DIGIarena.e15.cz

Ultrasonický Canon PowerShot S3 IS (recenze)

Seznam kapitol
Canon celkem úspěšně pokračuje s rozšiřováním svých ultrazoomových fotoaparátů v řadách fotoamatérů. Oproti předchozímu modelu není PowerShot S3 IS zdaleka takovým skokem jako byl S2 IS vzhledem ke svému předchůdci. Přesto však přináší několik novinek.
Ultrasonický Canon PowerShot S3 IS (recenze)

Základní technické parametry fotoaparátu:

 • snímací prvek: CCD 6 Mpx, 1/2,5"
 • max. výst. rozlišení: 2 816 × 1 584 bodů
 • paměťové médium: SD / MMC
 • objektiv: Canon Zoom 36–432 mm ekviv. (12× zoom), F2,7–3,5, stabilizátor
 • LCD displej: výklopný, úhlopříčka 51 mm (2"), 115 000 obrazových bodů
 • hledáček: EVF, 115 000 obrazových bodů, obrazové pokrytí 100 %
 • rychlost závěrky: 15–1/3 200 s
 • citlivost ISO: Auto, High ISO Auto, 80, 100, 200, 400, 800
 • video: max. 640 × 480 px, 30 sn./s, stereo zvuk, (délka dle kapacity karty, maximálně však 1 GB nebo 1 hodina záznamu na jeden záznam)
 • možnosti napájeni: 4× alkalické baterie velikosti AA, 4× NiMH baterie (NB4-300) velikosti AA (prodávané samostatně), síťový zdroj (prodávaný samostatně)
 • rozměry a hmotnost: 113,4 × 78,0 × 75,5 mm, 410 g bez baterií
 • cena: 15 990 Kč

Tentokrát jsme recenzi pojali jako srovnání s předchozím modelem PowerShot S2 IS a také s modelem Sony Cyber-Shot DSC H2. Detailnější výčet technické specifikace všech tří přístrojů naleznete zde. Všechny tři modely jsou si velmi podobné svou konstrukcí a možnostmi fotografování.

U Canonu PowerShot S3 IS výrobce vsadil na tmavě šedé provedení plastového povrchu a dle mého názoru je to krok k lepšímu. Ultrazoomy nepatří do kategorie digitálních šperků a člověk si při fotografování nepřipadá tolik nápadný jako se stříbrným S2. Přesto díky své konstrukci si i model PowerShot S3 zachoval jistý nastartovaný styl. Kromě změny barvy opláštění si na první pohled lze všimnout většího výklopného LCD. Ten narostl z 1,8 na rovné dva palce. Sony nabízí u svého modelu Cyber-Shot H2 také dvoupalcový displej, avšak pevně vestavěný.

Klepněte pro větší obrázek

Již samotné tělo Canonu bez baterií váži přes čtyři sta gramů, hmotnost znatelně naroste po vložení baterií. Konstruktéři přístroj na tuto hmotnost připravili a s bateriemi je dobře vyvážený. Možná právě díky své hmotnosti mi osobně dobře padl do rukou. Také matný povrch vystouplého gripu pro uchopení v pravé ruce se stává kladem při manipulaci s přístrojem. Sony Cyber-Shot H2 je oproti Canonu přibližně o sto gramů těžší (porovnání obou modelů bez baterií), má o něco více vystouplý grip a potřebuje ke svému životu 2× baterie velikosti AA. Jakákoli manipulace při fotografování s ním také nečiní potíže.

