DIGIarena.e15.cz

Úvaha: Nejen aparátem je fotograf živ

Fotíte zrcadlovkou? Upravujete své fotky v počítači? Ano? Pak není od věci započítat do foto rozpočtu i své PC.

Kupodivu mě k myšlence sepsání této drobné úvahy přivedla diskuze s kolegy v našem Ostravském obchůdku s potřebami pro „temnokomorníky“. Platilo to asi vždy a pravděpodobně se fotografie hned tak nezbaví části zvané postprocess neboli zpracování zachyceného snímku. Někdo může namítnout jakou má digitální postprocess spojitost s vyvoláváním klasické fotografie, ale věřte, že velikou. Nadržovaní snímku při zvětšování, používání multigradačních materiálů, tónování černobílých fotografii a nespočet dalších „úprav“ existovalo již v dobách, kdy počítače měli leda výzkumníci v NASA.

Klepněte pro větší obrázek
Postprocess je s námi již od „temných“ dob

Minilab to vyřeší

Ale zpět k tématu. Již v dobách „mokré“ fotografie se běžně stávalo, že fotograf nainvestoval do své temné komory finanční prostředky srovnatelné s cenou užívaných aparátu a objektivů. Jistě, dnes je pro mnoho uživatelů situace ulehčena. Vytáhnu paměťovou kartu z foťáku a odnesu ji do minilabu, může namítnout kterýkoliv uživatel digitálního přístroje.

Obsluha minilabu si pak s daty poradí, upraví je podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a nechá zhotovit fotografie. Na druhou stranu – tato možnost je zde také odjakživa. Co když ale chceme mít fotografie podle sebe? Třeba si náš snímek žádá nějaké zvláštní pokročilé úpravy nebo potřebujeme slepit panorama? V takovýchto případech se již nevyhneme použití osobního počítače – moderní temné komory.

Klepněte pro větší obrázek 
Fotografie z minilabu nebývají vždy podle našich představ

Ano, zde nás čekají skryté a mnohdy nemalé výdaje. Dnešní digitální fotoaparáty produkují snímky přímo obludných velikostí. Soubory, které nalezneme na paměťové kartě se velikostně pohybují v řádu megabajtů, pokud použijeme úsporný formát JPEG, případně se jejich velikost vyhoupne do rozmezí od deseti do dvaceti megabajtů ve formátu RAW. Takto velké soubory si při zpracovávání v programu na úpravu fotografií kladou značné nároky na výpočetní výkon uživatelova počítače.

Gigabajty na druhou

Nikoho z nás nebaví sledovat na monitoru pomalinku běžící ukazatel a počítat procento po procentu splnění úkolu, obzvláště, když nemůžeme fotografie zpracovat s jednotným nastavením, ale každá jedna si žádá naši pozornost a odlišný postup. Objevíme kouzlo RAW formátu, naše snaha potlačit očima onen ukazatel exponenciálně roste. Zde se dostáváme k myšlence, že náš počítač našim fotografickým potřebám nedostačuje a je čas jej vyměnit za nový.

Nechci zde rozebírat konfigurace aktuálních modelů počítačových komponent, jelikož není rychleji se rozvíjejícího se odvětví než právě IT. Nicméně, uvažujeme-li o novém PC, s největší pravděpodobností se přikloníme k některému s vícejádrovým procesorem. Plánujeme-li pracovat s RAW daty na některém z moderních operačních systému, bude podmínkou minimum tří gigabajtů operační paměti. Panorama? Kvalitně? Rychle a ve vyšším dynamickém rozsahu? Počítejte s příplatkem za šest, ne-li osm gigabajtů operační paměti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nové výkonné technologie nepatří k nejlevnějším

Otesánek TIFF

Máme zpracováno, ale kam s tím? Po několika situacích, kdy se budeme lidově „mlátit“ do hlavy, přijdeme na skutečnost, že pokud zaznamenáme snímky i v RAW formátu, je vhodné archivovat i tyto soubory. Krásně vyvolaný RAW je jedna věc, ovšem pokud neplánujete všechny zpracované snímky ukládat v čtyřicetiosmi bitovém TIFF formátu, přijdeme na to, že úspornější formát JPEG má své meze a pokročilejší úprava JPEGů je velice náročná, ne-li nemožná.

A tak se nám stane, že si z workshopu, či týdenní dovolené přivezeme několik gigabajtů dat, které je potřeba archivovat a zachovat pro naše potomky. Vypálit na DVD? Z osobní zkušenosti vím, že i DVD disk skladovaný v ideálních podmínkách je po několika letech nečitelný. Takže – přikoupíme další pevný disk (HDD), jelikož současný již „přetéká“ daty a nedostačuje našim fotografickým potřebám.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Drtivá většina fotografů dnes nahradila foto alba pevnými disky

Když to každý vidí jinak

„Vždyť ty fotky u mě vypadají úplně jinak!!!“ Kolikrát jsem již tuhle větu zaslechl. Od kolegů či kamarádů, kteří si své fotografie umístěné v internetových galeriích prohlíží na mém referenčním CRT monitoru. „Tak třeba je ten tvůj CRT vypálený“, slýchávám. Zkusíme tedy nechat zhotovit několik snímku v minilabu s volbou „bez úprav“. Překvapení, zděšení i šok. Snad každý začátečník, který se odhodlal svou fotografii vyrobit bez korekcí, byl minimálně překvapen. Své dílo, na monitoru tak krásné, je bez kontrastu, s vybledlými či přesaturovanými barvami v úplně jiném odstínu. Po takovéto zkušenosti začneme pátrat po „zakopaném psu“.

