www.wwg.cz - galerie významných (nejen) českých fotografů

www.wwg.cz - galerie významných (nejen) českých fotografů

Výstavy fotografií již dávno nejsou doménou pouze uměleckých galerií, v mnohém je dnes dokáže zastoupit i internet. Dojem z velkých zvětšenin a pocit z kulturní události samozřejmě nenahradí, pro přehled o práci fotografa však postačí. Velkou předností naopak je to, že se můžete kdykoliv libovolně vracet k fotografiím autorů minulých prezentací.

Galerií nejrůznějších podob existuje na internetu nepřeberné množství (např. i na našem webu). Některé jsou otevřené široké veřejnosti, jiné jen těm nejlepším z nejlepších. Mezi nejvýznamnější galerie u nás patří World Webphoto Gallery. Navzdory svému názvu prezentuje tvorbu převážně významných českých a slovenských fotografů. Namátkou jmenujme například Jindřicha Štreita, Bohdana Holomíčka, Františka Dostála, Tono Stana, Tomkiho Němce, Jana a Sáru Saudkovy, Jana Šibíka, Herberta Slavíka nebo Roberta Vana. Je málo známých současných jmen, které byste v seznamu zde již vystavujících autorů nenašli. Galerii již několik let provozuje jako svoji uměleckou odnož společnost Heller.cz, zabývající se především prodejem snímků pro komerční účely.


Úvodní obrazovka galerie

Obrazovka webu je stále rozdělena na 3 části. V její úvodní podobě je vlevo především hlavní snímek právě probíhající (resp. chcete-li nejnovější) výstavy, samozřejmě včetně jejího názvu a jména autora. V pravém spodním okně vidíte úvodní text, v okně horním pak seznam autorů předešlých výstav. Udávané optimální rozlišení obrazovky 800 × 600 px je dnes již poněkud zastaralé, v pravé části obrazovky tak většina uživatelů má nevyužité prázdné místo. Naopak ve svislém směru se ani při vyšším rozlišení nevyhnete nepříjemnému posouvání obrazu. Grafická úprava je sympaticky umírněná a nijak tak nepřebíjí dojem ze samotných snímků.

Po kliknutí na úvodní fotografii nebo na autora některé z předešlých výstav se obsah změní.


Galerie vybraného autora

Nahoře vidíte pás náhledů. Šipkami s ním posouváte (pomalu nebo rychleji) doleva nebo doprava. Jeho podobu můžete změnit v „Menu styl“ pod ním, což je ale vcelku zbytečné, protože standardní úprava je plně vyhovující. Po kliknutí na některý z náhledů se snímek zobrazí dole ve větší podobě. Stisknutím „Zvětšit obrázek“ otevřete fotografii v ještě větším samostatném okně - bohužel jen u některých fotografů.


Okno s velkým zobrazením snímku

Vlevo vidíte portrét autora, můžete zde také zobrazit text uvádějící jeho výstavu nebo jeho životopis. Tlačítkem „Zpět“ se vrátíte na úvodní stránku.

V menu vlevo nahoře by mohlo být zajímavé tlačítko „Foto zdarma“, skrývá se pod ním ovšem zatím jen 6 abstraktních snímků.


Stránka s fotografiemi k volnému použití

Stejně tak „Reportáže“ se bohužel týkají pouze jedné výstavy Jindřicha Štreita v New Yorku.


Stránka s reportážemi

Výstavy se v galerii obměňují (resp. přibývají) jednou měsíčně, přehled (nejen) českých fotografů tak jistě bude stále reprezentativnější.

Určitě si přečtěte

Články odjinud