpochyby výbornou ochranou proti vykradení batohu v tlačenici, zpočátku mi ale přišlo přeci jen nepohodlné. Jenže pak jsem si uvědomil, že nepohodlný přístup k technice je společný všem fotobatohům (alespoň těm klasickým se dvěma ramenními popruhy), je nutnou daní za pohodlné nošení. Někteří výrobci sice tvrdí, že jejich způsob otvírání umožňuje vytáhnout fotoaparát bez nutnosti sundat batoh ze zad, já se ale obávám, že na takovou manipulaci nejsem dost obratný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Otvírání ze zádové strany batohu tedy považuji za srovnatelně pohodlné jako jiné způsoby. Výhodou navíc je, že batoh pokládáte na čelní stranu – pokud jste v prašném terénu, zašpiníte si čelo batohu (ze kterého případně nečistoty vcelku snadno setřete). Pokud byste naopak museli batoh k zemi položit zádovou částí, po jeho opětném nasazení na záda budete špinaví celí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Komora pro techniku je vybavena polstrovanou vložkou, kterou lze z batohu vytáhnout. Současně můžete rozepnout přepážku mezi horní a dolní komorou – vznikne tak jednokomorový batoh vhodný třeba na celodenní výlet bez fotoaparátu. Pokud vložku na techniku v dolní komoře necháte, můžete využít možnost otevřít přepážku mezi komorami jen po jedné dlouhé straně, do batohu se potom vejde složka s dokumenty formátu A4.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Prostor vložky na techniku je možné rozčlenit variabilními přepážkami se suchými zipy, ty mi ale nepřišly moc praktické. Ve výbavě jsou totiž dvě dlouhé přepážky a dalších sedm krátkých, jejich rozměr umožňuje pohodlně rozčlenit prostor podélně na třetiny – jenže do komůrek o třetinové výšce by se vešla snad jen rozsáhlá sbírka kompaktních aparátů. Nakonec jsem tedy využil jednu dlouhou přepážku a vedl ji šikmo z první třetiny výšky do druhé třetiny na opačné straně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Doplnil jsem ještě tři krátké přepážky, vznikly tak dvě větší komory a tři malé. Do největší komory se vejde středně velká zrcadlovka i se základním zoomem, další větší komora může posloužit třeba pro záložní tělo. Do malých komor mohu umístit blesk a další dva nepříliš velké objektivy. Při jiném uspořádání by prostor měl stačit i na oblíbenou kombinaci stejné zrcadlovky se standardním zoomem, blesku a většího teleobjektivu (typu 70–200 mm F2,8).

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Na přední straně batohu najdete několik kapes na drobnosti – hned nahoře jednu velmi dlouhou, táhnoucí se přes celou délku batohu. Na dolních kapsách je pak našit malý kompas, sloužící asi hlavně jako stylová ozdoba, s jistým váháním však přece jen i ukáže sever.

Zádový systém batohu je pohodlně polstrovaný a doplněný všemi detaily, které obvykle mívají spíše větší typy – najdete tu stabilizační řemínky nahoře, dále hrudní a bederní pás. Řemínky na ramenních popruzích umožňují zavěšení drobného příslušenství, například pouzdra na mobilní telefon, které dostanete spolu s batohem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Batoh je bohužel velmi krátký, takže část těchto funkčních detailů poslouží dobře spíše jen dětem. V mém případě byl bederní pás příliš vysoko, takže mě spíše mrzelo, že jej nemohu odepnout, aby alespoň nepřekážel. Naopak kapsička na mobilní telefon ležela při běžném dotažení popruhů až nahoře na rameni. Pochválit naopak musím provedení všech přezek umožňující pohodlné dotahování či uvolňování všech popruhů.

Přestože jsem nemohl využít bederní pás, nosil se mi batoh velmi pohodlně. Do určité míry je to dáno i jeho velikostí – příliš těžká výbava se do něj prostě nevejde.

