Panasonic Lumix LX15  s 20Mpx snímačem typu 1 palec užijete i na akčnější fotografování.

Panasonic Lumix LX15 s 20Mpx snímačem typu 1 palec užijete i na akčnější fotografování.

55
Fotogalerie

YI-M1: módní vlnka made in china formátu micro 4/3 [test]

Minulý rok se mezi řadou systémových kompaktů od zavedených výrobců objevila zajímavá novinka z produkce čínského Xiaomi. YI-M1 zaujala nejen svou cenou, ale i slušnými technickými parametry. Jak tato bezzrcadlovka obstála v praxi?

Čínská společnost Xiaomi je známa nejen jako výrobce mobilních telefonů, ale i televizorů, nositelné elektroniky, dronů či akčních kamer. Na sklonku loňského roku se toto široké portfolio rozrostlo o řadu kompaktů s výměnnými objektivy.

displej.jpg

První model nesoucí označení YI-M1 je přírůstkem do kategorie systémových kompaktů formátu m4/3, osazen snímačem z dílny Sony a vybaven moderními funkcemi, mezi nimiž nechybí např. 4K video či propracovaná bezdrátová konektivita. 

Snímač od Sony

Fotoaparát je osazen snímačem Sony IMX269 typu 4/3 s rozlišením 20 Mpx, bez mechanické stabilizace. Maximální rozměry snímku činí 5 184 × 3 888 px. Citlivost čipu lze nastavit na hodnoty ISO 100–25 600. Závěrka pracuje rychlostí 60–1/4 000 s. Fotografie se ukládají buď do souborů JPEG, nebo surového DNG (nativní typ RAWu pro software od Adobe). Sériové snímání dosahuje rychlosti 5 sn./s.

snímač Sony.jpg

Autofokus s detekcí kontrastu

Automatické ostření pracuje na bázi detekce kontrastu s 81 ostřicími oblastmi. K dispozici je též ostření manuální a pomůcky jako focus peaking či zvětšení zaostřované oblasti. Pracovat můžete v režimu jednorázového, kontinuálního ostření nebo zaostřit dotykem. Z technologií detekujících pohyb zde najdeme pouze detekci obličeje, mód sledování objektu v nabídce není.

Dotykový displej

Ke komponování záběru a (z velké části) též k ovládání fotoaparátu je určen dotykový 3“ displej s rozlišením 1 040 000 bodů (720×480 px) a regulací jasu.

obrázek 21.jpg

Videofunkce

YI-M1 umí natáčet videosekvence s maximálním rozlišením 4K (3 840 × 2 160/30p). Se stejnou snímkovou frekvencí 30 sn./s lze pořizovat též záznamy ve 2K (2 048 × 1 536 px). A samozřejmě nechybí ani Full HD video (1080/60, 30 ,24p). Videozáznamy se ukládají do formátu MPEG-4. Dostupný je též režim časosběrného snímání.

Bezdrátová konektivita

Fotoaparát je vybaven technologií Wifi a Bluetooth 4.1 LE umožňující trvalé propojení s chytrým zařízením. Přes aplikaci YI Mirrorless lze přenášet pořízené snímky, editovat je a sdílet na sociálních sítích, a také využít „profesionální“ šablony, které mají napomoci atraktivní kompozici portrétních snímků. Poněkud zarážející je však nemožnost dálkového ovládání fotoaparátu, což možná časem vyřeší nějaká nová aktualizace.

Group144.png
Aplikace je určena pro operační systémy Android a iOS.

Kompatibilita s objektivy systému MFT

Přístroj je osazen bajonetem MFT a měl by tedy spolupracovat se všemi objektivy systému m4/3. Pod značkou YI jsou v současné době k dispozici pouze dva objektivy: „záklaďák“ YI 12–40 mm F3,5–5,6 (ekv. 24–80 mm) a prémiové sklíčko YI 42,5 mm F1,8 (ekv. 85 mm). Více si o nich povíme dále.

Výdrž, rozměry a cena

Bezzrcadlovka je poháněna lithiovým akumulátorem, jehož výdrž je dimenzována na 380 snímků. Rozměry přístroje činí 113,5 × 64,3 × 33,6 mm a váha 280 g. Snímky a videa se ukládají na paměťové karty SD/SDHC/SDXC.

