14
Fotogalerie

Vanguard VEO 204AB: Malý a lehký, ale šikovný tripod

Pro svou nízkou váhu a kompaktní rozměry jsou stativy modelové řady VEO určeny především fotografům-cestovatelům. V našem testu jsme se podívali na nejmenší tripod Vanguard VEO 204AB.

Značka Vanguard není na českém trhu neznámá. Produkty této firmy s více než 20letou tradicí najdeme v nabídce všech větších fotoobchodů. Ač se sídlo společnosti nachází v Číně, pobočky najdeme ve všech větších státech v Evropě i Americe.

Příslušenství od Vanguardu, ač čínské provenience, cenově i kvalitativně spadá do vyšší kategorie, lze je bez uzardění postavit na roveň oblíbenému japonskému Velbonu nebo italskému Manfrottu. Vedle stativů a monopodů nabízí Vanguard další příslušenství jako pouzdra, batohy, sportovní optiku (dalekohledy) nebo drobné fotografické pomůcky, např. pro čištění objektivů.

veo_204ab_2_reflected.pngveo-235ab-reflected.pngveo_265ab_6.png
Zleva: VEO 204AB, VEO 235AB, VEO 265AB

Stativy řady VEO lze označit za cenově dostupné cestovní příslušenství, kromě tripodů patří do rodiny VEO taktéž monopody a batohy. Všechny tyto produkty jsou maximálně přizpůsobeny pro použití v terénu, tedy jsou především skladné a lehké.

02_veo_204ab-ultimate_strength_flip_locks_to_maximize_camera_loading_capacity-2.jpg03_veo_204ab-quick_action_folding_system_with_innovative_locking_technology-3.jpg

Tripody VEO jsou k dostání ve třech velikostech a sdílejí společnou koncepci. K jejich výrobě byla použita lehká, ale odolná hliníková slitina vyztužená karbonovými vlákny, jsou osazeny kulovou hlavou a středovou tyčí, již lze sklopit dolů o 180 °, což v přepravní poloze zmenšuje celkové rozměry stativu. Dva větší modely jsou vybaveny hlavou s větší nosností – 8 kg a samozřejmě disponují větší maximální výškou: 265AB 150 cm a 235AB 145 cm.

Vanguard VEO 204AB

Na rozdíl od větších, pětisekčních modelů tripodů řady VEO je vybaven nohami se 4 sekcemi. Maximální pracovní výška při vytaženém středovém sloupci činí 135 cm, při zataženém 110 cm. Jednotlivé sekce nohou jsou jištěny kovovými zámky, které lze podle potřeby – pokud se během používání uvolní – utáhnout imbusovým klíčem (je součástí balení).

06_veo_204ab-leg_tension_adjustment-6.jpgimbus.jpg

Díky hliníkovému materiálu je stativ velmi lehký – váží pouhých 1,27 kg, což ovšem může mít negativní vliv při fotografování v horších klimatických podmínkách, zejména ve větru při dlouhých expozicích, kdy hrozí narušení stability. Stabilitě bohužel nedodají ani gumové patky, které mohou v terénu podkluzovat. Nicméně je třeba vzít v úvahu, že je tento tripod navržen jako cestovní příslušenství, nikoli pomůcka pro fotografování specifických žánrů, jako je například astronomická fotografie nebo wildlife. Jako takový, při snímání krajinných celků, architektury nebo nočního města, svou funkci bezesporu splní.

Hlavním bonusem je, kromě nízké váhy a minimální přepravní velikosti – ve složeném stavu, s překlopenou středovou tyčí, stativ měří pouze 39,5 cm – variabilita nastavení.

low angle.jpgobrc.jpg

Nohy stativu lze u kloubu vyklopit a zaaretovat ve třech úhlech – 20, 45 a 80 °. Trochu mě zarazilo, že jsou zarážky v kloubech plastové, nikoli kovové jako všechny ostatní části stativu. Při maximálním roztažení a použití speciálního adaptéru (je součástí balení), jímž lze nahradit středovou tyč s kulovou hlavou, se dostaneme opravdu nízko, na 9,5 cm. Pokud bychom chtěli ještě níž, můžeme využít otočného mechanismu středové tyče: sloupek maximálně vysuneme, zmáčkneme spodní zarážku a překlopíme hlavou dolů – v této poloze se fotoaparát ocitne doslova na zemi. Výšku otočené středové tyče lze samozřejmě dále nastavovat a zajistit šroubem.

DSC03529pp.JPGDSC03528pp.JPGDSC03517pp.JPG

Stativ VEO 204AB je dodáván s kulovou hliníkovou hlavou TBH-45, která unese až 4 kg, což je hodnota pokrývající veškeré kompakty, bezzrcadlovky, popř. zrcadlovky s lehčími objektivy. Anodizovaný povrch hlavy by měl být dle výrobce odolný proti poškrábání a zajišťovat plynulý pohyb. Při testování se tato slova potvrdila – kloub krásně klouže a během krátkodobého používání nedošlo k žádnému narušení povrchu.

Hlavou lze otáčet ve vodorovném směru v rozsahu 360 ° (základna je vybavena stupnicí) a podle potřeby naklápět až o 35 °, v místě průřezu až o 90 °. Ke kontrole horizontu poslouží jednoduchá bublinková vodováha na rychloupínacím mechanismu.

DSC03518pp.JPGDSC03519.ppJPG.jpg

Jako jediná modelová řada Vanguardu jsou stativy VEO vybaveny univerzálním rychloupínacím systémem Arca–Swiss, který je založen na jednoduchém principu: upínací základna není zaklapávací, resp. zajištěna páčkou, jak bývá zvykem, nýbrž na šroub. Jedná se o primitivní svěráček se dvěma čelistmi, mezi něž se vsune destička a zaaretuje se šroubem. Je to sice trochu pomalejší systém, zato umožňuje použití různých typů destiček řady Arca – podlouhlých, čtvercových…

Hodnocení

Vanguard VEO 204AB je ideální společník na delší cesty i jednodenní výlety. Ocení jej zejména krajináři a fotografové architektury. Kromě malé váhy a kompaktních rozměrů nabídne velkou variabilitu při snímání z různých úhlů. Solidní hliníková konstrukce, propracované detaily slibují dlouhou životnost. Poměrně příznivá je i cena tohoto příslušenství: testovaný nejmenší model pořídíte za cca 2 700 Kč, vyšší, robustnější modely za 3 800 (235AB) a zhruba 4 500 Kč.​

Určitě si přečtěte

Články odjinud