13
Fotogalerie

Variace s tělem a objektivem [Vánoce 2014]

Kompakty s výměnnými objektivy si za dobu své existence vydobyly pevnou pozici na fotografickém trhu. V této skupině najdete přístroje pro začátečníky i profesionály. Některé z nich stojí za zvážení.

V úvodu se, s ohledem na neznalé a začátečníky, pokusíme v několika bodech shrnout hlavní vlastnosti kompaktních fotoaparátů s výměnnými objektivy, jinak zvanými bezzrcadlovky nebo též systémové kompakty.

Systémovost

Koncept „bezzrcátek“ je založen na možnosti výměny objektivů podle aktuálních potřeb a nároků uživatele. Při výběru bezzrcadlovky je proto třeba vzít v úvahu počet, kvalitu a cenu dostupných systémových objektivů. Největší výběr – desítky objektivů s různou světelností a rozsahem ohnisek – logicky nabízejí pionýři v tomto oboru, jimiž jsou Panasonic a Olympus, omezenou nabídku lze naopak očekávat u nejmladších systémů, např. u nováčka z tohoto roku Samsungu NX mini.

Živý náhled neboli Live View

Přenesení obrazu na LCD displej je vzhledem k absenci zrcátka na rozdíl od zrcadlovek bezproblematické a rychlé.

Menší rozměry a nižší hmotnost

Absence zrcátka se ve většině případů promítá též do velikosti a váhy těla fotoaparátu. Totéž se dá říci o systémových objektivech, které jsou přizpůsobeny drobnější konstrukci samotného přístroje. V honbě za kompaktností mohou však chybět některé funkční prvky, jako je hledáček a u objektivů ostřicí prstenec, závit na filtr, popř. možnost bajonetového upevnění clony.

Menší rozměry snímače (ve srovnání se zrcadlovkami)

Toto tvrzení neplatí stoprocentně. Menší snímače nalezneme např. u Pentaxu Q, Nikonu 1 nebo u micro 4/3 systémů (Panasonic, Olympus). Zbytek výrobců disponuje snímači, které nalezneme i u zrcadlovek: APS-C (Sony, Fujifilm, Samsung), a loňského roku se do útrob systémových kompaktů dostal i snímač o velikosti kinofilmového políčka, tzv. plný formát či fullframe (Sony). U menších snímačů lze očekávat limity v obrazové kvalitě, např. vyšší míru tzv. šumu při použití vyšších citlivostí během fotografování v horších světelných podmínkách.

Podle jakých kritérií vybírat

Každý rok se na trhu objeví desítky nových modelů. Zorientovat se v takovém množství je dosti složité, proto je třeba nastavit si určitá kritéria výběru.

Cena

Většina výrobců nabízí na jedné straně plně vybavený fotoaparát, určený pro pokročilé, náročné uživatele, a odlehčenou, lite verzi pro začínající fotografy. Rozdíl v ceně se odráží v konstrukci přístroje – v použitých materiálech, množství externích ovládacích prvků – a jeho vybavení – např. v systému stabilizace, rychlosti ostření, přítomnosti hledáčku atd.

Velikost snímače

  • 1“ (13,2 × 8,8 mm) – Nikon 1
  • 4/3 (17,3 × 13 mm) – Panasonic G, Olympus PEN a OM-D
  • APS-C (23,5 × 15,7 mm) – Fujifilm X, Samsung NX, Sony E (NEX)
  • Fullframe (35,8 × 23,9 mm) – Sony Alpha A7, A7R, A7S a A7 II

Blesk

Některé modely disponují zabudovaným bleskem, jiné pouze možností připojit blesk externí (základní blesk bývá součástí balení).

Hledáček

U systémových kompaktů najdeme většinou hledáček elektronický. Vyšší modely mají hledáček zabudovaný v těle, u tzv. low-endů je k dispozici buď jako volitelné příslušenství (většinou dost drahé), nebo, není-li přítomna systémová patice, není k dispozici vůbec.