001.JPG002.JPG

Cena fotoaparátu v kitu se dvěma objektivy se v zahraničí pohybuje od 549 dolarů (cca 14 000 Kč), v Česku se YI-M1 zatím neprodává, nicméně autorizovaný distributor má aktuálně nastavenou cenu na 19 990 Kč za testovaný set s dvěma objektivy.

balení.jpg
Obsah balení kitu se dvěma objektivy

Pokračování 2 / 4

Konstrukce a ovládání

Příjemným překvapením je fakt, že ačkoli se jedná o začátečnický model, tělo fotoaparátu YI-M1 je celé vyrobené z kvalitních kovových materiálů. Výjimkou je přední gumový grip, jehož tvar, a zejména ostrá vertikální drážka, umožňuje komfortní, jistý úchop „jednoruč“.

obrázek 5.jpgleica tl.jpg
Podobnost s Leicou TL se nezapře

Výrobce vsadil na minimalistický koncept, který se odrazil nejen v designu, ale i v nabídce ovládacích prvků, jichž na těle fotoaparátu najdete poskrovnu. Přístroj se aktivuje kruhovou páčkou zapuštěnou do horní stěny – v jejím středu se nachází spoušť, která při namáčknutí klade adekvátní odpor, čili není ani příliš „tuhá“, či „měkká“.

K výběru fotorežimů je určen kruhový volič, v jehož středu se nachází tlačítko aktivující natáčení videa. Černý roller slouží k nastavení expozičního času a clony. Nad bajonetem poté najdeme sáňky na externí blesk, který ovšem není součástí balení, vestavěným bleskem fotoaparát nedisponuje.

obrázek 19.jpgobrázek 17.jpg

Na boku fotoaparátu najdeme vstup pro paměťovou kartu, zdířku na micro USB kabel a HDMI port. Prostor pro akumulátor je umístěn na spodní stěně.

004.JPG005.JPG

Největší překvapení nás čeká na zadní stěně fotoaparátu, jíž vévodí dotyková obrazovka a vedle níž se krčí pouhá dvě tlačítka s ikonkami šipky a kolečka. Co z toho plyne? Jak už bylo řečeno, Xiaomi je známo především jako výrobce chytrých telefonů a chytré telefony, jak známo, nemají fyzická tlačítka a při jejich ovládání se tudíž musíte spolehnout na dotykové LCD. A to z velké části platí i pro YI-M1…

yi-m1-touch.jpg

K dispozici jsou klasické fotografické režimy, zahrnující plnou automatiku, programovou automatiku, kde si můžete vybrat některou z kombinací expozičního trojúhelníku, prioritní režimy i plný manuál. Parametry v prioritním módu nebo v ručním režimu se nastavují přes dotykovou obrazovku v kombinaci s rollerem na horní stěně přístroje, jímž nastavujete hodnoty clony či expozičního času.

Dotykové LCD je středobodem práce s tímto přístrojem – na to si prostě musíte zvyknout. Na zadní stěně nehledejte klasický 4směrný volič pro rychlý přístup k nejčastěji používaným funkcím, mezi nimiž by uživatel jistě ocenil zejména kompenzaci expozici – ta má naštěstí své místo na hlavní obrazovce, kde ji můžete poměrně rychle aktivovat dotykem – a také ISO. Přímý vstup k ISO vám bude bolestně chybět v manuálním režimu, kde není podporováno automatické nastavení citlivosti.

YI-M1 LCD.jpgobrázek 11.jpg

Většina funkcí a nastavení, ale není jich mnoho, je ukryta v menu, k němuž se dostanete po přejetím prstem po obrazovce vpravo. Právě tady hledejte nastavení citlivosti, režimu autofokusu, měření expozice, vyvážení bílé, kvality záznamu fotografií i videa a další. Po přejetí po hlavní obrazovce vlevo se před vámi otevře nabídka pěti obrazových filtrů.

Toto dotykové řešení inspirované mobilními telefony není, dle mého soudu, v případě fotoaparátu nikterak ideální – funkce, které potřebujete mít rychle po ruce, musíte dosti zdlouhavě lovit listováním na dotykovém monitoru, který po pravdě není, ve srovnání s výše zmíněnými mobily, ani příliš svižný.

Za nejvíc iritující ovšem považuji způsob ukládání snímků a možnosti jejich následné správy a editace přímo ve fotoaparátu. Podporován je sice jak komprimovaný (JPEG), tak surový (RAW) formát, nikoli však jejich kombinace (!), přičemž obrazové filtry jakož i jiné funkce (HDR, bracketing expozice) jsou dostupné pouze pro JPEG. RAWy sice můžete vyvolat přímo ve fotoaparátu, ovšem pouze do JPEGu ve výchozím nastavení Standard. A… musíte je vyvolávat po jednom, pro jednotlivé akce, včetně mazání, totiž nelze označit více než jednu fotografii. Doufejme, že se tyto softwarové chybky podaří vychytat v některém z budoucích firmwarů.

Pokračování 3 / 4

Výkon, video a obrazová kvalita

YI-M1 se prodává v kitu se dvěma objektivy: základním zoomem YI 12–40 mm F3,5–5,6 (ekv. 24–80 mm) a pevnou světelnou „pětaosmdesátkou“ (po vynásobení crop faktorem) YI 42,5 mm F1,8. To je do začátku poměrně slušná výbava.

YI 12-60.jpgYI 42.jpg
Vlevo YI 12–40 mm F3,5–5,6, vpravo YI 42,5 mm F1,8

U obou skel je možné zaclonit maximálně na F22 a využít filtrů se závitem 49 mm. Sluneční clona součástí balení není, musí se dokoupit zvlášť. Na rozdíl od kovového těla fotoaparátu jsou tubusy objektivů vyrobené z plastu. Se zoomem lze na širokém konci ostřit od 35 cm, s pevným objektivem od 50 cm, a v režimu makro dokonce od 25 cm. Ani jeden objektiv není vybaven optickou stabilizací.

Automatické ostření

Obě skla jsou na první pohled vybavena ostřicím prstencem, u prémiové „pětaosmdesátky“ se však jedná pouze o designový, nefunkční doplněk – v tomto případě lze manuálně ostřit pouze přes dotykovou obrazovku.

Nejen proto je velmi důležitý akurátní výkon automatického ostření. A v tomto směru YI-M1 nejvíce zaostává za konkurencí. Na výběr máme jednorázové ostření s možností výběru oblasti zaostření dotykem a ostření průběžné. Poměrně dobře se fotoaparát vypořádává s detekcí tváře, zamknutí a sledování pohybujícího se objektu ovšem k dispozici není.

Group8.png

Začneme tím nejhorším, průběžným ostřením, které doslova selhává, a to i v dobrý světelných podmínkách. Nejspolehlivějším způsobem ostření je zvolení oblasti zaostření dotykem, ale i zde musíme počítat s omezeními, jež přináší ostření na základě detekce kontrastu – nedokáže-li fotoaparát najít dostatečně kontrastní plochy buď nezaostří vůbec (což je lepší varianta), nebo si najde nějaký výrazný vzorek na pozadí. Nemůžete si tak být jistí, zda máte správně zaostřeno, a kontrola po jednotlivých záběrech je takřka nezbytná.

Video

Problematický autofokus a absence optické stabilizace se promítají také do kvality videosekvencí. YI-M1 umí natáčet videa ve 4K a 2K se snímkovou frekvencí 30 sn./s, u Full HD se dostanete až na 60 sn./s. Záznam ve Full HD je stabilizován alespoň digitálně, i když s nepříliš přesvědčivými výsledky, viz video níže. Zvuk je stereo, ovšem bez protivětrného filtru.

Co se týče nastavení videa, dostupný je pouze výběr kvality záznamu, jinak se vše, včetně nastavení expozice, odehrává v režimu automatiky. Po namáčknutí videospouště se autofokus přepne do režimu průběžného ostření, které, jak psáno výše, nelze označit za spolehlivé. Dobrou zprávou je, že alespoň se základním zoomem můžete ostřit ručně (s pomůckami jako focus peaking a zvětšení zaostřované oblasti až 4×), s prémiovým sklem s „fejkovým“ ostřicím prstencem máte smůlu. 

Obrazová kvalita

Jak již bylo řečeno, YI-M1 ukládá pořízené snímky buď do JPEGu, nebo do RAWu. Při fotografování do komprimovaného formátu máte na výběr pětici pevně nastavených obrazových režimů: Standard, Portrait, Vivid, B&W a High Contrast B&W.

Výchozí obrazový režim Standard produkuje snímky s velkým množstvím detailů, které se však mohou zdát mnohým uživatelům nevýrazné, ploché, bez kontrastu a sytých barev. Velkou změnu neočekávejte ani od režimu Vivid (Živý), který se liší pouze o krapet větší sytostí barev. Při ukládání do JPEGu navíc automatika fotoaparátu tíhne k přeexpozici, tudíž je téměř ve všech případech nutná záporná korekce expozice (často až o 1EV!). RAWy jsou exponovány správně, přeexpozice je tedy velmi pravděpodobně způsobena při kompresi do JPEGu.

