57
Fotogalerie

V akci s Canonem EOS 7D Mk II a Sigmou 150–600 mm Sport

Na podzim loňského roku přišla společnost Canon s novým strojem, zaměřeným především na sportovní fotografii, ale rozhodně jim nepohrdnou ani reportéři a wildlife fotografové.

V rozměrech a rozmístění ovládacích prvků nehledejte nic světoborného a od svého předchůdce se nijak výrazně neliší. Tělo je kompletně z hořčíku a je utěsněno vůči prachu i vodě. Uvnitř je 20,2 Mpx snímač a dva obrazové procesory DIGIC 6.

Hledáček je krásně jasný, velký a má 100% pokrytí. Najdete v něm všechny potřebné informace pro správnou expozici. Displej lehce narostl a to na uhlopříčku 7,7 cm a rozlišení 720×480 px. Jeho jas je nastavován automaticky podle okolního osvětlení nebo ho lze nastavit ručně.

Hlavní krok vpřed je v systému ostření, který zajišťuje 65 ostřících bodů, z nichž jsou všechny křížové, středový je navíc dvojitě křížový. To v kombinaci s rozšířenými možnostmi nastavení umožňuje přesné zaostření za všech myslitelných okolností.

EOS 7D Mark II BODY Back.jpgEOS 7D Mark II BODY up FRT.jpg

Menu samotné nabralo značně na objemu. Možné je nastavit takřka cokoli. Každá položka v menu má ještě několik podskupin, celkem přes 20 stránek. Výborná je možnost vytvoření vlastní záložky z oblíbených a nejčastěji používaných položek.

EOS 7D Mark II BODY Left 02.jpgEOS 7D Mark II BODY TOP.jpg

Úroveň šumu je na výbornou. Do ISO 1600 prakticky není vidět a je velice jemný, bez degradace obrazu. Při ISO 3200 a 6400 už vidět jde, ale stále je obraz velice čistý. Dál už míra šumu narůstá, avšak fotky jsou bez problémů použitelné. Na vyšších hodnotách už by si zasloužily určitou míru odšumění. Finální verdikt nechám na posouzení každého z vás z přiložených fotek.

ISO-1.jpgISO-2.jpgISO-3.jpgISO-4.jpgISO-5.jpgISO-6.jpgISO-7.jpgISO-8.jpgISO-9.jpgISO-10.jpgISO-11.jpgISO-12.jpg
Postupně všechny jmenovité citlivosti

Další z oblíbených funkcí nových přístrojů je integrovaná GPS. Funguje poměrně svižně a lze jí nastavit interval, v jakém má aktualizovat svoji polohu. To má pochopitelně vliv na spotřebu energie.

Design Cut EOS 7D Mark II 6 Special.jpgDesign Cut Magnesium Alloy Body(EOS 7D Mark II) 1 Special.jpg

Kanón na vrabce

Abychom důkladně „proklepli“ zaměření fotoaparátu především na rychlý pohyb, vybrali jsme si pro test objektiv Sigma 150–600 mm F5–6,3 DG HSM OS Sport. Už z popisu je jasné, že jde primárně o objektiv pro sportovní fotografy, ale své uplatnění najde i mezi wildlife fotografy.

740_150-600_sport-horizontal-150dpi_1.jpg highres-Sigma-150-600mm-S-Sports-Lens-6_1421076678.jpg 740_150-600mm-sport-angled-150dpi.jpg 

Nejedná se o žádného drobečka. Objektiv váží 2860g a v základním stavu (bez vyzoomování) je dlouhý 290 mm. Po nasazení sluneční slony a vyzoomování je délka 480 mm. Celá sestava působí velice bytelně, nic nemá vůli, nic se nevyklá. Objektiv je utěsněn proti vodě i prachu, stejně jako tělo EOSu 7D Mk II.

