DIGIarena.e15.cz

Video z fotografií s Photo Story 3

Jednoduchý a zajímavý způsob prezentace fotografií, je doplnění fotografií o dynamický průběh spojený s hudbou může dát divákovi neobvyklý zážitek. A není vůbec obtížné.

Fotografie je možné vystavovat nejrůznějšími způsoby – od velkých formátů tištěných na plátno, přes foto knihu až po klasickou papírovou fotografii. Moderní technologie pak poměrně samozřejmě nabízejí možnost prezentovat své snímky také prostřednictví fotogalerií na internetu, rámečky nebo prostým prohlížením přes počítač.

Jednou z dalších možností, jak k prezentaci fotografií přistoupit je tvorba filmu. Ta s sebou nese řadu nových možností, které nebyly vždy u tradičních forem dokonale využity, jako je například práce se zvukem, který fotografiím může dát zcela netušený náboj a rozměr nebo naznačit jejich interpretaci zamýšlenou autorem. Také je u něj stanoveno přesné pořadí snímků i s časovými rozestupy, kterým je možné s divákem pracovat. Jistě se zde najdou také nevýhody, mezi než patří horší kvalita promítaných snímků. Ani to ale nemusí být vždy pravda - například 3K snímky jsou kvalitou více než dostačující, ale asi málo kdo bude moci pro prezentaci použít kinosál a možnosti projektorů běžně dostupných jsou často podstatně horší.
 

Klepněte pro větší obrázek
Photo Story 3 nabízí příjemného a jednoduchého průvodce

K tomu, aby bylo možné ze snímků vytvořit video či film je užitečné sáhnout po některé specializované aplikaci, která vám tento umělecký počin zjednoduší a ulehčí. A jedním s takových nástrojů, který umožní snadnou a pohodlnou tvorbu podobných projektů je i Microsoft Photo Story 3, na který se v dalším zaměříme podrobněji.
 

Nabídka funkcí

Aplikace hned při spuštění nabídne výběr tří základních možností – pokračování v projektu již rozdělaném, přehrávání projektu (to je dobré například kvůli úspoře místa na disku, neboť film zabere mnohem větší prostor než pouhý projekt) nebo tvorba nového díla. Pokud vyberete poslední možnost, tak vás bude provázet poměrně příjemný a přímočarý průvodce. Prvním jeho krokem je import snímků, které chcete do prezentace zahrnout. Jelikož je jejich přemísťování v samotném průvodci poměrně těžkopádné, doporučuji volbu pořadí již předem.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení titulků a filtrů je poměrně přirozené

Po poměrně rychlém nahrání fotografií, se před vámi objeví další krok, v němž můžete na každý snímek aplikovat základní efekty, jako je změna na černobílý snímek, vodové barvy, tvorba negativů, perokresba atp. Žádnou bohatou nabídku nečekejte, ale pro základní změny se jedná o paletu poměrně dostatečnou, neboť složitější úpravy by většina z nás zřejmě prováděla v grafickém editoru. V tomto kroku průvodce je možné také nastavit titulky v délce maximálně 1024 znaků. Výběr fontů je bohatý, neboť se pracuje se všemi nainstalovanými v systému, umístění titulků je řešeno dobře také. Zamrzí absence pokročilejší práce s řezy písma nebo nemožnost pracovat s indexy.

Klepněte pro větší obrázek
Práce s časování není právě nejpohodlnější

Další krok je zřejmě nejkrkolomnější a nejnáročnější, neboť se v něm nastavuje časování snímků a přechodové efekty. Čas, který stráví každý snímek ve filmu je nastavován zvlášť pro každý obrázek. Chybí možnost hromadný úprav. Jedná se tedy o proces opravdu zdlouhavý a jakákoli změna je pak poměrně hodně pracná. Přechodové efekty jsou také nastavovány vždy jen jedné fotografii, takže pokud je budete chtít užít u všech, užijete si poměrně dlouhé a nepohodlné klikání. Samotný efektů je na výběr poměrně hodně a část z nich je poměrně použitelná, i pro ne zcela kýčovou činnost, a možnosti jejich nastavení a časování jsou poměrně dobré.

Klepněte pro větší obrázek 
Přechodových efektů je k dispozici dostatek

Předposlední menu nabízí doplnění filmu o zvuk. Zde je na výběr ze dvou možností; buď můžete užít nějakou vlastní hudbu, která je uložená například ve formátu mp3, nebo se jí můžete za pomoci aplikace pokusit vytvořit. Na výběr je několik různých stylů, partitur a nástrojů, možnost nastavit si tempo a intenzitu a pak stačí jen zvolenou kombinaci schválit. Tuto variantu vám doporučuji jen v případě, že opravdu spěcháte a nemůžete nic vhodnějšího najít. Výsledek bude totiž ne příliš dobře znějící.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace nabízí možnost vytvořit si vlastní hudební doprovod.

Práce se zvukem není právě nejšťastnější – aplikace neumí například vytvořit ze zvukové stopy zobrazitelnou vlnu, která by přimykala k časové ose, a tím umožnila lépe si načasovat snímky, což činní celý proces tvorby podstatně méně uživatelsky příjemný, než by bylo nutné.

