DIGIarena.e15.cz

Tramp fotografem: fotobatoh Naneu Pro Military Alpha

Toužíte-li po nenápadném fotobatohu, neměli byste přehlédnout sérii Military málo známé americké firmy Naneu Pro.

Pokud patříte k lidem, kteří před módou a pestrými barvami dávají přednost nenápadným přírodním odstínům, asi znáte fotobatohy National Geographic. K méně známým značkám (alespoň v českých podmínkách) potom patří Naneu Pro. V její Military sérii ovšem také najdete zajímavé výrobky. My jsme mohli otestovat model Alpha – batoh spíše menších rozměrů, který není vybaven prostorem pro notebook.

Základní technické parametry:

  • rozměry horní komory: 29 × 15 × 26 cm
  • rozměry dolní komory: 27 × 15 × 17 cm
  • hmotnost: 1,27 kg (při testu jsme však navážili 1,67 kg)
  • oficiální cena: 2 617 Kč
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Batoh klasického střihu má dvě hlavní komory. Horní komora slouží pro uložení různých drobností – svačiny, pláštěnky a podobně. Přistupujete do ní obvyklým způsobem, tedy rozepnutím dlouhého oblouku zipu. Zato dolní komora určená pro fotografickou výbavu je velmi pečlivě skryta. Její otevírání je totiž na zádové straně batohu. Abyste se ke své technice dostali, musíte batoh sundat ze zad, položit na čelní stranu, pak teprve rozepnout zip.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Takové řešení je bezpochyby výbornou ochranou proti vykradení batohu v tlačenici, zpočátku mi ale přišlo přeci jen nepohodlné. Jenže pak jsem si uvědomil, že nepohodlný přístup k technice je společný všem fotobatohům (alespoň těm klasickým se dvěma ramenními popruhy), je nutnou daní za pohodlné nošení. Někteří výrobci sice tvrdí, že jejich způsob otvírání umožňuje vytáhnout fotoaparát bez nutnosti sundat batoh ze zad, já se ale obávám, že na takovou manipulaci nejsem dost obratný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Otvírání ze zádové strany batohu tedy považuji za srovnatelně pohodlné jako jiné způsoby. Výhodou navíc je, že batoh pokládáte na čelní stranu – pokud jste v prašném terénu, zašpiníte si čelo batohu (ze kterého případně nečistoty vcelku snadno setřete). Pokud byste naopak museli batoh k zemi položit zádovou částí, po jeho opětném nasazení na záda budete špinaví celí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Komora pro techniku je vybavena polstrovanou vložkou, kterou lze z batohu vytáhnout. Současně můžete rozepnout přepážku mezi horní a dolní komorou – vznikne tak jednokomorový batoh vhodný třeba na celodenní výlet bez fotoaparátu. Pokud vložku na techniku v dolní komoře necháte, můžete využít možnost otevřít přepážku mezi komorami jen po jedné dlouhé straně, do batohu se potom vejde složka s dokumenty formátu A4.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Prostor vložky na techniku je možné rozčlenit variabilními přepážkami se suchými zipy, ty mi ale nepřišly moc praktické. Ve výbavě jsou totiž dvě dlouhé přepážky a dalších sedm krátkých, jejich rozměr umožňuje pohodlně rozčlenit prostor podélně na třetiny – jenže do komůrek o třetinové výšce by se vešla snad jen rozsáhlá sbírka kompaktních aparátů. Nakonec jsem tedy využil jednu dlouhou přepážku a vedl ji šikmo z první třetiny výšky do druhé třetiny na opačné straně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Doplnil jsem ještě tři krátké přepážky, vznikly tak dvě větší komory a tři malé. Do největší komory se vejde středně velká zrcadlovka i se základním zoomem, další větší komora může posloužit třeba pro záložní tělo. Do malých komor mohu umístit blesk a další dva nepříliš velké objektivy. Při jiném uspořádání by prostor měl stačit i na oblíbenou kombinaci stejné zrcadlovky se standardním zoomem, blesku a většího teleobjektivu (typu 70–200 mm F2,8).

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Na přední straně batohu najdete několik kapes na drobnosti – hned nahoře jednu velmi dlouhou, táhnoucí se přes celou délku batohu. Na dolních kapsách je pak našit malý kompas, sloužící asi hlavně jako stylová ozdoba, s jistým váháním však přece jen i ukáže sever.