Klepněte pro větší obrázek

Na horní části těla jsou zastoupeny ovládací prvky přímo ovlivňující samotné fotografování. Kromě spouště a ovládání zoomu zde naleznete také přepínač mezi fotografováním a prohlížením fotografií, kruhový volič a nakonec dvě tlačítka. Jedno z nich přepíná mezi sériovým snímáním a časovou spouští a pomocí druhého (nalevo od blesku) provádíte změnu režimu blesku (popř. můžete přidat audio komentář při prohlížení snímků). Kruhový volič obsahuje klasické expoziční režimy fotografování: automatiku, programový režim, prioritu clony, času, plný manuál a uživatelské nastavení, dále také scénické režimy, panorámování a nahrávání videozáznamů. Blesk zůstal nezměněn a vyklápí se ručně, u Sony H2 se vyklápí elektronicky. Horní pohled na fotoaparát rovněž prozradí, že objektiv je nejen stabilizovaný, ale navíc poháněn ultrasonickým motorkem. CyberShot H2 má také stabilizátor obrazu. Canon má dobře vyřešené zoomování pomocí okruží spouště, u Sony musíte ohniskovou vzdálenost měnit tlačítky na zadní stěně přístroje. Ta ovšem můžete ovládat palcem a spíše se jedná o sílu zvyku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zleva: Canon S3 IS, Canon S2 IS, Sony H2

Přední pohled na všechny tři fotoaparáty. Canon má mezi objektivem a bleskem dva mikrofony pro stereo nahrávání zvuku. Vedle levého z nich pak má své místo pomocné světlo autofokusu. Oba přístroje mají shodný rozsah zoomu a také ohnisek. Canon vyrábí pro své přístroje objektivy sám, Sony používá skel Carl Zeiss Vario-Tessar.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zleva: Canon S3 IS, Canon S2 IS, Sony H2

Zadní část fotoaparátu se víceméně shoduje s předchozím modelem S2. Hledáček, přestože není pro fotografování příliš pohodlný, se mě osobně zdál lépe čitelný než od Sony.

Na zadní části přístroje najdete výklopný LCD, nad ním je EVF hledáček s dioptrickou korekcí. Vedle hledáčku pak samostatné tlačítko pro záznam videosekvencí – obdobně jako u předchozího modelu tedy zůstala tlačítka pro spoušť a pro nahrávání videa oddělena. Pravá polovina zadní stěny fotoaparátu je doslova poseta ovládacími prvky. Na palec pravé ruky zde zbylo tak akorát místo pro uchopení fotoaparátu. Většinu ovládacích tlačítek budete muset také ovládat pomocí pravého palce, což může některým uživatelům zpočátku činit problémy. Levá ruka zůstala při ovládání přístroje téměř nevyužita. Nejinak je tomu i u Sony, kde levá ruka slouží jako výpomoc při držení fotoaparátu. Cyber-Shot H2 má ale navíc přímý přístup k ovládání EV korekce, který mi u Canonu v mnoha situacích chyběl.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po zapnutí fotoaparátu Canon PowerShot S3 se objektiv vysune velmi rychle
Klepněte pro větší obrázek
Na levé boční straně jsou umístěna dvě tlačítka, které budete po chvíli používání přístroje ovládat poslepu. Jedno z nich přepíná do režimu manuálního ostření a druhé pak volí mezi makrem a supermakrem. Také je zde otvor pro AV výstup a vestavěný reproduktor
Klepněte pro větší obrázek
Na pravé straně je slot pro paměťovou kartu (SD / MMC). Nad ním se nachází zdířka pro připojení k počítači přes USB rozhraní a k síťovému adaptéru
Klepněte pro větší obrázek
Vedle objektivu se doslova skrývá tlačítko pro odejmutí prstence, na místo kterého můžete připevnit sluneční clonu nebo některou z předsádkových čoček, prodávaných samostatně
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Canon PowerShot S3 IS v ruce

Klepněte pro větší obrázek

Mezi standardní příslušenství patří 16MB SD paměťová karta, USB a AV kabel, krytka objektivu a řemínek. Další volitelné příslušenství, které lze k S3 pořídit, je například síťový adaptér, sluneční clona nebo širokoúhlý konvertor či telekonvertor. Sony však ke svému fotoaparátu balí zdarma dvě dobíjecí baterie a nabíječku, adaptér na objektiv a sluneční clonu.