Zprvu nepříliš přesvědčivá kvalita elektronických hledáčků se stále zlepšuje, co do rozlišení (velikosti) i rychlosti odezvy. V současné době již nejsou pouhým „pseudozrcadlovkovým“ doplňkem, ale funkčním prvkem, který zlepšuje komfort při fotografování. Přítomnost/nepřítomnost hledáčku proto použijeme jako kritérium, na jehož základě si bezzrcadlovky rozdělíme do dvou kategorií. V rámci každé skupiny budou poté fotoaparáty řazeny vzestupně podle ceny.


Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu T.S.Bohemia. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně.


Pokračování 2 / 3

Fotoaparáty bez hledáčku

Samsung NX3000: Výkonný fotoaparát za dobrou cenu

Nižší cena se logicky odráží ve vybavení a rychlosti fotoaparátu. Na rozdíl od vyšších modelů nemá Samsung NX3000 hybridní autofokus – ostří na základě detekce kontrastu.

Displej má menší rozlišení a není dotykový, pouze výklopný v úhlu 180°, tzv. selfie ready. Externích ovládacích prvků na těle přístroje také mnoho nenajdete – nastavení expozičních parametrů lze provádět pouze z Menu. Snímky se ukládají na karty velikosti microSD, což lze považovat za úlitbu menším rozměrům přístroje. Velký snímač s dostatečným rozlišením nicméně zaručí solidní obrazovou kvalitu. Součástí balení je software na úpravu fotografií Adobe Lightroom 5.

samsung nx3000.jpg 

Tento fotoaparát lze doporučit začátečníkům, kteří na kompakt s výměnnými objektivy přecházejí například z mobilu. Z mobilních funkcí jsou k dispozici WiFi s podporou NFC a možnost nabíjení přes počítač.

  • snímač: 20 Mpx, APS-C (23,5 × 15,7 mm), CMOS
  • bajonet: Samsung NX
  • citlivost: 100 – 25 600 ISO
  • displej: výklopný, 3“, 460 800 px
  • váha: 230 g (bez baterie)
  • ostatní: integrovaný blesk, WiFi s NFC

Sony Alpha A5000: Solidní základ pro začátečníky

Přestože se jedná o drobný fotoaparát, který snadno strčíte do kapsy, nemusíte se obávat závažných ergonomických nedostatků. Bezpečné držení zajistí u Alphy A5000 dostatečně velký grip. Horší je to s ovládáním, neboť téměř všechny úkony musíte provádět z Menu fotoaparátu, včetně volby fotografického režimu (klasický otočný volič tu prostě není). Nízká cena se odrazila v poměrně malém rozlišení displeje a v jednom z nejpomalejších sériových snímání (3,5 sn./s) v této kategorii fotoaparátů.

sony a5000.jpg 

Ale: v útrobách přístroje se skrývá APS-C snímač a procesor Bionz X, který najdete u top modelů tohoto výrobce. O kvalitu obrazového výstupu, alespoň statických snímků, se tedy bát nemusíte. Dobrá je také výdrž baterie, s níž na jedno nabití nafotíte až 480 snímků.

Sony Alpha A5000 se dodává v setu s extrémně kompaktním motorickým zoomem 16–50 mm F3,5–5,6, který umožňuje změnu ohnisek přímo z těla přístroje.

  • snímač: 20 Mpx, APS-C (23,5 × 15,6 mm), CMOS
  • bajonet: Sony E (NEX)
  • citlivost: 100–16 000 ISO
  • displej: výklopný, 3“, 460 800 px
  • ostatní: integrovaný blesk, WiFi s podporou NFC
  • váha: 269 g

