DIGIarena.e15.cz

Vallen Jpegger: pohodový prohlížeč

Prohlížeče a manažery obrázků jsou dnes již prakticky nezbytné a stávají se samozřejmou softwarovou výbavou, podobně jako webové prohlížeče. Ty nejpopulárnější – ACDSee nebo Zoner Media Explorer však něco stojí. Pochopitelně existuje řada freewarových prohlížečů, bohužel ale často nepříliš kvalitních. Jednou z výjimek je Vallen JPegger.
Vallen Jpegger: pohodový prohlížeč

Tento freewarový program by v přímém souboji s placenými programy nejspíše prohrál, ale rozhodně by se držel statečně do poslední chvíle. Vallen JPeggeru sice chybí editační funkce typu histogram, dále nemá příliš uživatelsky konfigurovatelné rozhraní, ale jinak příliš nezaostává. Pro mnoho uživatelů je ale paleta jeho nástrojů plně dostačující. A hlavně, umí česky!

Rozhraní

Rozdělení hlavního okna nabízí pruh s adresářovou strukturou a větší okno pro plné verze obrázků nebo náhledy. Toto rozdělení ovšem není pevné a neměnné, protože k dispozici jsou dva způsoby práce, respektive prohlížení obrázků. Základní variantou je struktura adresářů a textový výpis v levém pruhu a plná verze (či zmenšení nebo zvětšení podle zadaného měřítka) vybraného souboru v pravé části. Pomocí záložek ve spodní části levého pruhu je možné přepínat mezi zmíněným textovým výpisem a zobrazením zmenšených náhledů.

Klepněte pro větší obrázek
Základní rozvržení rozhraní, výpis adresářů a souborů, plná verze souboru vpravo

Klepněte pro větší obrázek
Opět totéž rozvržení, ovšem se zobrazením náhledů místo adresářů a souborů


Druhá možnost se skrývá za funkcí Prohodit miniatury, která v podstatě možnost zobrazení náhledů přesune do pravé části okna programu. Následně se lze pomocí záložky přepínat mezi plnou verzí a náhledy. V levé části zůstane pouze textový výpis adresářů a souborů. Mezi oběma variantami se dá kdykoli snadno přepnout.

Klepněte pro větší obrázek
Druhá varianta rozhraní, náhledy posunuty do pravé části okna...

Klepněte pro větší obrázek
... a totéž, jen po přepnutí na plnou verzi pomocí záložky na spodní části okna

Po kliknutí na libovolný soubor či jeho náhled se obrázek zobrazí v celoobrazovkovém režimu. V takovém případě ale program není příliš rychlý a načtení mu chvíli trvá. Dokonce tak dlouho, že se na obrazovce objeví nápis upozorňující vás na probíhající načítání. To u jiných programů nebývá zvykem. Jinak ale rychlosti programu není co vytknout, například generování náhledů je rychlé dostatečně.

Klepněte pro větší obrázek
Čekání...

Pohrajte si s parametry

Vallen JPegger není složitý program, čemuž odpovídá i míra nastavení jeho parametrů pomocí hlavního konfiguračního dialogu. Platí, že kdybyste nechali tuto možnost bez povšimnutí, tak se nic zásadního nestane. K dispozici je zde možnost asociování programu k dlouhé řadě grafických formátů (plně jich podporuje a tudíž zobrazuje na 40), změna jazyku rozhraní (původně německý program podporuje dlouhou řadu jazyků včetně češtiny obsažené přímo v instalaci), nastavení rozlišení náhledů (16 možností), nastavení prezentace obrázků nebo chování aplikace po startu (načítaný výchozí adresář apod.).

Klepněte pro větší obrázek
Dialog nastavení parametrů programu, zde záložka věnovaná chování po startu

Náhled vedle náhledu

Při změně velikosti náhledů prostřednictvím nastavení dojde k jejich opětovnému vygenerování, takže nehrozí, že byste nadále sledovali kostrbaté zvětšeniny původních náhledů. Program je ukládá do souborů ve formátu DAT, ovšem činí tak poněkud nešťastným způsobem. Místo jednotné centrální kolekce umístí vždy kopii datového souboru do každého adresáře. To má za následek jednak zbytečné rozstrkávání souborů po celém počítači, ale také fakt, že není možné zobrazit nebo pracovat se soubory z více složek najednou. V nastavení je sice možné ukládání náhledů zcela vypnout, to má ale zásadní vliv na rychlost práce, protože náhledy se vždy při otevření adresáře musí znovu generovat.

Klepněte pro větší obrázek
Volby spojené s databází náhledů

Drobnosti, ale potěší

Autoři přibalili několik nástrojů, které mohou najít dobré uplatnění. Najdete tu například sice jednoduchý, ale dobře použitelný snímač obrazovky, který pracuje jak s celou plochou tak s oknem aktivní aplikace. K dispozici je také vyhledávání duplicitních obrázků, které funguje překvapivě rychle a dobře. Sice je opět omezeno na jedinou složku, ale i tak spolehlivě najde shodné obrázky bez ohledu na jejich pojmenování. Jednoduchá prezentace zobrazuje vybrané obrázky v časovém intervalu v celoobrazovkovém režimu, bez přechodových efektů. Nechybí ani možnost uložit vybraný soubor jako tapetu plochy, s volbami roztažení, mozaiky nebo umístění do středu.

Klepněte pro větší obrázek
A do třetice nastavení, tentokrát slideshow

Editace?

