6
Fotogalerie

Za snímače čistější a fotografie krásnější

Fotografové, kteří vlastní digitální zrcadlovku, neustále řeší problém čistoty snímače svého fotoaparátu.

Kdo to myslí s fotografováním vážně, je nebo bude vlastníkem zrcadlovky s možností výměny objektivu. Zrcadlovka s jedním objektivem je jako Ferrari s jedním rychlostním stupněm. Pokud máte více objektivů, je reálné riziko, že při jejich výměnách vniknou do komory fotoaparátu nečistoty, nejčastěji v podobě prachu a ty se časem usadí na snímači přístroje. Nečistoty na snímači stíní jeho buňky a způsobí charakteristické tmavé fleky na fotografiích, zejména ve světlech a při větším zaclonění.

Často se setkáváme s radou nevyměňovat objektiv v prašném prostředí, což je rada lichá. Pokud se rozhodnu fotografovat provoz ve vápence, těžko budu měnit objektiv v lese u potoka. Proto je racionálnější umět snadno a levně odstranit nečistoty ze snímače a z šachty za objektivem.

96.jpg
max. velikost

Takto se projeví nečistoty na snímači fotoaparátu

Některé fotoaparáty mají funkci automatického čištění snímače, což znamená, že snímač se „oklepe“. Je to výhoda, ale problém to neřeší, pouze ručních čištění bude potřebovat méně. Jsou i nečistoty, které mají tendenci se přilepit a pak ani oklepání nepomůže.

Pokud máte z běžných fotek podezření na přítomnost nečistot na snímači, vyfotografujte arch bílého papíru s maximálním možným zacloněním. Na fotografii při zvětšení v PC se tak nejznatelněji projeví tmavé fleky jako důsledek znečistěného snímače. Nečistoty mohou být i na objektivu, zrcátku nebo matnici.

Při vyfotografování bílého papíru s různou ohniskovou vzdáleností a různým zaostřením jsou skvrny:

  • stejné, nejsou vidět v hledáčku – nečistoty na snímači
  • různě velké nebo na jiných místech, mohou být vidět v hledáčku – nečistoty na přední nebo zadní čočce objektivu
  • v hledáčku se nemění a nejsou na snímku – nečistoty na matnici nebo zrcátku

Jako jeden ze způsobů jak odstranit nečistoty se uvádí ofukování snímače různými balonky nebo stlačeným vzduchem ze speciálních nádob. I když tímto způsoben nečistotu odfouknete, kam se poděje? Zůstane v těle fotoaparátu. Je otázkou času, kdy se objeví znova na senzoru i proto, že na povrchu se vytváří statický náboj, jenž přitahuje drobné částečky. Proto dávám přednost jemnému vysátí nečistot. Jako další stupeň, pro zvlášť odolné nečistoty, doporučuji ošetřit senzor mokrou a suchou stěrkou, které jsou k tomuto určeny.

14.jpg
max. velikost

Mokrá a suchá stěrka určená na senzor fotoaparátu

Před každým snímačem je umístěn filtr, který je na rozdíl od povrchu snímače poměrně odolný, takže snese mírné mechanické „umytí“. Když hovoříme o čistění snímače, jedná se vlastně o čistění filtru předřazeného před snímačem. Vysávání prostoru šachty za objektivem věnujte maximální pozornost, protože vše v tomto prostoru, zvláště mechanismus sklopného zrcátka, je velmi choulostivé.

Kdy čistit

Provádějte očistu snímače, pokud snímky vykazují znaky jeho znečistění. Preventivní čistění i přes relativní bezpečnost prováděných úkonů nedoporučuji. Není potřeba „zatěžovat“ jemné komponenty přístroje, pokud to není nezbytně nutné. Případné první znaky znečistění snímače hravě vyretušujete téměř v každém fotoeditoru.

Čím čistit

Jak jsem uvedl, na nelepivé nečistoty je ideální jemné vysátí. Existuje např. vysávací zařízení – „Green Clean“ s nádobkou se stlačeným vzduchem, nástavcem (vývěva vytvářející podtlak) a hadičkou, kterou přejíždíte nad snímačem nebo po stěnách šachty přístroje.

Souprava s třemi sety stěrek pro mokré a suché čištění a vysávací zařízení stojí okolo 1 350 Kč. Samotné tři stěrky Wet & Dry jsou zhruba za 400 Kč a náhradní nádobka se stlačeným vzduchem (400ml) asi 250 Kč. Její výdrž je 200× vteřinové stlačení, neboli přes 3 minuty vysávání. Vezmete-li v úvahu pořizovací cenu a nutnost vysávání zrcátka, matnice, snímače a okolních prostorů: žádná láce.

Mokrými a suchými stěrkami přejíždíme po snímači, respektive po filtru před snímačem. Tady bych použil osvědčený originál. V prodeji jsou „full frame“ a „non full frame“, tedy na větší a menší snímače.

