DIGIarena.e15.cz

Vanguard Auctus Plus 323CT: Gigantický stativ v testu

Jsou stativy malé, střední i velké a pak existují kategorie, které se všemu ostatnímu vymykají. Například třída obrů, mezi které nesporně patří i testovaný Vanguard Auctus Plus 323CT.
Vanguard Auctus Plus 323CT: Gigantický stativ v testu

Toto opravdu není nářadí pro denní nošení, stejně jako jej nevyužijí majitelé kompaktů. Komu je vlastně určený stativ, u kterého většině lidí nebude stačit stoupnout si na špičky, ale budou pro práci s fotoaparátem potřebovat přenosné schůdky?

Odhlédneme-li nejprve od velikosti, pak jsou to uživatelé těžké techniky. S nosností 18 kg takovou trojnožku využijí fotografové pracující s rozměrnými a těžkými kardanovými kamerami (nově s neméně hmotnými zadními digitálními stěnami místo filmových kazet) nebo třeba příznivci lovů beze zbraní se svými světelnými teleobjektivy. Nezapomeňte také, že nohy stativu je třeba osadit patřičně dimenzovanou hlavou (Manfrotto 141RC použitá v našem testu byla jen takovým šidítkem), která také něco váží a celkové nosnosti tedy nějaký ten kilogram ubere.

Vrátíme-li se k výšce stativu, pak pro její využití může být mnoho důvodů. Naprosto klasickým nasazením je fotografování architektury, kdy se autor snaží zvýšením pozice přístroje co nejvíce eliminovat sbíhání perspektivy.

Klepněte pro větší obrázek 
Samotné nohy Vanguard Auctus Plus 323CT váží 3,5 kg, hlava Manfrotto 141RC,
kterou jsme stativ na dobu testování osadili, má hmotnost 1,5 kg. Nikon D3 s tilt&shift „čtyřiadvacítkou“ pak váží bezmála 2,2 kg. Celkem 7,2 kg bez dalšího příslušenství.
Těžká práce fotografů…

3×3 segmenty

Pro zachování potřebné pevnosti jsou karbonové nohy Vanguardu Auctus Pusl 323CT třísegmentové, opatřené prstencovými zámky. Ty mají podle výrobce dokonalé utěsnění proti prachu, což jsme po pravdě neotestovali – vláčet nový patnáctitisícový stativ pískovnou se nám vážně nechtělo. Zjistili jsme ale, že aretace funguje lehce, k dotažení není třeba velké síly, nohy nemají tendenci se zasouvat ani při letmém přitáhnutí pogumovaného prstence.

Nohy mohou nezávisle na sobě nabývat tří různých úhlů vůči středové tyči – 25, 50 nebo 80 stupňů, kdy už ale musíte středovou tyč rozpůlit. 

Klepněte pro větší obrázek 
U Vanguardu Auctus Plus 323CT najdete ve standardní výbavě sněhové talířky o průměru 10 cm,
takže se vám hned tak neproboří do sněhu. Pokud naopak nohy podkluzují,
můžete jednoduše sundat i gumové koncovky a využít služeb kovových bodců. 

Jako rumpál – na kliku

Na středovém složení tohoto stativu si nelze nevšimnout rozměrného pogumovaného kolečka se skládací kličkou. Jde samozřejmě o ovládací část mechanismu pro zvedání nebo spouštění středové tyče – to u stativu nevidíme poprvé. Vanguard byl ale dostatečně inovativní a počítal s velkým zatížením i zde. Středová tyč se totiž ani bez zaaretování sama nezasune. To je zajištěno velmi jednoduše – drážkování na tyči totiž není klasicky vodorovné, ale mírně zešikma.

Nějakou aretaci ale středová tyč mít musí i tak, jinak by měla neakceptovatelnou vůli. Vzhledem k možnosti jejího zkrácení má aretace rovnou dvě. Nahoře najdete obvyklou „křídlovou matici“, dole pod středovým složením pak ještě rozměrný pogumovaný prstenec. Mimochodem, provedení středové tyče, kterou ještě lze – abychom vyčerpali všechny možnosti – dole opatřit odnímatelným háčkem pro zátěž nebo také otočit hlavou vzhůru, výrobce nazývá ESHP System. Extreme Support Positioning Wheel System. Hned to zní světověji…

Pozornost si zaslouží také osazení středové tyče pro hlavu stativu. Předně jde o poctivý kus materiálu o průměru 60 mm se zabroušenou horní dosedací plochou. Horní destička je navíc kvůli přesnému umístění hlavy výškově stavitelná, je vybavená dvěma pojistnými „červíky“ a stativový šroub je oboustranný, takže můžete využít hlavu se závitem 1/4 nebo 3/8 palce.