Na těle objektivu je mohutná objímka pro upevnění na stativ, kterou lze otáčet kolem tubusu objektivu a nastavit do čtyř aretovaných poloh – samotná objímka se na rozdíl od stejného objektivu – avšak v řadě contemporary – sundat nedá.

velikost-1.jpg

Na levé straně se tradičně nachází veškeré přepínače –  zámek zoomu, přepínání způsobu ostření, omezení rozsahu ostření, stabilizace a dvě pozice uživatelského nastavení. Zámek zoomu je opravdu potřeba, protože díky váze celé soustavy a především předního členu se objektiv samovolně vysouvá, pokud ho namíříte k zemi. Jinak při práci klade zoom patřičný odpor a samovolně se nepohybuje.

ostření1-1.jpgostření1-2.jpgostření1-3.jpgostření1-4.jpgostření1-5.jpgostření1-6.jpgostření1-7.jpgostření1-8.jpgostření1-9.jpgostření1-10.jpgostření1-11.jpg
Série kontinuálního ostření v kombinaci se sekvenčním snímáním

Zámek lze použít i k uzamčení zoomu na konkrétním ohnisku. Stabilizaci lze jak vypnout, tak přepnout do panning modu. Při focení z ruky bych vypínaní nedoporučoval. Objektiv je sice dostatečně těžký, takže je jeho úchop dost pevný, ale přece jenom na dlouhých ohniscích už se může třes projevit, tak proč si nepomoci.

Na používání takto těžké a dlouhé sestavy je potřeba si zvyknout. Oproti běžné práci s klasickým teleobjektivem o rozsahu 70–200 mm mělo fotografování spoustu specifik. Jak díky váze, tak délce ohniska. Sžívání však netrvalo dlouho a pro uživatele dlouhých ohnisek to nemusí nebude žádný problém ani překvapení.

ostření2-1.jpgostření2-2.jpgostření2-3.jpgostření2-4.jpgostření2-5.jpgostření2-6.jpgostření2-7.jpgostření2-8.jpgostření2-9.jpgostření2-10.jpg
Série kontinuálního ostření v kombinaci se sekvenčním snímáním

Ostrý jako břitva a rychlý jako vítr

Ostření sestavy 7D Mk II a Sigmy 150–600 bylo velice svižné a naprosto přesné. Vnitřní nastavení v menu umožňuje přesněji definovat možné situace a podle toho i chování autofokusu. Celkově je rozložení ostřících bodů výborné, takže například předávání zaostřených bodů je bezproblémové a neměl jsem problém s tápáním fokusu.

Jelikož v době testu neprobíhala žádná vhodná sportovní akce, tak jsem soustavu testoval na hejnu holubů a na projíždějících autech. Na všech fotkách bylo zaostřeno přesně to, co být zaostřeno mělo.  Na zásadní neduhy optická soustava netrpí. Jediný problém nastal u jednoho snímku v protisvětle, kde vznikl zvláštní odlesk. Později se problém už neopakoval.

7d-1.jpg

Ostrost je výborná skoro po celé délce ohnisek. Pouze na nejdelším konci začíná kresba lehce měknout a slévat se. Všechny použité fotky jsou vyvolány v defaultním nastavení s přidáním na zřetelnosti, u některých byl lehce přidán i kontrast. Žádná z fotek není doostřována ani odšumována.

Canon 7D Mk II bezezbytku splnil moje očekávání. V době nástupu plnoformátových těl bude vyplňovat požadavek po těle s menším snímačem. Ocení ho právě fotografové sportu a zvířat, pro které může být prodloužení ohniska stávajících objektivů velkou výhodou. Přitom nepřijdou o vymoženosti profi fotoaparátu, jako je velmi rychlé sériové snímání či skvělé ostření v režii 65 křížových bodů a špičková kvalita fotek s nízkou hladinou šumu při vysokých citlivostech.

Demosnímky

7d-10.jpg7d-11.jpg7d-12.jpg7d-13.jpg7D-14.jpg7d-2.jpg7d-3.jpg7d-4.jpg7d-5.jpg7d-6.jpg7d-7.jpg7d-8.jpg7d-9.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud