V LA mají muzeum selfie, jejich focení má na svědomí již více jak 127 životů

V LA mají muzeum selfie, jejich focení má na svědomí již více jak 127 životů

Různá muzea proti pořizování různých fotografují bojují různými způsoby. Ne však muzeum selfie, které se nachází v americkém Los Angeles. To k tomu totiž přímo nabádá, mějte se ale na pozoru před „selfitis“...

The Museum of Selfies je pop-up muzeum, které samo sebe popisuje jako „interaktivní muzeum zkoumající historii kulturního fenoménu selfie“. A do historie jde opravdu hluboko, protože první zmínky o autoportrétu datuje až do dalekých 40 tisíc let před naším letopočtem.

Obrázek 1.jpg
Mona Lisa i Dívka s perlou dělají selfie.

Návštěvníci muzea tak mohou prozkoumávat původ a historii prostřednictvím umění, ale i techniky a kultury. Je zde k vidění i práce mnohých umělců, kteří se na fenomén selfie zaměřili a nechali tak vzniknout díla, jako je třeba trůn postavený jen ze selfie tyčí. Nachází se zde i ta úplně nejdelší na světě.

Pokud se i vy trápíte myšlenkou, jestli má podobné muzeum vůbec smysl, tak vězte, že každý den je po celém světě na sociální sítě nahráno více jak milion selfie snímků. Autoportréty pořízené převážně mobilním telefonem tak mají v lidské kultuře své pevné místo, ať se vám to líbí, nebo ne.

A díky, pro někoho překvapivě, dlouhé historii tak je muzeum možná na místě. Toto se navíc bere s nadsázkou a snaží se své návštěvníky hlavně pobavit. The Museum of Selfies je otevřeno do 31. května 2018. Bližší informace naleznete na jeho webových stránkách

Závislost na selfie může být problém

Nejdřív to byla jen poplašná „hoax“ zpráva, která říkala, že člověk pořizující příliš mnoho selfie snímků trpí chorobou „selfitis“. Psychologové se jí však nechali inspirovat a tomuto fenoménu se začali věnovat podrobněji. Výzkum prováděli v Nottingham Trent University a Thiagarajar School of Management na 400 účastnících z Indie.

Obrázek 2.PNG
Aplikací pro mobilní telefony na pořizování selfie je spousta. Např. Google nabízí vlastní Selfissimo.

A proč právě zdě? Protože právě Indie trpí nejvyšší mírou úmrtí při pořizování selfie fotografií. Ve výzkumu pak dospěli k tomu, že více na pořizování autoportrétů trpí překvapivě muži a to v poměru k ženám 57,5 ku 42,5 procentům.

Nejvíce je postižena skupina dospívajících mezi 16 až 20 lety. Ti pořizování selfie podlehli z 56 procent. Další věková hranice od 21 do 25 let pak měla sklon k závislosti z 34 procent. Většina účastníků pořídila jeden až čtyři autoportréty denně s tím, že takový snímek pak publikovali na sociální sítě. To postižení uznanou závislostí selfitis dělají hlavně z několika důvodů.

Obrázek 3.JPG
Vyfotit se s planetou za zády nemůže jen tak někdo.

Hledají pozornost, chtějí se přizpůsobit dané skupině osob, čí si chtějí zlepšit své životní prostředí. Také jim jde o zvednutí si nálady či posílení svého sebevědomí pozitivními komentáři od okolí. Jenže když přijde nějaký negativní, nesou to velice těžce. Chcete-li si přečíst plné znění studie, najdete ji tady.

Smrt už není výjimkou

Za poslední dva a půl roku zemřelo při pořizování selfie již na 127 lidí. K tomuto číslu došli odborníci z Carnegie Mellon University. V Indii to přitom bylo celých 76 případů. Následují státy jako Pákistán, USA či Rusko. Jednu oběť pak má na svém účtu i sousední Slovensko, jehož občanka při focení selfie spadla do 70m propasti u Plitvických jezer.

Pád z výšky na nebezpečných srázech hor a z vysokých budov je obecně nejčastější příčinou úmrtí (29). Svůj podíl na tom ale má i srážka s vlakem (11).

Určitě si přečtěte

Články odjinud