16
Fotogalerie

Upravujeme DSLR pro infračervenou fotografii

Chtěli byste upravit svou zrcadlovku na snímání v infračerveném spektru a objevit tak zcela nový svět fotografie? Poradíme, jak přestavět Canon EOS 550D na digitální infrazrcadlovku!

Většina snímačů v digitálních fotoaparátech je citlivá na viditelné světlo i infračervené záření. Jelikož však infračervené záření nemá při běžném focení využití a nastavení úrovně expozice by bylo nepředvídatelné, umísťují výrobci před snímač filtr, který jej blokuje.

Speciálním filtrem na objektivu lze toto pro fotoaparát neviditelné záření „zviditelnit“. Tato možnost však s sebou přináší jeden velký problém a tím je velmi dlouhá doba expozice okolo 10 – 20 s. Za slunečného dne…

Řešením je odstranění výrobcem umístěného filtru na snímači a jeho nahrazení jiným, který propouští pouze infračervené spektrum. Na následujících řádcích poradíme jak na to v případě zrcadlovky Canon EOS 550D, přičemž u jiných zrcadlovek je většina postupu velmi podobná.

Mějte, prosím, na paměti, že veškeré úpravy provádíte jen a pouze na svou vlastní zodpovědnost a přicházíte jimi o záruku!

Co budeme potřebovat

K úpravě budeme potřebovat infračervený filtr propouštějící záření o vlnové délce 720 nm, řezák na sklo, vteřinové lepidlo, sadu šroubováků, nůž, něco na čištění (ofukovací balónek, čistící štěteček apod.), svítilnu, pravítko, brusný papír, malířskou pásku a pinzetu.

Step-1.jpg 

Začínáme

Nejdříve odstraníme tři šroubky umístěné za očnicí.

Step-2.jpg 

Následně odšroubujeme:

  • 3 šroubky na levé straně těla, z toho dva najdeme pod krytkou USB konektoru
  • 2 šroubky na pravé straně těla
  • 2 šroubky nad bajonetem
  • 7 šroubků na spodní části těla
Step-3.jpg 

Jakmile máme všechny šroubky pryč, můžeme sundat zadní kryt. Pozor na plochý kabel, který je potřeba nehtem odjistit od těla zrcadlovky.

Step-4.jpg 

Dobývání se ke snímači

Nyní musíme opatrně odpojit celkem 10 plochých kabelů připojených k desce s plošnými spoji. To lze provést různými způsoby, v závislosti na typu kabelu:

  • Odjištěním pojistky jako v předchozím kroku
  • Některé kabely mají vedle místa připojení malou dírku, takže lze špendlíkem kabel vytáhnout
  • Některé kabely pojistku nemají a stačí je odpojit
Step-5.jpg 

Po odpojení plochých kabelů fotoaparát otočíme a sejmeme přední kryt. Následně odpojíme dva vyznačené kabely (červený a žlutý) od desky a sundáme horní kryt.

Step-6.jpg 

Znovu otočíme fotoaparát a odšroubujeme pět vyznačených šroubků.

Step-7.jpg 

Odpojíme plochý kabel vedoucí ke snímači. Stačí jej uchytit mezi prsty a lehce zatáhnout směrem od těla. Dále sundáme zemnící plíšek na levé straně a můžeme odpojit desku od zbytku fotoaparátu.

Step-8.jpg 

Od snímače nás dělí posledních pět šroubků. Po jejich uvolnění můžeme snímač opatrně položit na stůl a psychicky se připravit k chirurgickému zákroku.

Step-9.jpg 

Odstranění filtru ze snímače

Takže… máme před sebou snímač spolu s přidruženou elektronikou. Nyní budeme muset postupně odšroubovat poslední tři šroubky.

Dva ze šroubků zajišťují tenkou kovovou sponku, která udržuje na místě čistící mechanismus. Po jejich odšroubování sundáme sponku: do vyznačeného rohu zasuneme plochý šroubováček a zapáčíme.

Čistící mechanismus („to průhledné s plochým kabelem“) odložíme bokem a povolíme poslední šroubek. Následně od snímače oddělíme plastový rámeček, ve kterém je připevněn filtr blokující infračervené záření.

Step-10.jpg 

Filtr drží v plastovém rámečku pouze lepidlem. To bylo ve výrobě naneseno do každého z rohů a lze se jím prořezat poměrně jednoduše za pomoci ostrého nože. Sklíčko je velice křehké, a pokud jej budete páčit ven, praskne. V případě, že již nikdy nebudete chtít fotoaparát použít na focení ve viditelném spektru, to ničemu nevadí, ale hlavně se nepořežte.

Step-11.jpg 

Nakonec změříme velikost odstraněného filtru.

Příprava vlastního filtru

Zakoupený infračervený filtr odstraníme z objímky. Použijeme k tomu dva ploché šroubováčky a zapáčíme proti sobě, jak naznačuje obrázek. Ideální je, pokud nám někdo může filtr podržet. Dejte si pozor, abyste filtr nepoškrábali.

Step-12.jpg 

Na základě naměřených rozměrů nařežeme filtr. Ideální je použít malířskou pásku a uchytit si filtr ke stolu. Zároveň si tak i označíme místo, přes které budeme řezat. Vzhledem k odlétávajícím úlomkům silně doporučuji použít ochranné brýle.

Za pomoci pravítka rozřízneme filtr. Neodlamujte jej však běžným způsobem! Použijeme k tomu kovovou kuličku na druhém konci řezáku. Naříznutý filtr položíme na stůl, potřebnou část podložíme pravítkem a přilepíme ke stolu. Kovovou kuličkou několikrát zlehka ťukneme do nepotřebné části, čímž by se mělo sklo rozlomit.

Breaking-Glass-400-HQ.gif 

Opakujeme pro všechny čtyři strany.

Step-13.jpg 

Výsledek nemusí být úplně dokonalý, zahladíme tedy kraje filtru brusným papírem. Nesmíme to však přehnat, pokud filtr obrousíme příliš a vznikne sebemenší mezera, bude přes ni pronikat světlo a to nechceme. Ideální je proto nařezat trochu větší kousek skla, který půjde obrousit, než menší se kterým již nic neuděláme.

Step-14.jpg 

Téměř hotovo

Vlastnoručně nařezaný infračervený filtr nalepíme do plastového rámečku. Stačí nanést kapky vteřinového lepidla do každého ze čtyř rohů a přiložit filtr. Rámeček následně spolu s čistícím mechanismem přišroubujeme ke snímači a můžeme téměř slavit. To, co držíme v ruce, není obyčejný snímač, ale snímač schopný zachytit infračervené světlo!

Step-15.jpg 

Opačným postupem nakonec sestavíme zrcadlovku zpět dohromady.

…a jak vypadá svět v infračervené?

Za poskytnutí fotografií do návodu děkujeme Stevenu Saphorovi, který stojí za projektem World In Infrared. Na jeho stránkách můžete najít celou řadu infračervených fotografií zhotovených pomocí digitální zrcadlovky upravené v tomto návodu. Nejnovější fotografie jsou pak k nalezení na jeho Facebooku.

Návod v původním anglickém znění najdete na blogu Stevena Saphora.

Určitě si přečtěte

Články odjinud