Zádový systém batohu je pohodlně polstrovaný a doplněný všemi detaily, které obvykle mívají spíše větší typy – najdete tu stabilizační řemínky nahoře, dále hrudní a bederní pás. Řemínky na ramenních popruzích umožňují zavěšení drobného příslušenství, například pouzdra na mobilní telefon, které dostanete spolu s batohem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Batoh je bohužel velmi krátký, takže část těchto funkčních detailů poslouží dobře spíše jen dětem. V mém případě byl bederní pás příliš vysoko, takže mě spíše mrzelo, že jej nemohu odepnout, aby alespoň nepřekážel. Naopak kapsička na mobilní telefon ležela při běžném dotažení popruhů až nahoře na rameni. Pochválit naopak musím provedení všech přezek umožňující pohodlné dotahování či uvolňování všech popruhů.

Přestože jsem nemohl využít bederní pás, nosil se mi batoh velmi pohodlně. Do určité míry je to dáno i jeho velikostí – příliš těžká výbava se do něj prostě nevejde.

Batoh se chlubí vodoodpudivou úpravou. V hustém dešti se však do něj voda přece jen dostane. Pak asi oceníte polohu a otevírání komory na techniku – dešti není vystaven žádný zip, který by mohl propustit vlhkost přímo do ní. Voda nejprve zateče do vrchní kapsy, teprve až přes ni proteče dolů, kde může být ohrožen váš fotoaparát.

Naneu Pro Military Alpha využijí lidé, kteří s sebou na fotovýpravy nenosí notebook, touží po menším batohu klasických tvarů v nenápadných barvách a jsou za něj ochotni dát vyšší částku. Výbava v podobě bederního pásu či pouzdra na mobil najde uplatnění spíše u menších postav. I vzrostlejším lidem se však batoh nosí dobře, jen je škoda, že bederní pás nejde odepnout. Po vyjmutí vložky na fototechniku můžete obě hlavní komory propojit a využít batoh pro klasické turistické toulky přírodou.

Plusy:

  • bederní pás, hrudní popruh
  • vyjímatelná vložka na techniku
  • možnost propojit obě komory

Minusy:

  • příliš krátká vzdálenost mezi rameny a bederním pásem
  • hmotnost
  • cena
Další článek
celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Moje zkušenost Honza 4. 9. 2008, 13:21
Re: Cana!!!! BaPe78 8. 8. 2008, 23:38
Re: Cana!!!! BaPe78 8. 8. 2008, 23:33
Cana!!!! Ondrucha 8. 8. 2008, 13:00
Minusy Lemrouch 8. 8. 2008, 10:33

Další podobné články

Sony A6500: Rychlá a výkonná se skvělým obrazem [test]

Sony A6500: Rychlá a výkonná se skvělým obrazem [test]

Fotoaparát Sony A6500 je představován jako univerzální přístroj pro fotografování vysoce kvalitních statických snímků a pokročilé natáčení videa. Jeho parametry slibují výbornou obrazovou kvalitu a vysoký výkon. Je tomu tak doopravdy?

Meike připravilo přídavné gripy pro Fujifilm a Olympus

Meike připravilo přídavné gripy pro Fujifilm a Olympus

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

Práší se vám doma na kinofilmový fotoaparát jen proto, že vám focení na film připadá náročné a zdlouhavé, ve srovnání s digitálem neefektivní? Potom by vás mohl zaujmout italský projekt I’m Back™, který promění váš analog v digitál.

Canon EOS 6D Mk II – Evoluce pokračuje (test)

Canon EOS 6D Mk II – Evoluce pokračuje (test)

Nástupce EOSu 6D byl dlouho nedočkavě vyhlížen, odhady na fanouškovských webech slibovaly výrazně vylepšený autofokus, výklopný displej a 4k video spolu s fázovým ostřením na snímači.

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Instantní fotografie zažívá v posledních letech opětovný boom, především mezi mladšími uživateli. Dnes však převzala žezlo společnost Fujifilm se svojí řadou Instax. Poslední model Square SQ10 nově nabízí i možnost uložení digitální podoby snímku.

Cinnac – aplikace v Tinder stylu, která vám poradí s výběrem nejlepší fotografie

Cinnac – aplikace v Tinder stylu, která vám poradí s výběrem nejlepší fotografie

Míváte-li problém, kterou fotografii z konkrétní série vybrat jako tu nejkvalitnější a nejlíbivější, aplikace Cinnac vám to poví. Ne tedy přesně ona, ale sami uživatelé sítě.

HTC U11 – podle testů nejlepší fotomobil, opravdu je to tak?

HTC U11 – podle testů nejlepší fotomobil, opravdu je to tak?

HTC U11 je vlajkovou lodí značky a rozhodně se má čím pyšnit. Vyjma vzhledu, výkonu a nového způsobu ovládání nabízí dle testů DxOMark nejlepší fotoaparát v mobilní telefonu.

NoMatterWhat přetvoří iPhone na 360° fotoaparát

NoMatterWhat přetvoří iPhone na 360° fotoaparát