DIGIarena.e15.cz

World Press Photo ukazuje svět, který neznáme

Jména vítězů World Press Photo za rok 2012 jsou odhalena. Hlavní cenu si odnesl švédský fotograf Paul Hansen za melodramatický snímek pořízený při nepokojích v Gaze.

Pozornost českého publika ale směřuje jiným směrem, v kategorii sportovní fotografie totiž nacházíme dobře známé jméno Romana Vondrouše. Soutěž se každoročně těší velkému zájmu, jak ze strany fotografů, tak i ze strany médií a veřejnosti.

World Press Photo je totiž něco víc než jen soutěž a nejvyšší meta pro žurnalistického fotografa, je to výpověď o světě, ve kterém žijeme, o událostech, které se nás ustavičně týkají i dotýkají, i když ne zrovna přímo. Fotografové z celého světa nám potvrzují jen to, čeho se tak obáváme, totiž že svět, je nelítostný, a že hranice mezi pokojem a nepokojem jsou velice tenké.

Klepněte pro větší obrázek 
Paul Hansen – Dagens Nyhete, vítěz WPP

Přesto, nebo spíš proto, budí World Press Photo mezi lidmi stále větší rozpaky a začínají se ozývat hlasy, jež upozorňují na zhoršující se úroveň této soutěže. A proč? Vadí jim, že vyhrávají pokaždé prvoplánově dojemné snímky? Vadí jim, jak fotografové brnkají na jejich city, když je nutí dívat se na obrazy, v nichž umírají děti?

Ostatně vítězný snímek letošního 56 ročníku je opět takový. Vyhrála fotografie od švédského fotožurnalisty Paula Hansena a její obsah je opět jasný a nediskutabilní. Je v něm vyobrazena nejvyšší bolest, smrt milovaného dítěte. Nelze se ubránit dojetí nad touto fotografií.A tak je to u většiny kategorií, jako by se soutěžící předháněli v tom, kdo nás dokáže víc rozplakat. Jedna z porotkyň se k vítězné fotografii vyjádřila slovy: „Síla této fotografie spočívá v kontrastech hněvu i smutku dospělých a nevinných dětí. Je to snímek, na který nezapomenu.“

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 
Dominic Nahr - Mrtvý voják v Súdánu (3. místo kategorie General News) | Bernat Armangue - Výbuch bomby v Gaze (1. místo kategorie Spot News Story) | Wei Seng Chen

Další věc, a snad ještě závažnější než je problematika obsahu každého snímku, je jeho ztvárnění. Zdá se, že photoshop nadobro zvítězil nad přirozeností a autentičností. Vítězný snímek, stejně jako další fotografie, které se umístily, působí spíše jako scéna z filmu než z reálného života. Vizuální dokonalost, o kterou se současní fotožurnalisté snaží, má za následek odosobnění zobrazených lidí, dojímá nás situace, v níž se osoby nacházejí, ale jinak máme pocit, že do jejich světa my nepatříme.

Ach, jak rádi se lidé nechávají strhnout dokonalou dokonalostí. Copak ten čínský fotograf nemá soudnost, copak nevidí, že umělec Ai Weiwei připomíná spíše animovanou postavičku než člověka z masa a kostí? Musíme si to říct, my to víme. Rádi se necháváme klamat, ale ještě raději tyto klamy odhalujeme a vykřikujeme to těm druhým. Přece jen já vím, že slečna na obrázku není skutečná, ale vytvořená v počítači, jen já vím, že Viktor Hugo takové Bídníky, které zrovna běží v kině, nikdy nenapsal, a vy, co jste na to skočili, jste hlupáci! Přece vím, co Photoshop dokáže, vždyť s ním sám pracuji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Micah Albert - Redux | Emin Özmen - Opozice mučí vládního informátora (2. místo v kategorii Spot News Story) | Stefen Chow - portrét čínského umělce Aj Wej-weje

Nenápadnost Velké pardubické

Letošní ročník World Press Photo je pro nás ale svým způsobem vzácný, v jedné kategorii se totiž umístil i český zástupce Roman Vondrouš, který fotí pro ČTK (v minulosti podobného úspěchu dosáhli například Antonín Kratochvíl, Stanislav Tereba, Vilém Kropp či Jan Šibík). Dokážou nás tyto národní úspěchy strhnout natolik, abychom se na World Press Photo dívali jiným pohledem? Těžko říct, můžeme však tento úspěch vnímat jako nepatrné světélko, díky kterému si možná ročník 2012 budeme pamatovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 
Velká pardubická - Roman Vondrouš (1. místo kategorie Sport)

Série, která vznikla na Velké pardubické, a za kterou Vondrouš zvítězil v kategorii sportovní akce, vypadá mezi ostatními výherci docela nenápadně a střízlivě. Už černobílé provedení ji staví spíše do druhé lajny, navíc odkazuje na dostihové závody v jakýchsi Pardubicích. Člověk by spíše čekal, že na prvním místě stane některý ze snímků z olympijských her v Londýně (ty skončily na 2. a 3. místě).