Nikon 1 S2: Hybridní systém ostření v „lowendovém“ těle

Tradiční minimalistický design Nikonů 1 je sice pěkný na pohled, pro účel, jemuž by měl sloužit, čili k focení, až tak ideální není. Na plastovém těle nenajdete byť jen náznak gripu, podobně okleštěná je nabídka externích ovládacích prvků: podobně jako u Sony A5000 ani zde není otočný volič fotografických režimů, klasické mody P, S, A, M jsou navíc skryty v hloubi Menu pod položkou Kreativní režim.

nikon 1 S2.jpg 

Na ergonomické nedostatky a složitější ovládání se dá s trochou sebezapření určitě zvyknout, zvláště vezmete-li v úvahu, co jiného výjimečného Nikon 1 S1 nabízí: Velmi rychlý hybridní autofokus (kombinující fázovou detekci a detekci kontrastu) se sériovým snímáním s kontinuálním ostřením až 20 sn./s.

Při natáčení Full HD videí můžete využít možnosti manuálního nastavení expozice. Výdrž baterie je slabší – jen 230 snímků na jedno nabití

  • snímač: 14 Mpx, 1“ (13,2 × 8,8 mm), CMOS
  • bajonet: Nikon 1
  • citlivost: 200–12 800 ISO
  • displej: 3“, 460 000 px
  • váha: 230 g
  • ostatní: integrovaný blesk, WiFi pouze přes externí modul

Cena fotoaparátu se setovým objektivem 11–27,5 mm se pohybuje kolem 10 000 Kč

Olympus PEN E-PL7: Stylovka s vylepšenou závěrkou

Fotoaparáty řady PEN jsou jednoznačně krasavci a pro poslední model základní linie „lite“ nabízený v decentních krémových odstínech to platí na 100 %. Toho jsou si vědomi i pracovníci marketingu firmy Olympusu, který tento zdařilý designový kousek adresují především ženám jako módní doplněk. A PENy prostě jdou s módou, což dokazuje mj. dotykový výklopný displej s dobrým rozlišením umožňující snadné pořizování tzv. selfies nebo zabudovaný WiFi modul pro okamžitý přenos pořízených snímků.

Olympus pen E-PL7.jpg 

Fotografy však bude spíše zajímat, co se skrývá za pěknými kulisami. Za zmínku stojí vylepšený mechanismus závěrky, který snižuje chvění obrazu při snímání, tříosá stabilizace obrazu a pokročilé automatické ostření na základě detekce kontrastu (s 81 body). Z dalších funkcí zaujme tzv. focus peaking čili kontrastní zobrazení zaostřované plochy při manuálním ostření.

  • snímač: 16 Mpx, 4/3 (17,3 × 13 mm), CMOS
  • citlivost: 200–25 600 ISO
  • bajonet: micro 4/3
  • displej: dotykový, výklopný, 3“, 1 037 000 px
  • ostatní: WiFi
  • váha: 357 g

Cena fotoaparátu bez objektivu se pohybuje kolem 11 000 Kč

Fujifilm X-A1: Stvořený pro začátečníky

Pod značkou Fujifilm si většina z nás představí špičkové kompakty s výměnnými objektivy ověšené odpovídajícími „špičkovými“ cenovkami. Modelem Fujifilm X-A1 se však výrobce minulý rok pokusil oslovit zákazníky, kteří mají hlouběji do kapsy, či začátečníky, kteří s bezzrcadlovkami teprve začínají.

Fujifilm X-A1.jpg 

U aparátů Fujifilm se lze spolehnout nejen na líbivý retro design, komfortní ovládání s dostatečným množstvím externích ovládacích prvků a možností připojení volitelného příslušenství (přes systémovou patici), ale především na kvalitní obraz, který zajišťuje výkonný procesor EXR II.

Za slabinu lze označit chudší nabídku WiFi funkcí – bezdrátové spojení slouží pouze k přenosu snímků do chytrých zařízení.

