DIGIarena.e15.cz

Úhel odrazu

Odrazné desky jsou variabilním, skladným a relativně levným prostředkem pro získání doplňkového světla. Jak s nimi pracovat a jaké povrchové provedení desky zvolit?

Většina uživatelů fotografuje za všech světelných podmínek. Patříte-li mezi ně, pak i vás samotné možná napadlo, že by v některých případech prospělo fotografované scéně dodat mírné osvětlení. K takovému účelu velice jednoduše poslouží například odrazné desky, kterými lze nejen prosvětlit stinné partie, ale rovněž elegantně změkčit vržené tvrdé stíny.

Klasické způsoby přisvícení

Světelné podmínky při fotografování v interiérech i exteriérech nejsou vždy ideální a způsobů, jak si s nedostatkem světla poradit, existuje celá řada. Prvním z nich pochopitelně bývá prodloužení expoziční doby, což ovšem nelze provést vždy – hrozí například problém s pohybovou neostrostí. Další z možností nabízí každý digitální fotoaparát, a sice zvýšení ISO citlivosti, které však vede k produkci většího množství šumu a také není ideální.

Scénu rovněž můžete přisvětlit jemným doblesknutím vestavěného či externího blesku, nebo dokonce lampami a zábleskovými světly. Také zde bychom mohli vyjmenovat další nevýhody; vestavěný blesk zkrátka nenasměrujete tak, jak by se vám to v dané situaci hodilo, navíc bude vrhat tvrdé stíny. Externí blesk nebo dokonce záblesková světla představují zase finančně náročnější možnosti. Nehledě na to, že převážení zábleskových světel není žádná legrace. Ještě jsme však nevyčerpali všechny možnosti.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Nikon D80, Nikkor 50 mm F1,8 D AF, F2,8, 1/100 s

Scéně lze totiž dodat osvětlení pomocí již zmiňovaných odrazných desek. Toto řešení pochopitelně zdaleka nenabízí takové světelné možnosti, jaké má blesk, nevyužijete je v krajinářské fotografii, dokumentu či reportáži. Dovolují ovšem osvětlit stinné partie objektů na fotografii velmi měkkým odraženým světlem, a tak je lze úspěšně nasadit v patřičných fotografických disciplínách. Kromě zcela pochopitelného využití v portrétní fotografií je můžete používat rovněž při fotografování produktů nebo například v makrofotografii.

Jednu zásadní nevýhodu však mají – těžko se můžete jako fotograf soustředit na samotné fotografování a přitom ještě přidržovat jednu či dokonce více odrazných desek. Nezbývá tedy než využít pomoci schopného asistenta či alespoň stojanu s držákem. Na druhou stranu mezi klady odrazných desek patří nízká hmotnost a výborná skladnost. Při fotografování v exteriéru jsme například nosili desku o průměru jedenaosmdesát centimetrů ve fotobatohu v komoře určené k uložení notebooku. Složená totiž zabírala přibližně jednu třetinu své původní velikosti.

Vždy máte na výběr

Odrazné desky jsou složeny z fólií a ze skládací pružiny, jejich vnitřní části potažené bílou látkou, kterou můžete použít změkčení přímého tvrdého osvětlení. Množství a druhy odstínů, kterými obalujete skládací pružinu, se mezi výrobci nepatrně liší. Většinou však bývají standardní potahy jasně dané: černá, bílá, stříbrná a zlatá. Můžete se setkat ale také se zlatostříbrnou variantou či modrým a zeleným klíčovacím pozadím. Desky jsou rovněž k dispozici v různých velikostech a formátech, například k portrétování celých postav se používají oválné či obdélníkové desky větších rozměrů.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Odrazné desky se vyrábějí nejen v různých variantách, například pět v jednom – černá, bílá, zlatá, stříbrná fólie a difuzor, ale také v různých velikostech. Na obrázku jsou desky o průměrech 56, 81 a 107 cm. Složené v pouzdře pak zabírají přibližně 20, 29 a 38 cm.

Vždy připraven

Odrazné desky jsou populární právě díky skladnosti. Čtyři různobarevné fólie tvoří vlastně obal na vnitřní skládací pružinu, která je potažena bílou průsvitnou látkou. Tento obal jednoduše svlékáte a oblékáte dle potřeby: černo-stříbrnou či bílo-zlatou variantu fólie. Zatímco na sundávání fólií nic těžkého není, složení vnitřní části odrazné desky vyžaduje jistou zručnost: začínáte s dlaněmi navzájem otočenými proti sobě a pokračujete tak, abyste je vyrovnali, přitom tlačíte obě uchopené části pružiny k sobě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Rozložení a opětovné složení odrazné desky je pouze otázkou jednoho okamžiku.

Zvolit tu správnou

Správně odrazit to pravé světlo a neudělat přitom chybu si žádá citlivý přístup. Při portrétu nemusí působit dobře světlo odražené zdola, vytvářející nepřirozené stíny, což se může lehce přihodit například při použití stříbrné fólie. Se stříbrnou a také zlatou fólií byste si dále měli dávat pozor, aby nedošlo k přesvětlení předmětu nebo dokonce k přepalům – expozici měřte již s nastavenou odraznou deskou.

Důležitá je komunikace nejen s modelem, ale také s asistentem, který vám bude s odrazem pomáhat. Oba byste si měli rozumět v tom, jak má výsledná fotografie vypadat, tedy které části na snímku deskou přisvětlit. Volbou odstínu desky, jejího rozměru a vhodným natočením totiž určíte oblast, na kterou bude působit, a také intenzitu dopadajícího světla.