Poslední položka pak nabízí možnosti exportu, které jsou na první pohled poměrně bohaté, ale při bližším zkoumání nenabízí nic překvapivého. Maximální kvalita, kterou je možné vytvořit má rozlišení 1024x768 Px při 30 snímcích za sekundu, což je dostatečné pro běžné promítání dataprojektorem, ale na počítači bychom jistě uvítali více. Exportní formát je wmf.

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti exportu jsou pro neprofesionální práci relativně dostatečné.
Pokud se spokojíte s formátem wmf.

Závěr

Aplikace již není nejnovější a trpí řadou neduhů – od problematického časování, přes nepříliš pohodlnou manipulaci s obrázky, nedotaženým ozvučením nebo takovými drobnostmi jako je nemožnost maximalizovat okno prohlížeče. Na druhou stranu se jedná o aplikaci, která je zdarma dostupná a snadno ovladatelná. Není tedy potřební mít dopředu nějaké znalosti z oblasti tvorby a stříhání videa, abyste v ní vytvořili zajímavou a působivou video prezentaci.

Pokud tedy chcete čas od času prezentaci svých snímků oživit a doplnit zvukem či přechodovými efekty, pak je Microsoft Photo Story 3 jedním s programů, které je možné efektivně využít.

Pokud chcete ale s foto filmy pracovat systematicky a profesionálně, pak je možné použít například ProShow Producer jehož možnosti jsou o několik řádů větší a bohatší. Tomu odpovídá ale také cena 250 USD. Z bezplatných aplikací je možné vyzkoušet například DVD Slideshow GUI nebo zabudovaný nástroj v populárním správci snímků Google Picasa.

Další článek
celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

A myslíte, že Windows Live Fotogalerie je ka… Petr 25. 1. 2011, 17:47
:-(Co říct k tomutu článku.Apríl ještě není … Radek K. 25. 1. 2011, 12:38
A prečo nie? Radšej "foto-video" zo slušných… Alex323 25. 1. 2011, 12:19
Doufám jen, že redaktor už další softwarový … Mirek Strnad 25. 1. 2011, 11:10
Na W7 funguje a jedná se pohodlné a jednoduc… Michal Černý 25. 1. 2011, 10:50

Další podobné články

Zoner Software vydal nové sestavení pro Zoner Photo Studio X

Zoner Software vydal nové sestavení pro Zoner Photo Studio X

Windowed umožní nahrávat fotografie na Instagram i z počítače

Windowed umožní nahrávat fotografie na Instagram i z počítače

Fotograf a programátor Felix Sun konečně přišel s tím, po čem jistě mnozí touží. S aplikací Windowed totiž už můžete nahrávat příspěvky na Instagram i z vašeho počítače.

Aktualizujte Snapseed pro Android a iOS. Má nové rozhraní a funkce

Aktualizujte Snapseed pro Android a iOS. Má nové rozhraní a funkce

Pixelmator Pro – nejinovativnější editor fotografií – je na spadnutí

Pixelmator Pro – nejinovativnější editor fotografií – je na spadnutí

Pixelmator Pro se zařadí do rodiny aplikací Pixelmator už na podzim tohoto roku. Vývojáři na něm usilovně pracovali po dlouhých pět let. Aplikace bude kompletně přepracována a bude mít novou „ease-of-use“ úroveň ovládání.

Fujifilm X-E3 přichází s 24Mpx, 4K videem a dotykovou obrazovkou

Fujifilm X-E3 přichází s 24Mpx, 4K videem a dotykovou obrazovkou

Fujifilm inovoval svou řadu bezzrcadlovek střední třídy s přídomkem „X-E“. Třetí generace nabízí nový snímač, vylepšené ovládání a automatické ostření, 4K video i dotykovou obrazovku…

Zoner Photo Studio X – podzimní várka novinek je tu

Zoner Photo Studio X – podzimní várka novinek je tu

Rok po uvedení nového programu Zoner Photo Studio X se rozhodla brněnská společnost vydat větší aktualizaci programu, která zároveň přináší zásadní novinky pro retušování fotografií.

Google poukázal na nedostatečnost ochrany snímků vodoznakem

Google poukázal na nedostatečnost ochrany snímků vodoznakem

Je ochrana snímků prostřednictvím dávkové aplikace vodoznaků spolehlivá? Nový algoritmus Googlu dokazuje, jak snadno, zcela automaticky lze pomocí umělé inteligence tuto ochranu prolomit. Bezpečnější metoda však existuje.

Cinnac – aplikace v Tinder stylu, která vám poradí s výběrem nejlepší fotografie

Cinnac – aplikace v Tinder stylu, která vám poradí s výběrem nejlepší fotografie

Míváte-li problém, kterou fotografii z konkrétní série vybrat jako tu nejkvalitnější a nejlíbivější, aplikace Cinnac vám to poví. Ne tedy přesně ona, ale sami uživatelé sítě.