Webové galerie za pár vteřin se ZME

Webové galerie za pár vteřin se ZME

Oblíbený prohlížeč a manažer fotografií Zoner Media Explorer 6 ve verzi Professional v kolekci svých funkcí nabízí i jednoduché, rychlé a uživatelsky velmi vstřícné generování webových galerií. Stačí vybrat fotografie, párkrát kliknout a je hotovo – včetně umístění nově vytvořených souborů na internet.

Jednoduché a na nejvyšší možnou míru zjednodušené generování hypertextových galerií je vykoupeno nutností spolehnout se na nabízené šablony designu stránek. V programu jich najdete hned několik, a přestože nabízí spíše konzervativní vzhled než vizuální experimenty, vyberete si. Ovlivnit se dají některé z parametrů (například barva pozadí stránek nebo textů), ale platí, že jednoduché vytváření je vykoupeno menší svobodou vzhledu galerií. To je ale obecně platná vlastnost podobných nástrojů. Vytvořené soubory ale lze, pokud je to nutné, pozměnit v HTML editoru.

1) Prvním krokem je výběr obrázků, případně celých adresářů, pro vytvoření galerie. Volte uvážlivě, protože po zavolání nástroje na generování galerie (Publikovat / Vytvořit galerii HTML...) je možné v úvodním okně průvodce pouze některé konkrétní soubory z další práce vyřadit, nikoli přidávat. Pokud některý z obrázků chybí, je nutné začít od začátku.


Výběr fotografií a volání funkce Vytvořit galerii HTML

 


Úvodní okno s vybranými soubory

2) Následuje výběr základní šablony galerie. Kliknutím na ikonu v levé části se zobrazí náhled v pravé části, pokračování zajistí kliknutí na tlačítko Další. Různé šablony zpřístupňují při úpravách různé parametry: podle jejich složitosti, struktury a použitých prvků.


Výběr šablony budoucí galerie

3) Okno Úprava parametrů šablony slouží k úpravám parametrů budoucí galerie. Obvykle nabízí osm samostatných voleb, po čtyřech pro úpravy základních parametrů stránek s náhledy a stránek s plnými verzemi obrázků. To ale nemusí být podmínkou, například šablona Jednoduchá stránka nabízí paletu možností odpovídající svému názvu.



Dostupné možnosti úpravy jednotlivých prvků galerie

4) Pomocí rozbalovacího menu Možnosti nastavení můžete vybrat některou z použitých součástí galerie a náležitě ji upravit. Například u nadpisu dalších textových částí je možné upravovat velikost a barvu písma, stejně jako konkrétní pojmenování galerie nebo styl navigace.


Úprava nadpisu galerie a stylu navigace

5) Velmi důležité je zpracování náhledů: na uživateli je volba jejich velikosti, míry základní optimalizace i rozmístění do volitelného počtu sloupců a řádků. Přestože galerie obecně nabízejí vhodná nastavení a uživatel tak není nucen měnit veškeré nabízené parametry, konkrétní galerie může být vhodné upravit podle svého. Sami si určitě všimnete, že v sekci popisků jsou v textovém boxu vložené určité zástupné znaky – ty mají za úkol do popisků zpracovat například název souboru, jeho datovou velikost či vybrané EXIF údaje. Pokud o podobné informace v galerii nestojíte, vymažte zástupné znaky v poli Popis.


Úprava velikosti a optimalizace (komprese) náhledů, odkazování přímo na plné verze souborů, popisky

6) Protože fotografie z digitálních přístrojů mohou být příliš velké na přímé zpřístupnění v galerii, tak je možné nastavit jejich zmenšení (Obrázek / Šířka, Výška). Pokud chcete zachovat i možnost zobrazení v maximálním rozlišení, použijte volbu Vložit odkazy a originální soubory. I zde je možné modifikovat texty, barvy, styl popisků.


Úprava velikosti a optimalizace (komprese) plných verzí obrázků, odkazování přímo na verze v maximálním rozlišení, popisky

7) Dostupné je také nastavení zápatí stránek, které ve výchozí verzi odkazuje na použití ZME – můžete samozřejmě vše změnit podle libosti.


Úprava zápatí stránek galerie

8) Finálním krokem je vygenerování galerie, dostanete se k němu kliknutím na tlačítko Další. Tři nabízené varianty jsou jasné: Náhled stránky uloží a zobrazí v prohlížeči, Uložení je uloží do vybrané složky v počítači a FTP je nejprve uloží a následně jste vyzváni k zadání adresy FTP serveru, přihlašovacího jména a hesla, takže galerie může být ihned umístěna na internet. Kdykoli v průběhu práce se můžete vracet zpět o jeden krok pomocí tlačítka Zpět.


Posledním krokem je volba výstupu – náhled, lokální uložení nebo přímý transfer na FTP

 

 


 

Určitě si přečtěte

Články odjinud