Z přiložených fotografií můžete vidět, že po konstrukční stránce se mnoho rozdílů u modelu PowerShot S3 IS oproti mladšímu sourozenci nenajde. Všechny ovládací prvky se v podstatě shodují s modelem S2. Občas mi scházel nějaký přepínač pro zapnutí a vypnutí stabilizátoru obrazu, které na těle Sony CyberShot H2 naleznete. Canon ovšem tuto funkci dovoluje nastavit pod tlačítko pro přímý přístup. Není lehké rozhodnout, který z porovnávaných fotoaparátů má lepší design či ovládání, vždy to bývá silně subjektivní a u mne i přes vyčtené nedostatky zvítězil v této disciplíně Canon, a to především díky rozmístění ovládacích prvků a celkovému ovládání přístroje.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 66 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Proč jen 1 Giga karta??? Mila 22. 3. 2008, 14:12
Re: výber fotoaparátu Radek 14. 1. 2008, 21:32
výber fotoaparátu Michal 18. 11. 2007, 14:39
Re:Sáňky na blesk R@dov@n 19. 5. 2007, 16:24
Canon S3IS Leoš 28. 4. 2007, 12:23

Další podobné články

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon představil třetí generaci kompaktního fotoaparátu G1X – tentokrát nedošlo pouze na kosmetické změny. V zásadě nás čeká zcela nový fotoaparát, který se designem blíží dříve uvedeným modelům řady G.

Canon EOS 6D Mk II – Evoluce pokračuje (test)

Canon EOS 6D Mk II – Evoluce pokračuje (test)

Nástupce EOSu 6D byl dlouho nedočkavě vyhlížen, odhady na fanouškovských webech slibovaly výrazně vylepšený autofokus, výklopný displej a 4k video spolu s fázovým ostřením na snímači.

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Instantní fotografie zažívá v posledních letech opětovný boom, především mezi mladšími uživateli. Dnes však převzala žezlo společnost Fujifilm se svojí řadou Instax. Poslední model Square SQ10 nově nabízí i možnost uložení digitální podoby snímku.

9 nejsvětelnějších zoomů, které si můžete aktuálně koupit

9 nejsvětelnějších zoomů, které si můžete aktuálně koupit

Vhodný objektiv je obvykle důležitější, než samotné tělo fotoaparátu. Se správným ohniskem a vhodnou clonou totiž dokážete vykouzlit záběry, o kterých mnozí uživatelé standardních skel jen sní.

Novinky u Canonu – bezzrcadlovka M100, čtyři objektivy a makroblesk

Novinky u Canonu – bezzrcadlovka M100, čtyři objektivy a makroblesk

Canon v poměrně netypickém termínu uvedl několik novinek, z nichž budou mít radost především ti, kdo se zaměřují na portrétní a makrofotografii. nová bezzrcadlovka pak potěší pokročilé amatéry.

Cinnac – aplikace v Tinder stylu, která vám poradí s výběrem nejlepší fotografie

Cinnac – aplikace v Tinder stylu, která vám poradí s výběrem nejlepší fotografie

Míváte-li problém, kterou fotografii z konkrétní série vybrat jako tu nejkvalitnější a nejlíbivější, aplikace Cinnac vám to poví. Ne tedy přesně ona, ale sami uživatelé sítě.

HTC U11 – podle testů nejlepší fotomobil, opravdu je to tak?

HTC U11 – podle testů nejlepší fotomobil, opravdu je to tak?

HTC U11 je vlajkovou lodí značky a rozhodně se má čím pyšnit. Vyjma vzhledu, výkonu a nového způsobu ovládání nabízí dle testů DxOMark nejlepší fotoaparát v mobilní telefonu.

Ceny EISA za rok 2017 ve znamení dominance jedné značky

Ceny EISA za rok 2017 ve znamení dominance jedné značky

Jako každý rok i letos zveřejnilo nezávislé sdružení evropských zájmových časopisů výběr nejlepších fotografických produktů za uplynulý rok. Jestliže se v předchozích ročnících dostalo rovnoměrně na všechny značky, tento rok dominoval jeden výrobce.