DIGIarena.e15.cz

Vlastní fotoalbum na internetu? Proč ne!

Přemýšlíte o tom, že byste chtěli na internetu prezentovat vlastní fotografie a nechcete, nebo neumíte vytvořit webové stránky? Potom není nic jednoduššího, než využít služeb některého ze serverů, kde můžete své fotografie zdarma vystavit.
Vlastní fotoalbum na internetu? Proč ne!

Sdílet fotografie mezi několika lidmi je činnost oblíbená, avšak časově náročná. Můžete své snímky půjčit známým na CD nebo DVD, případně posílat zmenšené e-mailem nebo vymyslet vlastní způsob přenosu. Všechny uvedené typy prezentace fotografií však mají svá úskalí – když někomu půjčíte disk s fotografiemi, tak se velice často ztratí v nějaké černé díře mezi vašimi přáteli, no a pokud jste si fotografie tímto způsobem i archivovali a nikde doma nemáte záložní kopii, tak můžete jen lamentovat nad vlastní hloupostí. Posílat fotografie e-mailem také není zrovna ideální, neboť je musíte zmenšit a ve většině případů je omezena velikost e-mailových příloh. Omezení se většinou pohybuje kolem 1 MB, což jak sami uznáte není příliš mnoho.

Jednoduchým způsobem jak sdílet fotografie, je vytvořit si vlastní galerii na internetu. Jednak máte zajištěno, že se do ní dostanete odkudkoliv, a také nepřijdete náhodně o své originály. Další výhodou internetových galerií je poměrně snadná správa, manipulace a vkládání fotografií. Příjemnou funkcí je také to, že můžete fotografie sdílet většinou v několika úrovních. Při vytvoření veřejného alba vidí fotografie každý, kdo si otevře webovou stránku. V některých galeriích můžete přístup do alba omezit heslem a umožnit prohlížení pouze těm, kteří ho od vás dostanou. Poslední typ je soukromé fotoalbum, fotografie v něm uvidíte pouze vy.

Dnes si představíme několik českých internetových serverů, která nabízejí své služby zdarma. Jejich výčet jistě nebude kompletní, takže se o své zkušenosti a rady můžete podělit v diskusi k článku.

Foto-album.cz

Pro využívání služeb Foto-alba je nutná registrace. Server nabízí standardně 200 MB prostoru pro vaše snímky a neomezený počet alb. Jediné omezení, se kterým musíte počítat je maximální velikost fotografie, a to 1 MB. Při založení fotoalba máte na výběr, zda má být veřejné nebo neveřejné, zabezpečené heslem. Specialitou je zde volba toho, jestli jsou fotografie určeny k prodeji nebo k volnému použití.

Fotografie lze vkládat pouze ve formátu JPEG, u každé fotografie je třeba vyplnit povinné údaje jako je název a volba volné užití/prodej. Názory na tento web jsou velmi rozdílné, někteří s ním mají pouze dobré zkušenosti, jiní zase ty nejhorší, posuďte sami.

Klepněte pro větší obrázek

Rajče.net

Rajče je počinem jednoho muže, který se jmenuje Miroslav Buček. K založení alba na Rajčeti je třeba registrace, následně si stáhnete program pro nahrávání fotografií a po jeho instalaci do počítače můžete začít ukazovat své fotografie světu. Vytvořená alba naleznete na adrese ve tvaru "vasejmeno.rajce.net" vytvořená alba mohou mít opět podobu veřejných, neveřejných nebo soukromých galerií.

Fotografie mohou být jakkoliv velké, musí však být ve formátu JPEG. Autor doporučuje nenahrávat do jednoho alba více jak 40 snímků. Program pro nahrávání fotografií do alba umožňuje i základní editaci snímků. Velkou výhodou je možnost další správy již založených fotoalb.

Klepněte pro větší obrázek

Album.cz

První věc, kterou je potřeba provést, je registrace na webu – k tomu vám bude stačit jméno, příjmení a e-mail. Dále si můžete vybrat jaký typ alba chcete využívat – bezplatné (30 MB prostrou), placené AlbumPlus 100 (100 MB prostoru za 79 Kč ročně) nebo AlbumPlus 300 (300 MB prostoru za 229 Kč ročně). U základní, bezplatné verze, jste navíc limitováni maximálně pěti alby, u placených verzí je počet alb neomezený.

Po přihlášení do systému si můžete vytvořit album – na výběr máte veřejné album, které mohou navštěvovat všichni uživatelé; neveřejné album je zabezpečeno vámi zvoleným heslem; poslední možností je album soukromé, které uvidíte po přihlášení pouze vy. Po založení alba se dostanete přímo na stránku, kde můžete nahrávat fotografie – Album.cz si poradí s formátem JPEG i TIFF. Nahrané obrázky je možné upravovat pomocí základních nástrojů jako je otáčení, převod do šedé škály nebo zrcadlové obrácení.

Zajímavou funkcí je možnost nechat si vyrobit barevné fotografie prostřednictvím služby Fotostar. Vybírat můžete nejen ze svých fotografií, ale i z veřejných alb. Kromě klasických fotografií, si můžete nechat potisknout tričko, hrnek či podložku pod myš.

Klepněte pro větší obrázek

Tiscali foto

Založení fotoalba na webu Tiscali je podmíněno registrací do celého balíku služeb Tiscali. K dispozici dostanete 30 MB prostoru pro vlastní fotografie (započítává se pouze velikost největší fotografie, nikoliv náhledů). Alba jsou zde opět rozdělena do dvou typů – veřejná a soukromá (chráněná heslem).