Editace jako taková, tedy například změna barevného vyvážení, ořez, odstranění efektů červených očí, zde zcela chybí. Můžete pouze nastavit editor, který po vybrání funkce Upravit bude zavolán na pomoc. Nechybí tu ale otáčení: a to jak manuální, tak podle informací uložených v EXIF digitálně pořízených snímků. Stačí tuto funkci spustit a v daném adresáři jsou fotky natočeny podle toho, jak si to při focení poznamenal fotoaparát. Bohužel jsou tyto změny nevratné (zcela chybí návratová funkce Zpět), takže se vyplatí dvakrát měřit, než několikrát otáčet tam a zpátky. Lehce mi sice uniká význam samostatné funkce rychlého zmenšení obrázku, které vybraný soubor zmenší na některý z pevně zadaných rozměrů (například 800*600 nebo 240*320), naštěstí nechybí ani plnohodnotná práce s rozměry do obou směrů, tedy jak zmenšení, tak zvětšení. Lze i horizontálně a vertikálně převracet, opět platí výtka o nemožnosti jednoduchého návratu zpět – dokonce se ani nepotvrzuje vybraný krok.

Klepněte pro větší obrázek
Rychlé a spolehlivé vyhledávání duplicit, bohužel jen v jediném adresáři

Velmi dobrá je možnost dávkového přejmenování souborů podle zadaných klíčů.

Klepněte pro větší obrázek
Snadné dávkové přejmenovávání souborů

MP3?

Přestože prohlížeče obrázků je díky podpoře audio a video souborů vhodnější často titulovat jako multimediální správce, tak v případě Vallen JPeggeru je přímá podpora MP3 trochu zvláštním krokem. Na spodní straně levého pruhu jsou vždy dostupné dvě záložky: obrázkový průzkumník a MP3 hudební průzkumník. Hudební funkce spočívají v tom, že vyberete adresář s uloženými MP3 soubory, načež program propátrá jejich ID tagy a dostupnou hudbu nabídne v rozdělení nikoli podle souborů, ale podle interpreta, alba, žánru nebo m3u souborů. Podporováno je i přímé přehrávání, povolán je k tomu Windows Media Player.

Klepněte pro větší obrázek
A pustit si k tomu můžete i muziku...

Celkové hodnocení

Vallen JPegger je dílem německé společnost Vallen Systeme a bezplatně jej můžete získat zde - ke stahování je připravena instalace o velikosti pouhých 2 MB, aktuální recenzovaná verze byla 4.52. V programu nenajdete žádné omezení, žádné podpásové spywarové útoky nebo podobné kazy na kráse. Nejde sice o program, který by dokázal zlikvidovat konkurenční placené produkty, ale je milým programem pro každého, kdo potřebuje prohlížet a spravovat kolekci snímků, ale nemusí či nechce investovat do softwarového vybavení, jehož pokročilejší nástroje ani nevyužije. Nechybí podpora pro Twain, takže lze stahovat i obrázky přímo z fotoaparátů. Na druhou stranu zamrzí pomalé načítání obrázků na celou obrazovku, nevhodně řešené základní úpravy nebo databáze rozkouskovaná do jednotlivých adresářů..

 

 

Další článek
celkem 11 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: dobré zdenek 2. 10. 2004, 20:13
jak to je s klicovymi slovy? palo 21. 9. 2004, 18:10
dobré bob 21. 9. 2004, 15:41
Re: free Fabio 21. 9. 2004, 12:43
konečně freeware Fabio 21. 9. 2004, 12:41

Další podobné články

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Nezáleží na tom, kolik lidí už fotografuje mobilními telefony a kolik snímků už tak vyfotili. Stále najdete větší množství těch horších, než těch lepších. I pro ně je připraveno několik rad, které by ji mohly pomoci zlepšit se.

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

Noční fotografie je poměrně komplexní disciplínou, v níž se musíte obvykle dopředu rozhodnout, jak má výsledná fotografie vypadat a tomu také přizpůsobit svoji techniku. Oproti tomu streetfotografie je velmi podobná reportáži, kde je třeba být pohotový.

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční osvětlení je jednou z věcí, které využíváme v roce velmi krátce – obvykle pár týdnů na přelomu roku a případně jako výzdobu různých večírků a oslav. Proč ale nezkusit pomocí malých LED světýlek vytvořit zajímavé portréty?

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

V okamžiku, kdy držíte v ruce pokročilejší fotoaparát, rázem se z vás stává „pan fotograf“, na kterého se obvykle každý obrací pro radu. Pokud ale aparát v ruce nemáte, jste obyčejným člověkem, kterému je třeba vše vysvětlit – v obou rolích se ale dostanete do mnohdy bezvýchodných situací...

V aplikaci VSCO budete nově moci editovat i videa

V aplikaci VSCO budete nově moci editovat i videa

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Téměř každý fotograf upravuje své snímky v počítači. Než najde efektivní workflow s kvalitním výsledkem, může to nějaký čas trvat. V našem článku se dozvíte, kterým z nejčastějších chyb je záhodno se vyhnout.

Proč je důležité rozptýlené světlo a jak ho použít?

Proč je důležité rozptýlené světlo a jak ho použít?

Pamatujete na první Adobe Photoshop? Taková je jeho historie

Pamatujete na první Adobe Photoshop? Taková je jeho historie

Adobe Photoshop je tu s námi už od roku 1990, kdy se objevila na trhu verze 1. Postupem času se stal Photoshop prakticky nezbytným nástrojem ve workflow celé řady fotografů. Kam se posunul za necelých třicet let?