DIGIarena.e15.cz

Triky s dlouhou expozicí: kreslíme tmou a světlem

Seznam kapitol
Dnes si představíme dvě techniky vhodné pro jednoduchou abstraktní a trikovou fotografii. Jejich použití je jednoduché a stačí i pokročilý kompakt. (SK)

Fotografické postupy, umožňujúce zobraziť osobu viackrát v jednom zábere sa pomerne často vyskytujú v abstraktnej umeleckej fotografii. Nasledujúci text poodhalí, ako je možné takéto fotografie realizovať bez nákladného vybavenia. Tentokrát nebude mať tmavá komora nič spoločné s vývojkou ani ustaľovačom, hoci sa nám takáto miestnosť pre náš zámer môže hodiť.

Väčšina zrkadloviek disponuje režimom B (bulb), ktorý necháva otvorenú závierku po dobu stlačenia spúšte. Pokiaľ v úplne tmavej miestnosti počas expozície osvetlíme snímaný objekt dvakrát na rôznom mieste, snímací senzor „nakreslí“ (fotografia v doslovnom preklade znamená „svetlokresba“) obe osvetlené situácie. Odtiaľ názov tmavá komora.

Podobne v osvetlenej miestnosti môžeme pri dlhej expozícii zakryť objektív a fotografovaný objekt presunúť, po následnom odkrytí aparát exponuje objekt aj v jeho novej pozícii. Názov „otváranie okna“ je vypožičaný z prastarej reklamy na ateliérové aparáty Leica, ktoré týmto sloganom označovali možnosť exponovať viackrát na to isté políčko filmu.

Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát, zdroj svetla – zapaľovač, krytka na zakrytie objektívu a statív

Chýbajúci režim B môžeme u digitálneho kompaktu či EVF aparátu nahradiť dlhým expozičným časom – tento sa obvykle pohybuje v rozmedzí od 8 do 30 sekúnd. Ideálny pre tento účel bude kompakt vybavený manuálnym režimom spojeným s možnosťou manuálneho ostrenia. Ak takáto možnosť nie je k dispozícii, poslúži aj režim priority času alebo scénický režim pre dlhú závierku (obvykle určený pre fotografovanie nočnej oblohy a podobne).

Budeme potrebovať bodový zdroj svetla. V závislosti od želaného efektu možno použiť napríklad baterku, alebo mäkšie svetlo zapaľovača. Sviečka v tomto prípade nie je vhodná, neumožňuje totiž rýchle zažatie a zhasnutie. Pre ambicióznejšie zábery (viď záver) možno použiť napríklad stroboskop. Druhou pomôckou bude nepriehľadný predmet, ktorým môžeme zakryť objektív, napríklad krytka z väčšej optiky ďalekohľadu alebo zrkadlovky.

Poslednou súčasťou vybavenia bude statív. Fotoaparát môžeme namiesto statívu postaviť napríklad na stoličku či umiestniť do police. Statív však umožňuje najpohodlnejšiu manipuláciu.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Bodová LED dióda - vrstvenie svetla Mikulas Baran 8. 3. 2007, 19:47
Bodová LED dióda - vrstvenie svetla Maylo 7. 3. 2007, 06:21
dalsi experimenty. milan 6. 3. 2007, 10:44
Re:Super multimotyl 6. 3. 2007, 10:00
stary testik blesku + dlouhy cas kombajn 6. 3. 2007, 09:46

Další podobné články

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

Mobilním telefonem zaznamenáváme okolní svět nejen ve formě statických fotografií, ale i v podobě pohyblivých obrázků. Přinášíme několik jednoduchých triků, jak si natáčení videa telefonem usnadnit a dosáhnout při tom zajímavých výsledků.

Jak portrétovat muže tak, aby vypadal jako James Bond? Zde jsou 3 jednoduché kroky

Jak portrétovat muže tak, aby vypadal jako James Bond? Zde jsou 3 jednoduché kroky

Také často slýcháte, že fotografie je hlavně o světle? No jo, ale co póza portrétované osoby? U té až tak nezáleží, jaká kvalita světla bude, když se bude tvářit jednoduše blbě.

Jak vybrat objektiv: Optická kvalita a čtení grafů

Jak vybrat objektiv: Optická kvalita a čtení grafů

Vybrat správné tělo fotoaparátu je jen prvním krokem ke kvalitní fotografii, pomyslným štětcem, kterým vykreslíte obraz, je objektiv. Podobně jako v malířství i zde je poměrně široká nabídka nástrojů. Jak se v nich vyznat?

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Nezáleží na tom, kolik lidí už fotografuje mobilními telefony a kolik snímků už tak vyfotili. Stále najdete větší množství těch horších, než těch lepších. I pro ně je připraveno několik rad, které by ji mohly pomoci zlepšit se.

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

Noční fotografie je poměrně komplexní disciplínou, v níž se musíte obvykle dopředu rozhodnout, jak má výsledná fotografie vypadat a tomu také přizpůsobit svoji techniku. Oproti tomu streetfotografie je velmi podobná reportáži, kde je třeba být pohotový.

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční osvětlení je jednou z věcí, které využíváme v roce velmi krátce – obvykle pár týdnů na přelomu roku a případně jako výzdobu různých večírků a oslav. Proč ale nezkusit pomocí malých LED světýlek vytvořit zajímavé portréty?

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

V okamžiku, kdy držíte v ruce pokročilejší fotoaparát, rázem se z vás stává „pan fotograf“, na kterého se obvykle každý obrací pro radu. Pokud ale aparát v ruce nemáte, jste obyčejným člověkem, kterému je třeba vše vysvětlit – v obou rolích se ale dostanete do mnohdy bezvýchodných situací...

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Téměř každý fotograf upravuje své snímky v počítači. Než najde efektivní workflow s kvalitním výsledkem, může to nějaký čas trvat. V našem článku se dozvíte, kterým z nejčastějších chyb je záhodno se vyhnout.