  • snímač: 16 Mpx, APS-C (23,6 × 15,6 mm), CMOS
  • bajonet: Fujifilm X
  • citlivost: 200–25 600 ISO
  • displej: výklopný, 3“, 920 000 px
  • ostatní: integrovaný blesk, WiFi
  • váha: 330 g

Nikon 1 V3: Rychlé ostření a snímání

První, co vás zaujme při pohledu na Nikon 1 V3 je fakt, že zmizel elektronický hledáček, který měl jeho předchůdce. Můžete si sice přikoupit výborný externí (s rozlišením 2 359 000 px), ovšem za nemalý peníz. Odstraněním hledáčku se zmenšily proporce přístroje, váha však zůstala přibližně stejná. Že by proto, že se navýšil počet externích ovládacích prvků a u obrazovky přibyl výklopný mechanismus?

nikon-1-v3.jpg 

Do těla byl integrován WiFi modul, umožňující kromě přenosu snímků bezdrátové ovládání pomocí chytrého zařízení. Ať už je vaše zařízení sebevíc chytré, při dálkovém ovládání fotoaparátu velmi rychle narazí na limity „nikoňácké“ aplikace Wirelles Mobil Utility, jejíž funkční nabídka je žalostně chudá.

Rysem, jímž Nikon 1 V3 vyniká nad ostatními, je rychlost. Díky vyspělému hybridnímu autofokusu dosahuje sekvenční snímání rychlosti 20 sn./s. s průběžným ostřením, podobně rychlá je odezva fotoaparátu při zmáčknutí spouště. Fotoaparát je tak vhodný pro dynamické žánry – sportovní fotografii, wildlife nebo fotografování neposedných dětí. Tradičně výborné je (Full HD) video, které nabídne pokročilé možnosti ovládání a široký výběr kreativních režimů.

  • snímač: 18 Mpx, 1“ (13,2 × 8,8 mm), CMOS
  • bajonet: Nikon 1
  • citlivost: 160–12 800 ISO
  • displej: dotykový, výklopný, 3“, 1 037 000 px
  • ostatní: zabudovaný blesk, WiFi
  • váha: 381 g

Pokračování 3 / 3

Fotoaparáty s hledáčkem

Sony Alpha A6000: S rychlostí sprintera

V obdobné cenové hladině stěží najdete podobně „nabušeného“ konkurenta. Hybridní autofokus (179 fázových ostřicích bodů, 25 kontrastních) v kombinaci s procesorem Bionz X patří k nejvýkonnějším na trhu. Spolehlivý AF Tracking (sledování pohybujícího se objektu) a kontinuální ostření ocení především sportovní fotografové.

Sony alpha A6000.jpg 

Aparát lze po propojení kabelem řídit přes počítač, integrovaný WiFi modul umožňuje dálkové ovládání chytrým zařízením, přenášet soubory do PC nebo cloudu. Za slabinu lze označit fakt, že výklopný displej není dotykový a fotoaparát se nabíjí pouze přes PC, což může být těžkopádné při použití více akumulátorů.

  • snímač: 24 Mpx, APS-C (23,5 × 15,6 mm), CMOS
  • bajonet: Sony E (NEX)
  • citlivost: 100–25 600 ISO
  • displej: výklopný, 3“, 921 600 px
  • el. hledáček: 1 440 000 px
  • ostatní: integrovaný blesk, WiFi
  • váha: 344 g

Olympus OMD E-M10: Nejlevnější „klasika“ nabitá funkcemi

Novinka letošního roku je jakousi „lite“ verzí vlajkové lodi Olympusu OMD E-M1. To, co mají společné, je použitý snímač i procesor, retro design, velké množství externích ovládacích prvků a v neposlední řadě elektronický hledáček, který, ač disponuje menším rozlišením, dokáže upravit svůj jas podle okolních světelných podmínek.

Od svého staršího bratra se E-M10 liší mechanismem stabilizace, která je tříosá na rozdíl od pětiosé u E-M1, a autofokusem – E-M10 ostří pouze na základě detekce kontrastu (AF u OMD-1 je hybridní).

