DIGIarena.e15.cz

Webová fotogalerie pro každého

Mít vlastní webovou galerii fotografií není v současné době nic neobvyklého ani složitého. K vytvoření fotogalerie potřebujete pouze vhodný program.

Internetová fotogalerie je velice oblíbeným nástrojem amatérských fotografů. Prezentace fotografií má své opodstatnění zejména tehdy, když se chcete o snímky podělit s ostatními. Sami jistě uznáte, že je mnohem jednodušší sdělit někomu adresu konkrétní webové stránky, než kopírovat a rozdávat CD nebo DVD s fotografiemi. V neposlední řadě je webová galerie také vhodnější, neboť si ji můžete prohlédnout prakticky kdekoliv.

Prezentace fotografií na internetu je možná různými způsoby. Nejčastějším je vkládání fotografií do galerií, které jsou nejčastěji součástí webů o digitální fotografii nebo jsou to weby určené pouze pro provozování veřejné galerie. Na tomto principu funguje i naše fotogalerie. Nevýhoda takového způsobu prezentace je vcelku jasná – počet vkládaných fotografií je většinou omezen, stejně tak je omezena i jejich celková datová velikost. Veřejná galerie také není příliš vhodná pro prezentaci rodinných fotografií nebo fotografií z různých oslav a dovolených. Umisťovat by se do ní měly pouze fotografie něčím výjimečné.

Druhou poměrně oblíbenou formou prezentace snímků je využití komerčních fotogalerií třeba některého z výrobců fotoaparátů. Tuto službu nabízí například Kodak nebo Olympus. Princip je podobný jako v prvním případě, pravidla pro vkládání snímků jsou však mírnější a většinou není omezen počet vložených fotografií za určité časové období, zůstává ale omezení celkové datové velikosti fotografií.

Třetí, pravděpodobně nejlepší možností jak prezentovat na své snímky na internetu je vlastní fotogalerie. Zde je opět několik možností jak ji vytvořit. První je samozřejmě naprogramování vlastní galerie například v HTML. Dále existují programy s jejichž pomocí můžete vytvořit poměrně sofistikovanou fotogalerii rozdělenou do různých sekcí či tematických celků, poměrně dost programů je možné využívat zdarma. Třetí možností je využít doplňkových funkcí některých fotoeditorů, které umí vytvořit galerii přímo.

Jedním z těchto editorů je i Zoner Photo Studio 9 (a samozřejmě i Zoner Photo Studio 8), který vytvoří webovou galerii během několika okamžiků. Při využití této funkce jste limitováni pouze tím, že k dispozici je omezené množství šablon galerie (pokud nezískáte další), prakticky všechny ostatní parametry galerie můžete měnit.

Nejdůležitější podmínkou, kterou musíte splnit, je vlastní webový prostor, jeho získání není složité a v současné době můžete získat zdarma prostor řádově ve stovkách MB zdarma. Pamatujte, že čím větší datový prostor máte k dispozici, tím více fotografií můžete prezentovat. Nejrychlejší cestou jak získat webhosting je využít některého z internetových vyhledávačů a zaregistrovat se u zvoleného poskytovatele, ten vám poté pošle přihlašovací údaje k ftp serveru potřebné pro nahrávání snímků na web.

Galerie snadno a rychle

Prvním krokem je výběr snímků, které chcete na internetu publikovat, ideální je, pokud si vytvoříte zvláštní složku a do ní všechny požadované fotografie zkopírujete. Je to snadnější i pro pozdější úpravy obsahu galerie, protože máte všechny fotografie v jedné složce, odkud je můžete ubírat i přidávat. Jakmile máte snímky vybrané zvolte menu Publikovat | Vytvořit galerii HTML.

Klepněte pro větší obrázek

V novém dialogovém okně můžete ještě dodatečně specifikovat, které obrázky mají být součástí galerie, vzhledem k tomu, že všechny obrázky uložené ve složce slouží pro vytvoření galerie, je možné přejít k dalšímu kroku stiskem tlačítka Další.

Klepněte pro větší obrázek

V dalším okně zvolíte šablonu galerie, kterou chcete použít. Na výběr jsou jak jednoduché šablony s jednolitým podkladem, tak i šablony například s „obrázkem“ knihy, na jejíž stránkách jsou fotografie vložené. Pro ilustraci vyberu jednoduchou šablonu „Černá & šedá“.

Klepněte pro větší obrázek

Stiskem tlačítka Další se dostaneme do dalšího okna, ke je možné detailně nastavit parametry galerie. Vhodné je zvolit nějaký společný titulek, který se bude zobrazovat na všech stránkách webové galerie, v našem případě to bude titulek „Moje první galerie“. V pravé části okna jsou miniaturní náhledy fotografií, pod nimi najdete tlačítko Náhled. Jeho stiskem se vytvoří dočasná galerie a vy si tak můžete prohlédnout, jak bude webová galerie ve finále vypadat. Pokud by se vám nelíbil styl uspořádání fotografií, pak stačí jít o krok zpět a zvolit jinou šablonu.

Klepněte pro větší obrázek

V roletce možnosti nastavení můžete volit jednotlivé parametry výsledné galerie, roletka je rozdělena celkem do čtyř částí. První část je Globální nastavení (zde jsme zvolili společný titulek), toto nastavení má přednost před všemi ostatními (například volba titulku).

Klepněte pro větší obrázek

V dalších dvou odděleních můžete nastavovat parametry úvodní stránky (a samozřejmě i dalších stránek) s náhledy snímků a stránku se zobrazeným snímkem.
U stránky s náhledy můžete volit barvu pozadí, nadpis, velikost a barvu písma či způsob navigace v galerii. Pokud si nejste jisti, co konkrétní změna způsobí, zkontrolujte si výsledek opět pomocí tlačítka Náhled.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

U stránky s obrázkem můžete nastavit stejné parametry jako u náhledů – zde je vhodné použít nižší JPEG kompresi než u náhledů a samozřejmě i větší velikost obrázků.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud jste s výslednou podobou galerie spokojeni přejděte dál stiskem tlačítka Další. V novém okně máte na výběr tři možnosti – Náhled, Uložit a Uložit přes FTP. Volba náhled je stejná jako u předchozího okna, takže ji zřejmě nepoužijete, volbou Uložit si celou galerii v HTML uložte na vhodné místo do nové složky, jednak s ní můžete dále pracovat, především ji ale v tom okamžiku máte zálohovanou. Jakmile si galerii uložíte použijte volbu Uložit přes FTP pro nahrání galerie na server. Po stisknutí tlačítka budete muset chvíli vyčkat, než se galerie vytvoří (rychlost závisí i na výkonu počítače).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V novém okně vás program vyzve k zadání FTP připojení, můžete si jich samozřejmě nadefinovat i víc.

Klepněte pro větší obrázek

Tlačítkem přidat FTP připojení otevřete další dialogové okno, do něj vyplníte údaje, které vám sdělil poskytovatel webhostingu. Tlačítkem OK uložíte nastavení.

Klepněte pro větší obrázek

V předešlém okně se zobrazí vybrané FTP připojení. V prostřední části vidíte kolik souborů zbývá nahrát na server. Stiskem tlačítka Start spustíte nahrávání a můžete si jít na chvíli oddechnout například ke kávě.

Klepněte pro větší obrázek

Po ukončení nahrávání si otevřete v internetovém prohlížeči stránku se svojí galerií a můžete se kochat dobře odvedenou prací.

Klepněte pro větší obrázek

Další článekSouvisející články


celkem 24 komentářů

Nejnovější komentáře

hodnocení James Eve Crane 30. 5. 2007, 11:11
Re:hejna dalších programů Ing. Petr Hasman 7. 3. 2007, 13:37
Re:další programy Libor 4. 3. 2007, 09:19
Pixel Post Headik 18. 2. 2007, 23:25
Re:První je samozřejmě naprogramování vlastn… KArel 18. 2. 2007, 20:47

Další podobné články

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

Mobilním telefonem zaznamenáváme okolní svět nejen ve formě statických fotografií, ale i v podobě pohyblivých obrázků. Přinášíme několik jednoduchých triků, jak si natáčení videa telefonem usnadnit a dosáhnout při tom zajímavých výsledků.

Jak portrétovat muže tak, aby vypadal jako James Bond? Zde jsou 3 jednoduché kroky

Jak portrétovat muže tak, aby vypadal jako James Bond? Zde jsou 3 jednoduché kroky

Také často slýcháte, že fotografie je hlavně o světle? No jo, ale co póza portrétované osoby? U té až tak nezáleží, jaká kvalita světla bude, když se bude tvářit jednoduše blbě.

Jak vybrat objektiv: Optická kvalita a čtení grafů

Jak vybrat objektiv: Optická kvalita a čtení grafů

Vybrat správné tělo fotoaparátu je jen prvním krokem ke kvalitní fotografii, pomyslným štětcem, kterým vykreslíte obraz, je objektiv. Podobně jako v malířství i zde je poměrně široká nabídka nástrojů. Jak se v nich vyznat?

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Nezáleží na tom, kolik lidí už fotografuje mobilními telefony a kolik snímků už tak vyfotili. Stále najdete větší množství těch horších, než těch lepších. I pro ně je připraveno několik rad, které by ji mohly pomoci zlepšit se.

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

Noční fotografie je poměrně komplexní disciplínou, v níž se musíte obvykle dopředu rozhodnout, jak má výsledná fotografie vypadat a tomu také přizpůsobit svoji techniku. Oproti tomu streetfotografie je velmi podobná reportáži, kde je třeba být pohotový.

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční osvětlení je jednou z věcí, které využíváme v roce velmi krátce – obvykle pár týdnů na přelomu roku a případně jako výzdobu různých večírků a oslav. Proč ale nezkusit pomocí malých LED světýlek vytvořit zajímavé portréty?

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

V okamžiku, kdy držíte v ruce pokročilejší fotoaparát, rázem se z vás stává „pan fotograf“, na kterého se obvykle každý obrací pro radu. Pokud ale aparát v ruce nemáte, jste obyčejným člověkem, kterému je třeba vše vysvětlit – v obou rolích se ale dostanete do mnohdy bezvýchodných situací...

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Téměř každý fotograf upravuje své snímky v počítači. Než najde efektivní workflow s kvalitním výsledkem, může to nějaký čas trvat. V našem článku se dozvíte, kterým z nejčastějších chyb je záhodno se vyhnout.