Ilustrační snímky demonstrují, jak se na fotografii projeví působení příslušné odrazné fólie. Jedinou osobní výtku bych měl k černé fólii. Někdy můžete černou využít k pohlcení světla, které by se jinak odrazilo například od zdi či jiných předmětů ve scéně, nebo třeba k ještě výraznějšímu prohloubení stínů. Použitá černá fólie však není dokonale matná, a tak jistou část světla přeci jen do scény odráží. Stíny na snímku pořízeném s černou fólií se téměř neznatelně liší od stínů na fotografii pořízené bez fólie.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Bílá odrazná fólie zachovala nejlepší barevné podání a měkce přisvětlila stinné partie ve tváři.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
S černou fólií můžete pohltit odražené světlo, a tak ještě více prohloubit rozdíl mezi osvětlenými partiemi na snímku a částmi, které se topí ve stínu.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Stříbrná fólie sice prosvětlila stíny, ale ne zcela ideálně. Došlo zde k přesvětlení levého ramene a také části tváře, navíc se objevil další odlesk v levém oku portrétované dívky.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Zlatá fólie se chová podobně jako stříbrná, neodrazí sice světlo s takovou intenzitou, dodá však snímku navíc teplejší barevný nádech.

Změkčení světla

Pomocí odrazných desek můžete nejen prosvětlit stinné části fotografovaného předmětu, ale do rukou se vám dostává další možnost práce se světlem. Vnitřní pružina s průsvitným potahem se výborně hodí ke změkčení stínů způsobených přímým tvrdým osvětlením.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Snímek s tvrdým světlem, který v našem případě vytváří nepříliš dobře působící tmavé stíny v obličeji.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Druhý snímek byl pořízen se stejným světelným zdrojem, pouze jsme před něj umístili difuzní bílou část desky, která stíny změkčila. Všimněte si, že se snížila i intenzita odrážejícího se světla od pozadí.

Zvládnete to bez pomoci

Během práce s odraznými deskami se často nevyhnete tomu, že si budete muset pozvat nějakého asistenta či alespoň pořídit stojan, na který desku zavěsíte. Při fotografování přiložených obrázků jsem však nikoho neměl a situaci jsem vyřešil tak, že desku se zlatou fólií si držela sama portrétovaná dívka. Ve stínu pod stromy se vše topilo v chladných tónech, a proto jsme k projasnění stínu použili zlatou fólii, která dodala pleťovce teplejší nádech. Upravit teplotu barev by pochopitelně šlo i v počítači, ale neviděl jsem důvod, proč to neudělat hned během fotografování.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Bez odrazné desky

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Se zlatou fólií

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Tentokrát se fotografování obešlo bez asistenta

Původní článek byl otištěn v DIGIfotu 6/2008. Chybějí-li vám starší čísla časopisu DIGIfoto, kontaktujte oddělení distribuce e-mailem: predplatne@cpress.cz nebo telefonicky na bezplatné lince 800115588.

Klepněte pro větší obrázek

Další článek
celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Jake desky??? jihanabenihana 18. 4. 2009, 20:21
Re: Jake desky??? mk 16. 4. 2009, 14:27
Jake desky??? KajosH 16. 4. 2009, 11:12
Ja bych tu modelku Hulvath 13. 4. 2009, 14:31
Re: Veľmi dobrý článok Tomáš Slavíček 13. 4. 2009, 11:58

Další podobné články

5 tipů pro využití mobilního telefonu při fotografování

5 tipů pro využití mobilního telefonu při fotografování

Jedno ze základních pravidel mobilní fotografie je, nepoužívejte blesk. Samozřejmě ale existují výjimky, kdy se vám hodí, a nemusí to být jen při hledání ztracených klíčů. těchto 5 tipů pomůže vykouzlit z nudné fotografie zajímavou.

Jak zachytit celý svět kolem sebe

Jak zachytit celý svět kolem sebe

Sférická 360° fotografie nebo video jsou fenoménem posledních let, kdy se objevuje stále více zařízení pro pořizování takových záběrů a největší sociální sítě začaly s podporou jejich zobrazení. Pokusy o vytvoření 360° fotografie jsou již notně staré a nedá se říct, že by nebyly povedené.

Jak používat doplňkový záblesk při fotografování v exteriéru

Jak používat doplňkový záblesk při fotografování v exteriéru

5 profesionálních tipů jak uspět na Instagramu!

5 profesionálních tipů jak uspět na Instagramu!

Instagram není jen místo pro publikování fotografií, už nyní je čtvrtou největší sociálních sítí na světě, a původní záměr značně přerostl. Stal se z něj i důležitý nástroj pro profesionální fotografy, kteří na něm mohou oslovit miliony uživatelů.

Naučte se fotografovat s Canonem

Naučte se fotografovat s Canonem

Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Plagiáty, toť veliký nešvar! Každý umělec se snaží být svým dílem originální, proto si dává pozor, aby svým výtvorem nekopíroval jiné fotografy. Při hledání nápadů se však fotografové rádi inspirují u těch nejlepších.

10 věcí, které byste měli udělat, než vyrazíte fotit s novým digitálem

10 věcí, které byste měli udělat, než vyrazíte fotit s novým digitálem

Nový fotoaparát je pro mnoho z nás hračkou, která si zaslouží perfektní péči aby nás mohla svými výkony těšit pokud mono co nejdelší dobu. Ovšem nový digitál s sebou nese také nové funkce, ergonomii a ovládání, které není radno podceňovat.

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Vinou tmavé srsti se většina domácích zvířat fotografuje značně obtížně. Výsledná fotka totiž často vychází jako tmavá šmouha a to obzvláště, pokud je fotografujete mobilem nebo levným kompaktem. Poradíme, jak dosáhnout lepších výsledků