Proto můžeme být Vondroušovým úspěchem trošku překvapeni, ač má jeho série vše, co bychom od té nejlepší očekávali, má příběh, napětí i drive, navíc je pojata velice originálním způsobem. Není pochyb, že vítězství si Vondrouš, který se pravidelně umisťuje na soutěži Czech Press Photo, za Velkou pardubickou zaslouží.

Účast fotografů na World Press Photo je každoročně vysoká a ani tentokrát tomu nebylo jinak, přihlásilo se přes 6500 fotografů a dohromady porotavybírala z více než 100 tisíců obrázků. Jen pro zmínku uvedu jména dalších fotografů, kteří měli podle porotců ve své kategorii nejlepší a nejsilnější fotografie. Za zmínku stojí umístění izraelského fotografa Nadara Kandera (o jehož práci jsme nedávno psali) za aranžovaný portrét herce Daniela Kaluuyi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 
Daniel Rodrigues - Football | Nadav Kander – portrétherce Daniely Kaluuyi | Paul Nicklen - pro National Geographic

Jan Grarup z Dánska vyhrál cenu za portrét Suwey, devatenáctileté kapitánky ženského basketbalového týmu v Somálsku, portugalský fotograf Daniel Rodrigues bodoval s černobílým snímkem dětí hrajících fotbal v prachu v Guineji a nejlepší přírodopisnou fotografii vytvořil Paul Nicklen, jehož námětem byli tučňáci v Antarktidě. Kompletní seznam výherců spolu s fotografiemi a příběhem, který se k jednotlivým snímkům váže, naleznete na stránkách soutěže.

Další článek
celkem 24 komentářů

Nejnovější komentáře

Já myslím, že svět v této podobě známe moc d… Hanka U 20. 2. 2013, 13:02
Rovněž nesouhlasím s Vaším tvrzením. Soutěž … Grimjaur 20. 2. 2013, 11:34
Martine to víš že že svět zlí není, ale kdyb… Olda Polda 19. 2. 2013, 20:20
Není to omyl, je to názor. A vzhledem k tomu… Andrea 19. 2. 2013, 11:55
Jinak se tomu také říká mediální gramotnost … Martin D 19. 2. 2013, 11:41

Další podobné články

Fotografie týdne: Reklama na ticho...

Fotografie týdne: Reklama na ticho...

Co je ticho? Zvukař nebo fyzik by možná hledal cestu ve stanovení minimální intenzity zvuku, nabízel by počet decibelů, od kterých je možné o tichu hovořit z pohledu přírodních věd. Existuje ale takové ticho?

Fotografie týdne: Počula si ...

Fotografie týdne: Počula si ...

Podle Hanse Urs von Balthasara znamená slovo komunita etymologicky spojení dvou slov dohromady či spolu a zeď. Zeď, je to, co odděluje členy komunity od těch ostatních. Je to prostor bezpečí za hradbami, který vyžaduje jistou loajalitu, společný jazyk, hodnoty, či blízkost.

Dorothea Langeová: Kam se poděl palec Kočující matky?

Dorothea Langeová: Kam se poděl palec Kočující matky?

Jen několik málo fotografií se stalo opravdu ikonickými – každý je viděl a snadno si je vybaví. Mnohá tato díla mají moc promítnout se do reálného světa a ovlivnit skutečnost. Patří mezi ně i snímek Dorothey Langeové Kočující matka.

Největší fotoaparát na světě? Opuštěný dům a obří kolodiová deska

Největší fotoaparát na světě? Opuštěný dům a obří kolodiová deska

Film natočený čistě na iPhone získal prestižní britské ocenění

Film natočený čistě na iPhone získal prestižní britské ocenění

Fotografie týdne: Z cyklu Olšanské hřbitovy

Fotografie týdne: Z cyklu Olšanské hřbitovy

Sledovat kulturu toho, jak nakládáme s mrtvými je nesmírně zajímavé a poučné, nikoli kvůli nim samotným, ale především proto, že nám ukazuje, jak k vlastní smrti a bytí ve světě přistupujeme sami

Fotografie týdne: Černobílé emoce, Tanec I.

Fotografie týdne: Černobílé emoce, Tanec I.

Emoce patří mezi nesporně literárně nejreflektovanější, ale současně nejméně vážně branou složku, lidského myšlení či osobnosti vůbec.

Sony zveřejnilo výsledky fotosoutěže Alpha Female

Sony zveřejnilo výsledky fotosoutěže Alpha Female