DIGIarena.e15.cz

Z deníku fotografa: Všichni fotí mobilem... máme se bát? Ne

Víc než čtvrtina všech fotografií vytvořených v loňském roce byla pořízena chytrým telefonem. Kdo takové snímky tvoří, jaké má ambice a dá se na ně vůbec dívat? Vždyť na tom vůbec nezáleží.
Z deníku fotografa: Všichni fotí mobilem... máme se bát? Ne

Publicista Daniel Dočekal na webu Lupa.cz přináší souhrn postřehů z několika zdrojů, které dokazují rostoucí význam mobilních telefonů na poli fotografie. Ve stručnosti, aktuální výzkum organizace NPD Group říká, že 27 % ze všech fotografií vytvořených v loňském roce, bylo pořízeno „chytrým telefonem“. O tom, že je to trend se velmi růstovou křivkou, zase přesvědčuje silný meziroční nárůst – ještě před rokem to bylo totiž „jen“ 17 %.

Další velice zajímavé poznatky přinášejí statistiky největší veřejné světové fotobanky – hádejte, jakým fotoaparátem, nebo spíš „fotoaparátem“ je pořízeno nejvíce snímků, vložených vloni na Flickr? Je to mobilní telefon Apple iPhone 4. Teprve s docela zřetelným odstupem za ním najdeme digitální zrcadlovky Nikon D90 a dále modely od Canonu 5D Mark II, Rebel T2i a 7D.

Pokud se zaměříme pouze na mobily, bezkonkurenčně zde dominuje právě iPhone – zjevně nejpoužívanějším fotomobilem je iPhone 4, následovaný modely 4S, 3G a 3GS. Na špici žebříčku se z ostatních značek probojoval pouze HTC EVO 4G, krčící se na pátém místě.

Jaké z toho plynou závěry? Ode mě je nečekejte. Je zjevné (a odkazované zprávy to logicky zmiňují), že mobil má na rozdíl od fotoaparátu každý neustále u sebe. Popsaný trend by měl dělat vrásky pouze jediné zájmové skupině, a tou jsou výrobci levných kompaktních fotoaparátů.

Právě jim zřejmě mizí největší procento zákazníků směrem k fotomobilům – tito uživatelé vytvářejí kvanta dat, do nichž zachycují hlavně svoje zážitky, a řekl bych, že jen nepatrné procento či promile z těch, kdo do ruky za účelem fotografování berou telefon a ne fotoaparát, má jakékoliv „vyšší“ tvůrčí ambice. I s mobilem lze určitě vytvořit umělecké dílo (ten význam nechť si každý stráví po svém) a zároveň i s tou nejdražší zrcadlovkou lze celý život fotit trapné pitomosti bez špetky vkusu.

Realita, kde se uživatelé fototechniky dělí do dvou táborů – na ty, komu záleží na parametrech výsledku a pak na ty, kdo chtějí prostě jen „fotit a nestarat se“, byla nastolena uvedením prvního komerčního fotoaparátu na trh.

A pak tu máme ještě jeden pohled – na lidi, kteří fotí, protože je to nějakým způsobem uspokojuje a na lidi, kteří neustále ostatní kritizují, protože fotí jinak, než právě jim připadá dostatečně vznešené.

Smířit se musíme s faktem, že obrazového smogu tvořeného fotomobily, bude čím dál víc. A s rozmachem sociálních sítí a zpřístupňováním všech dat na globální úrovni, budeme čelit čím dál většímu tlaku nahodilých obrazů vytvořených jen proto, že mobil máme po ruce a že má ta malá krabička se zatraceně špatnou optikou taky spoušť. O to víc bychom si měli naopak cenit výjimečnosti fotografií, které vážně stojí za vidění. Těch bylo vždy docela málo a jejich počet neroste stejně rychle jako množství těch, kdo cvakají jako o život…

Další článek
celkem 22 komentářů

Nejnovější komentáře

Někdo prostě apriori vzbuzuje antipatie :-D Joe 25. 1. 2012, 09:38
Mluvit o obrazovém smogu u obyčejných lidí, … Igor Váradi 21. 1. 2012, 18:45
Asi myslis 16Mpix u noveho HTC Titan II vid.… poterienko 19. 1. 2012, 11:01
Fotím už léta zrcadlovkami Pentax, a na kval… Ladislav Matějka 17. 1. 2012, 16:38
Zajímalo by mě, s čím jeden dotyčný nesouhla… Martin Kozak 16. 1. 2012, 23:56

Další podobné články

Fotíte pro známé zadarmo? Zřejmě brzy skončíte

Fotíte pro známé zadarmo? Zřejmě brzy skončíte

„Prosím tě, že nám nafotíš koncert?“ Obraceli se na mě známí. A já souhlasil. Fotil jsem jim koncerty, party a nakonec i svatby. Zdarma. Dostal jsem za to vstup zadara a pivko na žízeň.

Ako som si vychoval motýľa

Ako som si vychoval motýľa

Našemu čtenáři, Luďku Lukáči se podařil téměř husarský kousek. Vychoval si doma vlastního motýla a rozhodl se podělit o své poznatky i s ostatními čtenáři.

Malování do fotografie

Malování do fotografie

Jaký je rozdíl mezi fotografií, grafikou a fotografikou. A můžeme tyto rozdíly jednoduše dělat, nebo je hranice mezi těmito ‚kategoriemi‘ příliš tenká?

Jak licencovat své fotografie

Jak licencovat své fotografie

Se svými fotkami můžete obvykle nakládat jen vy, občas to však chcete dovolit i jiným. K tomu slouží rozličné licence.

Jak fotit lidi a nedostat se do křížku s právem

Jak fotit lidi a nedostat se do křížku s právem

S focením lidí to není úplně snadné, je potřeba respektovat práva fotografovaných. Poradíme vám, co si můžete dovolit.

Radek Burda bloguje: Jak nedělat fotografii úplně blbě

Radek Burda bloguje: Jak nedělat fotografii úplně blbě

Život novodobých amerických nomádů ve fotografiích Davida Gardnera.

Radek Burda bloguje: Má fotografie jen jeden originál?

Radek Burda bloguje: Má fotografie jen jeden originál?

Smí umělec prodávat nové tisky svých starých snímků?

Jak autorský zákon chrání vaše fotografie

Jak autorský zákon chrání vaše fotografie

Focení je zábava, ale pokud jej berete vážněji, hodí se vědět, jak vlastně vaše fotky a vás jako fotografy chrání právo. S námi se mezi paragrafy neztratíte.