Olympus OMD EM10.jpg 

Pomocí WiFi připojení lze fotoaparát ovládat na dálku prostřednictvím chytrého zařízení – nastavit expozici (clonu, čas), přepínat mezi fotografickými režimy, a se setovým objektivem je možné dokonce zoomovat a ostřit. Soubory formátu RAW lze zpracovávat ve fotoaparátu.

  • snímač: 16 Mpx, 4/3 (17,3 × 13 mm), CMOS
  • bajonet: micro 4/3
  • citlivost: 200–25 600 ISO
  • displej: dotykový, výklopný, 3“, 1 037 000 px
  • el. hledáček: 1 440 000 px
  • ostatní: integrovaný blesk, WiFi
  • váha: 396 g

Samsung NX30: Robustní tělo s výklopným hledáčkem

Fotoaparát s výbornou ergonomií, výklopným hledáčkem s vysokým rozlišením je ideální pro uživatele, kteří požadují zrcadlovkový výzor a výkon, a zároveň uvítají dostatečné množství moderních funkcí (včetně WiFi), nikoli pro ty, kteří si pořizují bezzrcadlovky kvůli jejich skladnosti.

samsung NX30.jpg 

Nová vlajková loď Samsungu není menší, rychlejší ani levnější než jeho soupeři, nicméně v mnoha ohledech může konkurovat poloprofesionálním zrcadlovkám, oproti nimž má výhodu v okamžitém živém náhledu. Hybridní autofokus umožňuje použití manuálních objektivů. Jako ostatní jeho stájový souputníci je dodáván s programem Adobe Lightroom 5.

  • snímač: 20 Mpx, APS-C (23,5 × 15,7 mm), CMOS
  • bajonet: Samsung NX
  • citlivost: 100–25 600 ISO
  • displej: dotykový, kloubový, 3“, 1 037 000 px
  • el. hledáček: výklopný, 2 359 000 px
  • ostatní: vyklápěcí blesk, WiFi s NFC
  • váha: 375 g

Panasonic Lumix DMC GM5: Hledáček v kapesním těle

Dalo by se říci, že tento Lumix pravým opakem Samsungu NX30. Je nejmenším kompaktem s výměnnými objektivy se zabudovaným elektronickým hledáčkem, s příjemným rozlišením 1 166 000 px. Subtilní konstrukce může být diskvalifikující při použití systémových objektivů, které nebyly GM5 takzvaně šity na míru čili nejsou stejně malé a skladné, nicméně letos se jejich nabídka rozšířila o 3 nové kousky.

PANASONIC gm5.jpg 

Ostření pracuje na základě detekce kontrastu, přičemž místo i velikost zaostřované oblasti lze nastavit přes dotykovou obrazovku, pro přesné manuální ostření je k dispozici focus peaking. Režim ostření lze navíc nastavit prostřednictvím samostatného externího otočného voliče.

Co se týká funkčního vybavení přístroje, specialitou Panasonicu je možnost úpravy poměru světel a stínu pomocí jasové křivky. Aplikace Image App umožňuje pokročilé dálkové ovládání fotoaparátu přes chytré zařízení, které lze spárovat pomocí QR kódu. Poněkud diskvalifikující je malá výdrž baterie, pouze 210 snímků na jedno nabití.

  • snímač: 16 Mpx, 4/3 (17,3 × 13 mm), Live MOS
  • bajonet: micro 4/3
  • citlivost: 100–25 600 ISO
  • displej: dotykový 3“, 921 000 px
  • el.hledáček: 1 166 000 px
  • ostatní: WiFi, připojení přes kód QR
  • váha: 211 g

Cena fotoaparátu s objektivem 12 – 32 mmmm se pohybuje koel

Fujifilm X-T1: Pro maximální kontrolu

Na poctivém kovovém, prachu a vodě odolném tělu fotoaparátu je na první pohled patrná inspirace starými analogovými fotoaparáty. Dokazuje to také nabídka tří otočných voličů, jimiž lze nastavit rychlost závěrky, citlivost a kompenzaci expozice. Nadstandardní je taktéž možnost uživatelského nastavení 6 programovatelných tlačítek. Vestavěný elektronický hledáček nabízí jedno z největších rozlišení.

fujifilm-xt1.jpg 

O rychlé ostření se stará hybridní autofokus s možností fokus peakingu, a to jak při fotografování přes hledáček, tak přes displej, který je navíc výklopný. Slabinou tohoto přístroje je video, které co do kvality i možností nastavení poněkud pokulhává za svými soupeři.

