11
Fotogalerie

Úprava barevnosti snímku v GIMPu

Střídání přirozeného a umělého osvětlení dokonale otestuje vaše zkušenosti s vyvážením bílé. Také máte někdy snímky do modra?

Určitě už se vám to také stalo, sedíte v kavárně nebo někde v místnosti, vytáhnete fotoaparát, exponujete snímek a při jeho prohlížení na displeji zjistíte, že má modrý nádech, protože jste zapomněli změnit předvolbu vyvážení bílé.

Fotíte-li do RAWu, je náprava jednoduchá, při konverzi surových dat nastavíte správnou barevnou teplotu a výsledný JPEG (nebo TIFF) má správnou barevnost. Pokud však váš fotoaparát do RAWu fotografovat neumí, musíte si se snímkem pohrát v editoru. Ona totiž zrovna ta modrá fotka bývá obvykle nejlepší ze všech osmi pořízených...

Opravit špatnou barevnost snímku umožňují prakticky všechny programy pro editaci fotografií, dnešní ukázka bude zaměřena na freewarový editor GIMP.

Při úpravách se nebojte přidat snímku takový nádech, který se vám líbí. Nejčastěji je to mírně teplý nádech, který ostatně přijímá pozitivně většina diváků. Při kalibraci inkoustových tiskáren se nám ověřilo, že diváci lépe přijímají nikoliv neutrálně barevné fotografie, ale fotografie s mírným žlutým nádechem. Ten totiž vytváří teplejší pleťové barvy, na které se divák soustředí nejvíce.

Po spuštění editoru otevřete vybraný snímek (Ctrl+O). I v GIMPu existuje několik různých způsobů, jak opravit špatné vyvážení bílé, jednou z cest může být výběr neutrálního bodu při práci s úrovněmi. Tento způsob úpravy však není možné použít vždy, neboť některé scény zkrátka neutrální barvu (bílá či střední šedá) neobsahují.

001.jpg 004_final.jpg
Vlevo původní snímek, vpravo snímek po úpravách

Úpravu barevnosti snímku provedeme pomocí nástroje Vyvážení barev, který je v menu Nástroje | Nástroje barev | Vyvážení barev. Po jeho volbě se objeví nové dialogové okno, v jeho spodním levém rohu zatrhněte Náhled – díky tomu uvidíte všechny změny přímo na otevřeném obrázku, což usnadní práci při jemném nastavení. Druhá volba Zachovat světlost, zajistí stálý jas snímku, pokud tuto volbu odškrtnete, může se při úpravách celkově změnit jas snímku.

01.png

V horní části okna vyberte jaká část tónového rozsahu snímku se má upravovat, ve většine případů postačí původní nastavení Střední tóny. Chcete-li však vyzkoušet i zbylé dvě volby – Stíny a Světla, není nic jednoduššího, než se přepnout a upravovat snímek s jiným výběrem tonálního rozsahu.

02.png

Vlastní nastavení barevnosti se provádí pomocí tří posuvníků uprostřed okna, najdete zde osu azurová–červená, purpurová–zelená a žlutá–modrá.

03.png

Jsou-li vaše snímky zbarveny do žluta, či do oranžova – nejčastěji v případě, kdy fotografujete v žárovkovém osvětlení a máte nastavenou jinou předvolbu bílé – musíte přidávat doplňkovou barvu k té barvě, kterou chcete ubrat. Typicky tedy umístíte posuvník blíž k azurové barvě a v třetím řádku pak blíž k modré barvě.

Naopak, pokud mají snímky namodralý nádech – snímali jste v místnosti, ale vyvážení bílé bylo nastaveno na jiný typ osvětlení – je třeba postupovat opačně. Jelikož ukázkový snímek má namodralý nádech, budeme přidávat červenou a žlutou, čímž se sníží účinek modré a azurové složky

04.png

Jak již bylo řečeno, je možné jemně doladit i nastavení barevnosti při změně výběru tónového rozsahu. Hodnoty nastavené při úpravách ve světlech budou o něco nižší než u středních tónů.

05.png

Když jste s výsledkem spokojeni, stiskněte tlačítko Budiž a zvolené úpravy se aplikují na obrázek. Pokud byste se přeci jen do upravování zamotali, stačí stisknout tlačítko Navrátit rozsah a budete na samém začátku.

06.png

Poslední úpravou je přidání kontrastu pomocí nástroje úrovně, ten najdete v menu Nástroje | Nástroje barev | Úrovně. V novém dialogovém okně upravte vstupní úrovně tak, že umístíte černou šipku (vlevo) do místa, kde se zvedá histogram od základny a bílou šipku (vpravo) posunete do místa, kde se histogram opět dotýká základny, případně o kousek vedle. Střední tóny (jejich světlost/zmavost) zvolíte prostřední šipkou.

07.png

Upravený obrázek uložte pomocí volby Uložit jako (Ctrl+Shift+S).

002_zach_svet.jpg 003_bez zach svet.jpg
Snímek po úpravách, vlevo s aktivní volbou Zachovat světlost, vpravo je volba vypnuta
001.jpg 004_final.jpg
Vlevo původní snímek, vpravo snímek po úpravách

Určitě si přečtěte

Články odjinud