Samodělo

Vysávání je jiná káva. Níže popsané jednoduché zařízení funguje bez rizika a bez trvalých nákladů.

Potřebné komponenty:

  • ruční akumulátorový vysavač, který má v příslušenství štěrbinový nástavec
  • akvaristická hadička na vzduchování (průměr 5 mm se silnějšími stěnami)
  • vhodná propiska
  • akrylový tmel
  • lepidlo Chemoprén Extrém

jednorázové náklady: asi 600 Kč a ještě získáte vysavač na drobné nečistoty

  1. Do zúženého nástavce vysavače vsuňte trubičku. Použil jsem spodní díl propisovačky, protože má odpovídající rozměry a je kónický. Čím více obrousíte spodní část, tím větší bude průměr otvoru pro nasazení hadičky.
  2. Akrylovým tmelem vyplňte otvory mezi trubičkou a stěnami nástavce vysavače. Nechte tmel dle návodu zaschnout.
  3. Tmel s trubičkou vytvoří jakousi zátku. Vysuňte jí z nástavce a lepidlem napevno spojte s nástavcem vysavače. Případné drobné netěsnosti zalepte.
  4. Hadičku nasaďte na konec trubičky a celý upravený nástavec vsuňte do vysavače.
8.jpg
max. velikost

Komletní odsávací zařízení s 2 m. hadičkou, které připojíte k vysavači
9.jpg
max. velikost
Upravený štěrbinový nástavec vysavače 
12.jpg
max. velikost
Vhodná hadička, která je z měkkého materiálu, ale nekroutí se

Umím si představit různé nástavce jako ukončení hadičky nebo regulaci sání, v případě nutnosti, pomocí T rozbočovače a svorky na vedlejší hadičce.

Jak čistit

Vykazují-li snímky znaky znečistěného snímače, postupujte takto:

  1. Vyberte neprašné prostředí bez proudícího vzduchu. Optimální může být třeba koupelna, obklad a dlažba neskrývají prach. Vysavač s čistým lapačem prachu umístěte mimo koupelnu a pod dveřmi, případně pootevřenými dveřmi prostrčte hadičku. Tím zajistíte, že vzduch vycházející z vysavače nebude proudit v koupelně
  2. Při vypnutém fotoaparátu sundejte objektiv. V případě nutnosti nyní vysajte prach ze zrcátka nebo matnice. Před snímačem je zrcátko, které sklopíte. Zároveň se otevře závěrka. Zapněte proto fotoaparát a zvolte v menu funkci sklopení zrcátka (obvykle Mirror, Mirror lock-up atd.). Je důležité, aby akumulátor přístroje nebyl příliš vybit a během čištění nedošla energie, což by mohlo poškodit aparát
  3. Zapněte vysavač. Správná hadička se nekroutí, je měkká a při případném doteku snímače jej nepoškodí. Hadičkou vysajte nečistoty na bočních stěnách šachty. Pak vysajte snímač, nejlépe přikládáním a odtáhnutím hadičky, tak aby se její konec nedotýkal snímače
  4. Vypněte fotoaparát. Poté, co se zrcátko vrátí do původní polohy, nasaďte objektiv
  5. Proveďte kontrolní snímek. Jsou-li nečistoty na snímači stále, patrně přilepené, použijte další stupeň čištění
  6. Stejným způsobem sundejte objektiv a sklopte zrcátko. Vyjměte z obalu mokrou stěrku „Wet“ a lehce přetřete celý povrch snímače. Stěrku použijte bezprostředně po vyjmutí z obalu, aby se kapalina neodpařila.
  7. Vyjměte z obalu suchou stěrku „Dry“ a jemnými plynulými pohyby z jednoho na druhý konec snímače vysušte snímač. Vysoušení provádějte bezprostředně po aplikaci mokrou stěrkou, aby kapalina na snímači nestačila zaschnout. Obě stěrky jsou na jedno použití.
  8. Vypněte fotoaparát. Poté, co se zrcátko vrátí do původní polohy, nasaďte objektiv.

Není od věci, zvlášť když máte vysávání zdarma, občas odstranit prach z obou čoček objektivů a z bajonetu na fotoaparátu i objektivech.

6.jpg

Prostor za objektivem mého Pentaxu. V zrcátku skloněném v úhlu 450 je vidět šedá matnice. V azurovém rámečku: situace po zvolení funkce „Mirror Up“ a čištění snímače stěrkou. Zrcátko se sklopí vzhůru, zakryje matnici a otevře se závěrka. Objeví se lesklý snímač.

Za snímače čistější efektivně, bezpečně a levně. Tato metoda splňuje všechny tři parametry a mně se osvědčila. Věřím, že i vám pomůže při údržbě vaší zrcadlovky.

Určitě si přečtěte

Články odjinud