Nahrávané fotografie mohou být ve formátu JPG, GIF, TIF, BMP, PNG, jediným omezením je maximální šířka či výška 1024 bodů.

Klepněte pro větší obrázek

Album Fotoonline.cz

I Album Fotoonline po vás bude požadovat registraci před samotným používáním jeho služeb. Ačkoliv je registrace zdlouhavější, odměnou vám bude neomezený prostor pro ukládání fotografií a neomezený počet alb. Každé nové album je vytvořeno jako privátní, teprve kliknutím na jeho název můžete zvolit přístupová práva – privátní album, album pro zvané a veřejné album.

Album fotoonline si poradí s formátem JPEG, TIFF i BMP, navíc nezmenšuje fotografie. Praktickou funkcí je integrovaná sběrna, kde si můžete své fotografie nechat vyrobit.

Klepněte pro větší obrázek

Fota.cz

Server Fota.cz je věnován výhradně prezentaci fotografií, ani zde se nevyhnete nutné registraci. Pokud se nebudete registrovat, můžete prezentovat anonymně vždy pouze jeden snímek. Na server můžete nahrát neomezené množství fotografií, a to do neomezeného počtu alb.

Fotografie mohou být pouze ve formátu JPEG, maximální velikost jednoho snímku je 100kB, ideální velikost snímků je podle provozovatelů mezi 300 × 200 a 800 × 600 body. Zajímavou je možnost hodnocení fotografií umístěných na serveru.

Klepněte pro větší obrázek

Volný album

Podobně jako u Tiscali i u Volného je využívání fotoalba podmíněno registrací do celého balíku služeb. Po registraci máte k dispozici 40 MB volného prostoru, který lze za poplatek rozšířit. Standardně je v nabídce veřejné album a soukromé album s heslem.

Fotografie ve formátu GIF, JPG, TIF, BMP se nahrávají buďto samostatně nebo v balíku, formou zip souboru. Rozměry snímků nejsou omezeny. Samotné fotografie si můžete nechat vyrobit prostřednictvím integrované funkce fotosběrna.

Klepněte pro větší obrázek

Na internetu je spousta dalších míst, kde můžete své fotografie vystavit. My jsme pouze pootevřeli dvířka těm, kteří o této možnosti nevědí. Na zahraničních serverech lze najít velké množství služeb, které jistě stojí za zvážení, těm se snad budeme věnovat příště.

Jednou z možností, jak prezentovat své fotografie, jsou také galerie, které provozují různé fotoweby. Sice zde není chybí funkce vytváření fotoalb, avšak pro prezentaci vašich "nejlepších kousků" jistě postačí. Jednu z nich najdete i na našem webu: galerie.zive.cz.

Další článek
celkem 32 komentářů

Nejnovější komentáře

Pro lidi co jim nevadí stránky english Jindřich Sysel 10. 9. 2007, 14:45
Re: OPERA.COM - také vlastní .... awd 16. 9. 2006, 04:03
Re: OPERA.COM - také vlastní .... awd 16. 9. 2006, 04:03
Album Fotoonline Chan 3. 9. 2006, 12:02
Rajče se mi zaseklo... Wilém 14. 8. 2006, 13:32

Další podobné články

Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Plagiáty, toť veliký nešvar! Každý umělec se snaží být svým dílem originální, proto si dává pozor, aby svým výtvorem nekopíroval jiné fotografy. Při hledání nápadů se však fotografové rádi inspirují u těch nejlepších.

10 věcí, které byste měli udělat, než vyrazíte fotit s novým digitálem

10 věcí, které byste měli udělat, než vyrazíte fotit s novým digitálem

Nový fotoaparát je pro mnoho z nás hračkou, která si zaslouží perfektní péči aby nás mohla svými výkony těšit pokud mono co nejdelší dobu. Ovšem nový digitál s sebou nese také nové funkce, ergonomii a ovládání, které není radno podceňovat.

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Vinou tmavé srsti se většina domácích zvířat fotografuje značně obtížně. Výsledná fotka totiž často vychází jako tmavá šmouha a to obzvláště, pokud je fotografujete mobilem nebo levným kompaktem. Poradíme, jak dosáhnout lepších výsledků

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

Každý máme své berličky, o které se při nejrůznějších aktivitách můžeme opřít. A mezi takové činnosti patří také fotografování. Jaké příslušenství vám ušetří čas a ulehčí fotografickou práci?

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple vydal pět nových videí, která učí uživatele iPhonu X kreativní fotografii. Všechny spoty jsou protknuty tématikou právě probíhajícího mistroství světa ve fotbale. Všechny tipy jsou stejně dobře použitelné i pro jiné modely značky.

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Začíná léto, čas dovolených, odpočinku a také spousty cestovních zážitků. S tím vším je spojené samozřejmě kromě relaxu, i zachycení vzpomínek pomocí fotek nebo videí. Ne vždy se však podaří udělat video líbivé a zábavné.

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

Kočky jsou úžasná a zábavná stvoření. V jistých ohledech ale může být jejich fotografování více než složité. Těchto pět užitečných tipů pomůže zachytit kočky o něco snadněji.

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Snímek ploché krajiny bez hloubky, obrovský nos a malinké uši fotografované osoby... S takovými záběry už jste se určitě nejednou setkali. Jak tyto deformace vznikají a kdo za ně může?