PC280384.JPGPC280277.jpg
Vlevo JPEG z fotoaparátu, vpravo vyvolaný RAW (pouze s mírným doostřením)

Vzhledem k podivnému procesu vyvolávání JPEGu přímo ve fotoaparátu a celkově nepřesvědčivé kvalitě komprimovaných souborů doporučuji fotografovat do surového formátu DNG, který si můžete v počítači „poštelovat“ k obrazu svému. V RAWu je zachyceno opravdu velké množství dat, které vám umožní vytáhnout značné množství informací jak ze stínů, tak ze světel.

Také s obrazovým šumem se snímač potýká velmi statečně, a to i při nastavení vyšší citlivosti. Dostatek detailů bez barevných ústřelů a výraznější desaturace najdeme i na ISO 6 400. Ostatně, posuďte sami na výřezech z RAWů.

ISO200.jpgISO400.jpg
ISO 200 a 400
ISO800.jpgISO1600.jpg
ISO 800 a 1 600
ISO3200.jpgISO6400.jpg
ISO 3 200 a 6 400
ISO12800.jpgP1050683.jpg
ISO 12 800 a 25 600

Pokračování 4 / 4

Hodnocení a demosnímky

Krátké závěrečné hodnocení začneme malým odhalením. Víte, co se skrývá pod písmeny „YI“ v názvu fotoaparátu? Dvě slova: Young Innovators, slova, která mají zajisté ozřejmit samotný koncept systémových kompaktů z dílny Xiaomi.

„Mladí průkopníci“ přicházejí s novátorským pojetím fotoaparátu, které si klade za cíl skloubit jednoduché, trendy dotykové rozhraní, inspirované mobilními zařízeními, s obrazovou kvalitou a systémovou variabilitou kompaktů s výměnnými objektivy.

003.JPG

YI očividně míří na majitele mobilů, kteří by se chtěli ponořit hlouběji do tajů fotografování. Tento cíl by pro Xiaomi neměl být nedosažitelný – YI-M1, lidově řečeno, produkuje velmi pěkné obrázky (zejména v RAWu) a je, taky lidově řečeno, za „pár kaček“, tedy ve srovnání s ostatními bezzrcadlovkami. Nicméně je jasné, že před výrobcem stojí řada úkolů, ve kterých bude muset obstát, aby dokázal nabídnout fotoaparát schopný konkurovat zavedeným značkám.

Aby ale nedošlo k mýlce, s YI-M1 Xiaomi určitě nešláplo vedle, jen jsou na něm patrné nedostatky, které provázejí zrod většiny nových produktů. Tím nejpodstatnějším je tohoto času automatické ostření, jež lze označit jediným slovem: nespolehlivé. Ostatní výtky směřují spíš k softwarové výbavě, které snad napraví budoucí aktualizace firmwaru.

Klady:

  • Odolná kovová konstrukce
  • Výborná kvalita snímků v surovém formátu
  • 4K a 2K video
  • WiFi a Bluetooth LE

Zápory:

  • Nespolehlivé automatické ostření, zejm. v režimu průběžného ostření
  • Absence mechanické stabilizace na čipu i v objektivech YI
  • Omezené možnosti nastavení – obrazového výstupu i samotného fotoaparátu
  • Snímky nelze zároveň ukládat do JPEGu a RAWu
  • „Líná“ dotyková obrazovka

Autorizovaná distribuce:

Demosnímky

YI 12–40 mm F3,5–5,6

PC280387.JPGPC290401.JPGPC290472.JPGPC290463.JPGPC290474.JPGPC300542.JPGPC300518.JPGPC300527.JPGPC300529.JPGPC300564.JPGPC300535.JPGPC300565.JPGPC300547.JPGPC300548.JPG
PC290403.JPGPC300521.JPG

YI 42,5 mm F1,8

P1020652.JPGPC300533.JPGP1020655.JPGP1020656.JPGPC280353.JPGPC280354.JPGPC280355.JPGPC290501.JPGPC280361.JPGPC310493.JPGPC310486.JPGPC310502.JPG
PC280352.JPGPC300543.JPGP1020653.JPG

Určitě si přečtěte

Články odjinud