Zjistíme, že naše levné LCD je zcela k ničemu a vstoupíme do světa magie zvané bitová hloubka, ICC profily a kalibrace barev. Po letmém náhledu do ceníku některého internetového obchodu s výpočetní technikou rychle zjišťujeme, že cena „použitelného“ LCD monitoru se začíná na deseti tisících korun. Nicméně. Nedá se nic dělat. Stávající monitor nedostačuje našim fotografickým potřebám.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kvalitní monitor je základ kvalitních fotografií

Tak jsme si podtrženo sečteno pořídili kompletně nový PC, s naši prací jsme již spokojení, ale z toho minilabu to „leze“ pořád nějaké jiné. Už vím! Pořídím si fotografickou tiskárnu…

Fotoaparátem a objektivy investice nekončí

Ano, výčet techniky by mohl klidně pokračovat. Klasičtí fotografové zcela jistě uvažují o filmovém skeneru, uživatelé Photoshopu zase ocení kvalitní tablet, případně specializované klávesnice pro jejich oblíbené nástroje a snad každý uvítá nově zakoupený grafický software.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nadstandardní vybavení potěší snad každého uživatele

Myslím, že svou myšlenku jsem vystihl dostatečně. Od počátku své „digitální cesty“ si vedu jakýsi rozpočet kolik jsem za co zaplatil, případně za kolik jsem kterou věc prodal. Teprve nedávno mi došlo, že jsem si kvůli fotografii pořídil postupně dvě nové PC sestavy a čtyřicetikilogramový monitor. Nechtělo se mi dohledávat kolik co stálo, ale letmým odhadem to bude částka mezi polovinou a třetinou výdajů za fotografické vybavení.

Jak jste na tom vy? Patříte mezi ty, kteří své fotky dávají rovnou do minilabu? Zneužíváte ke zpracování svých snímků pracovní počítač? Nebo se také nevědomky „tlačíte“ do nových a nových komponent? Také si často říkáte: „Však bych si to pořídil i kdybych nefotil“? Já mohu zcela zodpovědně říci, že ne. Hry nehraji a internet a jeho aplikace spolehlivě fungují na strojích které jsou již dávno za svým zenitem.

Další článek
celkem 29 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: A zase plky plky Lukyn 17. 2. 2010, 00:07
Re: prislusenstvo BoBo2SK 2. 10. 2009, 23:07
Re: A zase plky plky Maraou 1. 10. 2009, 23:18
Re: K ničemu jsou hlavně radikální "odborníc… Radek 29. 9. 2009, 16:26
Re: K ničemu jsou hlavně radikální "odborníc… Roman Nepšinský 29. 9. 2009, 13:52

Další podobné články

Fotografie týdne: V šachu...

Fotografie týdne: V šachu...

Šachy jsou jednou z nejpozoruhodnějších her, které člověk kdy vymyslel. Dlouhou dobu platily za jistý etalon lidského intelektu, hráli je chytří lidé, se strategickým a analytickým myšlením, dobrou pamětí a schopností se dlouho soustředit.

Americká státní pošta pochybila, nyní musí zaplatit 3, 5 milionu dolarů

Americká státní pošta pochybila, nyní musí zaplatit 3, 5 milionu dolarů

Pro slávu do roztrhání těla? Modelka z Instagramu se fotila mezi žraloky!

Pro slávu do roztrhání těla? Modelka z Instagramu se fotila mezi žraloky!

Fotografie týdne: como te gusta el blues perezoso

Fotografie týdne: como te gusta el blues perezoso

Z hodin na Fakultě informatiky si vzpomínám na rýmovačku vyučujícího programování: „Kdo má dobrý vkus, programuje v C++, kdo má vkus slabší, tomu Cčko stačí.“ Tato jednoduchá veršovánka ukazuje, jak problematické je to s vkusem.

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Vinou tmavé srsti se většina domácích zvířat fotografuje značně obtížně. Výsledná fotka totiž často vychází jako tmavá šmouha a to obzvláště, pokud je fotografujete mobilem nebo levným kompaktem. Poradíme, jak dosáhnout lepších výsledků

Fotografie týdne: Cesta domov

Fotografie týdne: Cesta domov

Karel Václav Rais ve své známé básni tématizuje cestu k domu následovně: „Cestička k domovu známě se vine. Hezčí je krásnější než všecky jiné. … A kdybych ve světě smutně se míval, na téhle cestičce vždy bych si zpíval.“ Jde o báseň, která je pozoruhodná nejméně dvěma momenty, které autor nemohl v době jejího napsání rozhodně zamýšlet

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

Každý máme své berličky, o které se při nejrůznějších aktivitách můžeme opřít. A mezi takové činnosti patří také fotografování. Jaké příslušenství vám ušetří čas a ulehčí fotografickou práci?

Fotografie týdne: Šťastie je ako sklo

Fotografie týdne: Šťastie je ako sklo

Je moderní říkat, že ničeho, co člověk v životě udělal, nelituje. Otázkou, je, zda je takový postoj možný a především, co daná věta vlastně znamená. Předně je třeba říci, že asi není nikdo, kdo by se vždy rozhodl tak, aby z perspektivy své přítomnosti nyní mohl říci, že všechna jeho rozhodnutí byla správná.