Batoh se chlubí vodoodpudivou úpravou. V hustém dešti se však do něj voda přece jen dostane. Pak asi oceníte polohu a otevírání komory na techniku – dešti není vystaven žádný zip, který by mohl propustit vlhkost přímo do ní. Voda nejprve zateče do vrchní kapsy, teprve až přes ni proteče dolů, kde může být ohrožen váš fotoaparát.

Naneu Pro Military Alpha využijí lidé, kteří s sebou na fotovýpravy nenosí notebook, touží po menším batohu klasických tvarů v nenápadných barvách a jsou za něj ochotni dát vyšší částku. Výbava v podobě bederního pásu či pouzdra na mobil najde uplatnění spíše u menších postav. I vzrostlejším lidem se však batoh nosí dobře, jen je škoda, že bederní pás nejde odepnout. Po vyjmutí vložky na fototechniku můžete obě hlavní komory propojit a využít batoh pro klasické turistické toulky přírodou.

Plusy:

  • bederní pás, hrudní popruh
  • vyjímatelná vložka na techniku
  • možnost propojit obě komory

Minusy:

  • příliš krátká vzdálenost mezi rameny a bederním pásem
  • hmotnost
  • cena
Další článek
celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Moje zkušenost Honza 4. 9. 2008, 13:21
Re: Cana!!!! BaPe78 8. 8. 2008, 23:38
Re: Cana!!!! BaPe78 8. 8. 2008, 23:33
Cana!!!! Ondrucha 8. 8. 2008, 13:00
Minusy Lemrouch 8. 8. 2008, 10:33

Další podobné články

Camera+ 2 je již dostupná, vyplatí se do ní investovat?

Camera+ 2 je již dostupná, vyplatí se do ní investovat?

Když vývojáři oblíbené mobilní fotografické aplikace oznámili, že chystají nástupce v podobě titulu Camera+ 2, byl to důvod k radosti. Ve finále to ale bohužel taková sláva není.

Sony RX100 VI – větší zoom a více ostřicích bodů

Sony RX100 VI – větší zoom a více ostřicích bodů

Sony představilo další generaci populárního kapesního kompaktu s velkým snímačem – aktuální model produktové řady RX100 nese pořadovou číslovku VI a přichází s několika evolučními změnami.

Freefly nabízí možnost předobjednat si gimbal pro chytré telefony

Freefly nabízí možnost předobjednat si gimbal pro chytré telefony

Pokud jde o stabilizaci kamer, je Freefly předním výrobcem různých gimbalů určených především pro větší záznamová zařízení. Nyní přichází i se svým řešením pro chytré mobilní telefony.

Canon začíná prodávat své CMOS snímače, včetně typu se 120 Mpx

Canon začíná prodávat své CMOS snímače, včetně typu se 120 Mpx

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Léto se blíží a spousta z vás se jistě chystá na zahraniční dovolené. Nejpohodlnějším a nejrychlejším dopravním prostředkem je zajisté letadlo. Při letecké přepravě elektroniky je však třeba počítat s různými bezpečnostními omezeními.

Western Digital představil novou paměťovou kartu pro nepřetržitý provoz

Western Digital představil novou paměťovou kartu pro nepřetržitý provoz

Nejlepší fotokamery pro vaše domácí mazlíčky

Nejlepší fotokamery pro vaše domácí mazlíčky

Máte doma nějaké zvířátko a chtěli byste vědět, co dělá ve vaší nepřítomnosti, nebo natočit „wildlifehome“ video či pořídit netradiční snímek? Známe přístroje, které to umí, a dokonce vašeho mazlíčka odmění – pamlskem, dobrým slovem a/nebo hrou.

Má smysl kupovat rychlé paměťové karty?

Má smysl kupovat rychlé paměťové karty?

Pryč je doba, kdy jsme mohli na trhu najít několik různých typů paměťových karet. Současná nabídka se omezila na univerzální karty typu SD a profesionální CF a od nich odvozené mutace. Velké rozdíly jsou ale v rychlosti práce karty.