Klepněte pro větší obrázek
Vanguard Auctus Plus 323CT

Dajli mi medajli?

Přestože víme, že jen málokterý čtenář si takový stativ pořídí, neváhali jsme mu dát ocenění TIP DIGIfota. Jde prostě o příliš dobrý produkt, než abychom jej tímto přehlíželi. Ostatně nebyli jsme sami, kdo si dobrých vlastností Vanguardu Auctus Plus 323CT všimnul. Tato trojnožka dostala nejen ocenění TIPA 2011 jako nejlepší stativ, ale také prestižní cenu Red Dot Design Award 2011. No a když jsme u těch cen, tak ta pořizovací, ta bohužel není žádná láce, to musíme přiznat. Když k tomu přidáte cenu za hlavu, máte hodnotu amatérské D-SLR.

Vanguard Auctus Plus 323CT není jistě stativem pro každého – k pořízení takto velké a drahé trojnožky musíte mít skutečně pádný důvod. Pokud jej ale máte (a že jej má spousta fotografů), dostanete velmi kvalitní výrobek s vysokou užitnou hodnotou. Použití karbonu na nohy a hořčíku na kovové díly zde není jen technologickým výstřelkem, ale nutností pro zachování solidní hmotnosti. Stativ nepostrádá žádné moderní funkce, můžeme jej doporučit.

Technické parametry stativu

  • max. výška s vysunutou středovou tyčí: 179,5 cm
  • max. výška se zasunutou středovou tyčí: 146 cm
  • min. výška: 19 cm
  • transportní výška: 73,5 cm
  • celková hmotnost: 3,53 kg
  • nosnost: 18 kg
  • cena: 15 400 Kč

Článek byl publikován v časopise DIGIfoto 6/2011.

Další článek
celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

muj stativ ma 180cm bez vytazene tyce a nada… JT 6. 12. 2011, 12:45
No, já nevím, školy nemám, ale adjektivum gi… Karel Kahovec 6. 12. 2011, 10:35
To znamená jenom jedno. Manželka šéfredaktor… Radek71 6. 12. 2011, 09:20
Je pravda, že když jsem viděl nadpis, čekal … violista 6. 12. 2011, 09:20
O něco větší je, gigantický ani náhodou. Tad… Martin Kozak 6. 12. 2011, 09:09

Další podobné články

Megapixel otevírá novou prodejnu v Brně a láká na velké slevy

Megapixel otevírá novou prodejnu v Brně a láká na velké slevy

Novinky z dílny Nikonu – superzoomy s průměrnou světelností

Novinky z dílny Nikonu – superzoomy s průměrnou světelností

Nikon představil dva nové přírůstky do řady kompaktních fotoaparátů Coolpix. Menší digitál nabídne 35× optický zoom, zatímco jeho větší sourozenec má zoom šedesátinásobný.

Sony A6400 přichází s nejrychlejším autofokusem a příznivou cenou

Sony A6400 přichází s nejrychlejším autofokusem a příznivou cenou

Společnost Sony představila lowendový model svého APS-C systému. Těšit se můžeme na inovovaný autofokus, výkonnější procesor a dotykový displej s možností vyklopení o 180 °.

Panasonic Lumix S bude představen v březnu, se dvěma novými funkcemi

Panasonic Lumix S bude představen v březnu, se dvěma novými funkcemi

Olympus OM-DE-M1X je na spadnutí: dva video teasery a předpokládané specifikace

Olympus OM-DE-M1X je na spadnutí: dva video teasery a předpokládané specifikace

První 1TB paměťovou kartu typu SDXC prodává Lexar

První 1TB paměťovou kartu typu SDXC prodává Lexar

ProGrade Digital představil duální čtečku SD karet třídy UHS-II

ProGrade Digital představil duální čtečku SD karet třídy UHS-II

Insta360 Titan: 360° VR kamera s 8 snímači a 11K videem

Insta360 Titan: 360° VR kamera s 8 snímači a 11K videem

​Značka Insta360 vznikla teprve v roce 2014, ovšem od té doby představila řadu 360° kamer pro amatéry i pokročilé uživatele. Na podzim loňského roku uvedla akční kameru Insta360 One X, která umí video v 5,7 K rozlišení.