Z deníku fotografa: Všichni fotí mobilem... máme se bát? Ne

14. ledna 2012
TWEET SDÍLET
Z deníku fotografa: Všichni fotí mobilem... máme se bát? Ne
Víc než čtvrtina všech fotografií vytvořených v loňském roce byla pořízena chytrým telefonem. Kdo takové snímky tvoří, jaké má ambice a dá se na ně vůbec dívat? Vždyť na tom vůbec nezáleží.

Publicista Daniel Dočekal na webu Lupa.cz přináší souhrn postřehů z několika zdrojů, které dokazují rostoucí význam mobilních telefonů na poli fotografie. Ve stručnosti, aktuální výzkum organizace NPD Group říká, že 27 % ze všech fotografií vytvořených v loňském roce, bylo pořízeno „chytrým telefonem“. O tom, že je to trend se velmi růstovou křivkou, zase přesvědčuje silný meziroční nárůst – ještě před rokem to bylo totiž „jen“ 17 %.

Další velice zajímavé poznatky přinášejí statistiky největší veřejné světové fotobanky – hádejte, jakým fotoaparátem, nebo spíš „fotoaparátem“ je pořízeno nejvíce snímků, vložených vloni na Flickr? Je to mobilní telefon Apple iPhone 4. Teprve s docela zřetelným odstupem za ním najdeme digitální zrcadlovky Nikon D90 a dále modely od Canonu 5D Mark II, Rebel T2i a 7D.

Pokud se zaměříme pouze na mobily, bezkonkurenčně zde dominuje právě iPhone – zjevně nejpoužívanějším fotomobilem je iPhone 4, následovaný modely 4S, 3G a 3GS. Na špici žebříčku se z ostatních značek probojoval pouze HTC EVO 4G, krčící se na pátém místě.

Jaké z toho plynou závěry? Ode mě je nečekejte. Je zjevné (a odkazované zprávy to logicky zmiňují), že mobil má na rozdíl od fotoaparátu každý neustále u sebe. Popsaný trend by měl dělat vrásky pouze jediné zájmové skupině, a tou jsou výrobci levných kompaktních fotoaparátů.

Právě jim zřejmě mizí největší procento zákazníků směrem k fotomobilům – tito uživatelé vytvářejí kvanta dat, do nichž zachycují hlavně svoje zážitky, a řekl bych, že jen nepatrné procento či promile z těch, kdo do ruky za účelem fotografování berou telefon a ne fotoaparát, má jakékoliv „vyšší“ tvůrčí ambice. I s mobilem lze určitě vytvořit umělecké dílo (ten význam nechť si každý stráví po svém) a zároveň i s tou nejdražší zrcadlovkou lze celý život fotit trapné pitomosti bez špetky vkusu.

Realita, kde se uživatelé fototechniky dělí do dvou táborů – na ty, komu záleží na parametrech výsledku a pak na ty, kdo chtějí prostě jen „fotit a nestarat se“, byla nastolena uvedením prvního komerčního fotoaparátu na trh.

A pak tu máme ještě jeden pohled – na lidi, kteří fotí, protože je to nějakým způsobem uspokojuje a na lidi, kteří neustále ostatní kritizují, protože fotí jinak, než právě jim připadá dostatečně vznešené.

Smířit se musíme s faktem, že obrazového smogu tvořeného fotomobily, bude čím dál víc. A s rozmachem sociálních sítí a zpřístupňováním všech dat na globální úrovni, budeme čelit čím dál většímu tlaku nahodilých obrazů vytvořených jen proto, že mobil máme po ruce a že má ta malá krabička se zatraceně špatnou optikou taky spoušť. O to víc bychom si měli naopak cenit výjimečnosti fotografií, které vážně stojí za vidění. Těch bylo vždy docela málo a jejich počet neroste stejně rychle jako množství těch, kdo cvakají jako o život…

Témata článku: Fejetony, Blog

Určitě si přečtěte

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Podívejte se s námi na citáty slavných fotografů, které vám mohou pomoci nalézt cestu k lepším fotografiím. Většinou v sobě totiž obsahují i skrytá doporučení, jak k fotografování přistupovat.

Lenka Dostálová

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Bezzrcadlovky jsou skladné a výkonné fotoaparáty s možností výměny objektivu podle fotografické situace. Připravili jsme přehled nejlepších bezzrcadlovek, které stojí za zvážení.

35 Helena Vyplelová

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Model Sony A7 byl prvním kompaktním fotoaparátem s výměnou optikou osazeným plnoformátovým snímačem. My jsme pro vás otestovali jeho následovníka – bezzrcadlovku Sony A7 II.

60 Helena Vyplelová

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

25 Petr Březina

Panasonic Lumix G90 – odolné tělo, 4K video a V-log pro filmaře

Panasonic Lumix G90 – odolné tělo, 4K video a V-log pro filmaře

Panasonic dnes představil novou bezzrcadlovku Lumix G90, která je nástupcem více než dva roky starého modelu G80. Vedle nového snímače s vyšším rozlišením nabídne i další inovace.

98 Petr Březina

Lomogon 32 mm F2,5: kovové retro s dokonale kruhovým bokehem

Lomogon 32 mm F2,5: kovové retro s dokonale kruhovým bokehem

Lomography představuje prostřednictvím kampaně na Kickstarteru objektiv Lomogon s pevným ohniskem 32 mm a světelností F2,5. Od široké nabídky podobných objektivů se novinka odlišuje především netradičním systémem clonění pomocí disku.

5 Helena Vyplelová

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

Objektiv je nedílnou součástí každého fotoaparátu a u některých je možné jej vyměnit. To je obrovská výhoda při kreativní fotografické tvorbě. Jaké sklo by se mohlo objevit pod vánočním stromečkem nadšeného fotografa?

42 Petr Březina