  • snímač: 16 Mpx, APS-C (23,6 × 15,6 mm), X-trans CMOS II
  • bajonet: Fujifilm X
  • citlivost: 200–51 200 ISO
  • displej: výklopný, 3“, 1 040 000 px
  • el. hledáček: 2 360 000 px
  • ostatní: WiFi
  • váha: 440 g

Panasonic Lumix DMC GH4: Filmová superstar

Nová vlajková loď Panasonicu, oděná do hořčíkového prachu a vodě odolného těla, je vybavena výkonným procesorem Venus Engine IX, který umožňuje natáčet 4 K (4 096 × 2 160 px) videosekvence rychlostí 24 sn./s. Tuto schopnost má pouze kompaktní kolega Panasonic Lumix LX100.

Panasonic DMCGH4.jpg 

Automatické ostření pracující na základě detekce kontrastu je velmi rychlé. Podobně jako u GM5 lze ostřit přes dotykový displej nebo využít funkce focus peaking. Sekvenční snímání má dosahovat rychlosti 12 sn./s při jednorázovém ostření a 7,5 sn./s s průběžným ostřením. Nekomprimované soubory RAW lze zpracovávat přímo ve fotoaparátu.

Očekávaným vyšším energetickým nárokům při natáčení videa je přizpůsobena také výdrž baterie, která je dimenzována na 500 snímků a cca 30 minut 4 K videa na jedno nabití.

  • snímač: 16 Mpx, 4/3 (17,3 × 13 mm), Live MOS
  • bajonet: micro 4/3
  • citlivost: 100–25 600 ISO
  • displej: dotykový, 3“, 1 036 000 px
  • el. hledáček: 2 359 000 px
  • ostatní: integrovaný blesk, WiFi s podporou NFC, připojení přes kód QR
  • váha: 560 g

Sony Alpha A7 II: Plný formát s pětiosou stabilizací

Přímý následník jediného kompaktního fotoaparátu s výměnnými, který ve svém těle ukrývá snímač velikosti kinofilmového políčka, jedním slovem fullframe. Vzhledem i výbavou navazuje Sony Alpha A7 II na svého předchůdce, přináší však jeden významný bonus navíc: mechanickou pětiosou stabilizaci snímače, která slibuje účinnost až 4,5 EV. Vzhledem k tomu, že stabilizace funguje přímo na snímači, dokáže efektivně spolupracovat s každým použitým objektivem značky Sony: automaticky identifikuje použité sklo, a u těch stabilizovaných přejde do režimu 3 osé stabilizace.

sony a7ii.JPG 

Výrobce navíc slibuje rychlejší a přesnější hybridní automatické ostření, sériové snímání se sledováním objektu má dosahovat rychlosti 5 sn./s. Nevýhodou tohoto fotoaparátu je slabá výdrž baterie (270 sn.) a fakt, že se na evropské trhy dostane až začátkem příštího roku. Předobjednat jej nicméně můžete již dnes.

  • snímač: 24 Mpx, fullframe (35,8 × 23,9 mm), Exmor CMOS
  • bajonet: Sony E (NEX)
  • citlivost: 100–25 600 ISO
  • displej: výklopný, 3“, 1 230 000 px
  • el. hledáček: 2 360 000 px
  • ostatní: WiFi s podporou NFC
  • váha: 599 g

Cena fotoaparátu bez objektivu by se měla pohybovat kolem 50 000 Kč.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud