DIGIarena.e15.cz

Zálohování fotografií do osobního cloudu

Cloudové úložiště je ideálním místem nejen pro fotografie, ale všechna osobní data. Ovšem cena prostoru v řádu stovek GB není malá, vyzkoušeli jsme proto alternativu v podobě síťového disku My Cloud.

V současné době je na trhu celá řada hotových i částečných řešení pro zálohování fotografií, respektive jakýchkoliv dat. Vybírat můžete z jednodušších systémů v podobě externích disků anebo z komfortnějších síťových úložišť.

Rozdíl mezi těmito variantami je jasný již z jejich názvu – externí disk můžete připojit k počítači a zálohovat na něj potřebná data, případně jej využívat, jako rozšířenou datovou kapacitu pro vlastní počítač. Druhé řešení v podobě síťového úložiště je již sofistikovanou nadstavbou, protože jej lze využívat shodně jako externí disk, avšak s tím rozdílem, že komunikujete nikoliv přes USB ale přes LAN a přístup k uloženým datům máte přes internet prakticky odkudkoliv.

Svépomocí nebo All in One?

Síťové úložiště můžete podobně jako stolní počítač koupit již hotové anebo si jej poskládat z vlastních komponent – ve skutečnosti se totiž jedná o malý počítač, na kterém obvykle běží Linux. Stále populárnější jsou pak předpřipravená síťová úložiště (NASy), do kterých pouze nainstalujete pevné disky a zapojíte je do sítě.

Western Digital má v nabídce nové řešení s názvem My Cloud, což je v podstatě externí síťový disk, který vám umožní zálohovat a sdílet prakticky libovolná data. My Cloud částečně nahrazuje starší MyBook Live, který jsme testovali již dříve. Nové označení s sebou nese také nový design a samozřejmě i nové a lepší rozhraní pro správu.

Technika | Testy | Fotomobily

WD Photos: záloha a sdílení fotografií nejen v mobilu

Aplikace WD Photos je společně s domácím síťovým diskem zajímavou alternativou k řadě cloudových služeb pro zálohu fotografií. Vyzkoušel i jsme ji společně s dvoudiskovým úložištěm My Book Live Duo.

Výhodou All in One řešení, jak jej nabízí WD je jednoduchost instalace a provozování. Oproti NASům nebo DIY úložištím totiž v případě My Cloudu nemusíte nic složitě nastavovat. Postačí připojit disk k elektřině a k síti a spustit jednoduchého průvodce instalací, který je dodáván na instalačním disku. Pokud nemáte DVD/CD mechaniku, je možné stáhnout instalační soubor i z webu WD.

Proč osobní Cloud?

My Cloud je k dispozici ve čtyřech různých modelových řadách v nichž jsou dále k dispozici různé konfigurace. Pro firmy jsou určen My Cloud EX2 a EX4, u kterých jde vyměňovat vestavěné harddisky anebo koupit úložiště bez disků.

Pro osobní použití jsou pak určeny modely My Cloud a My Cloud Mirror, které se liší jednak kapacitou a jednak tím, že druhý jmenovaný obsahuje vždy dvojici pevných disků, díky čemuž je možné využít tzv. zrcadlení disků, neboli RAID pole. K dispozici jsou kapacity 2, 3, 4 a 4, 6, 8 TB a navíc také několik dalších služeb pro přístup k datům (ftp) či možnost přímého stahování z P2P sítí.

Klepněte pro větší obrázek 

Ačkoliv se jmenuje disk My Cloud, nejedná se samozřejmě o pravý cloud, jelikož se data neposílají nikam do společného velkého úložiště, ale zůstávají stále ve stejné lokalitě, kde máte disk umístěn. Rozdíl je však v tom, že jsou oproti externím diskům snadno dostupná.

Výhody tohoto řešení jsou jasné – při komunikaci v rámci interní sítě domácnosti nebudete limitovaní propustností internetového připojení ale pouze rychlostními limity vlastní sítě. Podstatnou výhodou je pak samozřejmě cena za prostor. Datový prostor o velikosti 2 TB pravděpodobně jen tak jednoduše nezískáte a jeho cena se obvykle pohybuje ve vyšších částkách, navíc placených paušálně každý rok.

Klepněte pro větší obrázek 
„Čekací“ obrazovka při připojování k My Cloudu

U My Cloudu se jedná o jednorázovou investici, z čehož také vyplývá jeho největší slabina. Tou je samozřejmě umístění ve vaší domácnosti, kde může být disk vystaven celé řadě nebezpečných vlivů, ať už je to možná krádež, nedostupnost vinou špatného internetového připojení anebo fyzické zničení zaviněné živelnou pohromou.

Software | Fotomobily | Zoner Photo Studio

Zonerama: Na cestách mobilně

O Zoneramě, galerii při Zoner Photo Studiu, jsme na DIGIareně již psali. Pojďme se nyní podívat, jak se pracuje se stejnojmennou mobilní aplikací.

Pravý cloud je obvykle umístěn v chráněním datovém centru s garantovanou dostupností 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Pokud však často cestujete a nechcete s sebou vozit externí disk, který se může poškodit, je My Cloud ideální řešení s nímž budete mít data dostupná odkudkoliv.

Přístup z počítače

Jak již bylo uvedeno, instalace My Cloudu je velmi snadná – na obalu disku totiž najdete pouze minimum konektorů, jedno USB 3.0 rozhraní, jeden síťový konektor RJ45 a jednu zásuvku pro napájení, k dispozici je ještě otvor pro zámek Kensington. Na čelní straně je pak umístěna modrá stavová dioda a tím končíme – minimalistický design si WD drží dlouhodobě.

Klepněte pro větší obrázek 

Důležité je vědět, že přes USB port není možné přistupovat k vnitřnímu disku ale pouze rozšiřovat kapacitu stávajícího My Cloudu například připojením staršího MyBooku. V počítači se pak zobrazí další disk, jako podsložka v adresářové struktuře My Cloudu a je dostupný i při vzdáleném připojení.

Po připojení do sítě a spuštění přibaleného instalačního programu jsou výsledkem čtyři nové ikony na ploše počítače – Školící středisko k úložišti WD My Cloud, Veřejná složka úložiště WD My Cloud, Ovládací panel úložiště WD My Cloud a WD My Cloud.

Klepněte pro větší obrázek 

První dva odkazy pravděpodobně nevyužijete, nicméně zbývající dvojice je již mnohem zajímavější. Odkazem WD My Cloud se spustí stejnojmenný program, v němž můžete spravovat obsah disku. Pomocí dialogových menu je možné provádět všechny základní úpravy, jak je znáte z průzkumníku Windows. My Cloud samozřejmě můžete spravovat i přes průzkumníka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 

Polední zástupce na ploše – Ovládací panel úložiště WD My Cloud – otevře ve webovém prohlížeči stránku s administračním rozhraním disku My Cloud. Hned na úvodní stránce administrace uvidíte nástěnku se základními stavovými informacemi – z každého informačního boxíku pak vede šipka pro detailnější informace anebo například pro přidání dalších uživatelů, složek apod.

Klepněte pro větší obrázek 

V horní liště administrace, která je kompletně v češtině, najdete správu funkcí úložiště, jednak je to možnost přidávat uživatele, kteří budou/nebudou mít přístup do konkrétních složek, dále je to správa sdílených složek, vzdálený přístup do cloudu a také vcelku zajímavá funkce Body Safepoint s jejíž pomocí můžete zálohovat aktuální stav disku pro pozdější obnovení – můžete si tak vlastně zálohovat obsah disku respektive jeho vybraných složek.

O tom, že je My Cloud určen pro opravdové laiky hovoří i fakt, že v případě aktivace vzdáleného přístupu se disk připojí k vašemu routeru a nastaví se tak, aby bylo možno přistupovat odkudkoliv z internetu.

Klepněte pro větší obrázek 

Disk, respektive jakoukoliv jeho složku samozřejmě můžete připojit i pomocí průzkumníka Windows, jako samostatný síťový disk, který se pak bude v operačním systému zobrazovat vedle dalších disků.

Přístup z tabletu a mobilu

Pro přístup z mobilních zařízení slouží v případě My Cloudu aplikace se stejným názvem WD My Cloud, která nabídne prakticky stejné funkce jako její desktopová obdoba. Krom toho, že můžete prohlížet data uložená na disku (video, fotografie, dokumenty), tak můžete samozřejmě zálohovat i obsah telefonu, respektive fotografie jím pořízené.

Klepněte pro větší obrázek 

V případě, že máte telefon vybavený androidem (např. kompakty Nikon nebo bezzrcadlovky Samsung), můžete velmi snadno odesílat fotografie přímo do My Cloudu. Pravdou však je, že u aplikace WD Photos, určené pro starší My Book Live bylo odesílání pořízených fotografií ještě snadnější.

Je domácí cloud bezpečný?

Pokud jej srovnáme s klasickým cloudovým řešením, tak by pravděpodobně neobstál neboť mezi My Cloudem a externím diskem v podstatě není rozdíl, pokud se na něj podíváme z hlediska ztráty dat. Nadále by proto bylo být ve vašem zájmu vytváření buďto další zálohy na další fyzický disk, který bude umístěn v jiné lokalitě než My Cloud anebo alespoň nahrání fotografií v nějakém rozumném rozlišení do cloudu v podobě online webových galerií, které poskytují prakticky neomezený prostor – například Zonerama, Google fotky nebo Flickr (kapacita 1TB).

Software

Flickr: 1 TB místa pro všechny a design po vzoru Google+

Rozšířená služba Flickr pro uchovávání a sdílení fotografií poslední dobou zaostávala za konkurencí. To se nyní mění, nový design a 1TB místa zdarma mají přilákat uživatele zpět.

My Cloud je tedy vhodný pro zálohování nejen v domácích podmínkách, ale i na cestách a samozřejmě také na prezentaci fotografií či sdílení hudby a videa, které máte na disku uložené – k dispozici bohužel není žádný vestavěný prohlížeč médií. Připočteme-li k tomu cenu, která začíná na cca 3 500 Kč za 2TB verzi (samostatný disk s kapacitou 2TB pořídíte za cca 2 200 Kč), pak se jedná o velmi praktický produkt pro toho, kdo se nechce zaobírat síťovým nastavením, konfigurací diskového pole apod.

Další článek
celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Rozumný postup, vhodný třeba pro soukromníka… Lotrandor 1. 7. 2014, 15:03
asymetričnost ADSL se projevuje hodně řešen… Lotrandor 1. 7. 2014, 14:51
Kdo potrebuje na Sri Lance nebo v Benesove v… Radek71 1. 7. 2014, 14:10
Popsán je přístup z mobilu a tabletu ale nen… Fido 1. 7. 2014, 11:03
Ale jo, je tady vyznamny posun, pred 2 rokam… Radek71 1. 7. 2014, 10:06

Další podobné články

Jak používat štítky na Instagramu? Tento průvodce vám poradí

Jak používat štítky na Instagramu? Tento průvodce vám poradí

Instagram je silné médium. Když víte, jak v něm vyhledávat, tak vás ani ten všelijaký balast kolem neobtěžuje. Nyní si dokonce můžete stáhnout příručku, které štítky na Instagramu ideálně používat, aby vaše fotka nezapadla.

Nově u Canonu: filmový telezoom a dvojice softwarových novinek

Nově u Canonu: filmový telezoom a dvojice softwarových novinek

Canon doplnil řadu velkoformátových filmových objektivů o telezoom CN-E70–200 mm T4,4 L IS KAS S, a k tomu přidává dvě softwarové novinky, s jejichž pomocí lze rozšířit možnosti vybraných fotoaparátů značky Canon.

Adobe Camera Raw a Adobe Lightroom jsou dostupné v nové verzi

Adobe Camera Raw a Adobe Lightroom jsou dostupné v nové verzi

Dva nejpoužívanější nástroje pro vyvolávání, úpravu a konverzi RAW formátu do finálního JPEGu se dočkaly aktualizace. Ta přidává podporu nejen nových fotoaparátů, ale také objektivů.

Aplikace od Impossible project promění mobil v expozimetr

Aplikace od Impossible project promění mobil v expozimetr

27 režimů prolnutí ve Photoshopu v kostce

27 režimů prolnutí ve Photoshopu v kostce

Mnoho uživatelů aplikace Photoshop používá Blending módy (režim prolnutí) k různým efektům. Podívejte se na video, které vám každý z těchto 27 způsobů prolnutí vysvětlí a zjistíte také, jak fungují v praxi.

Instagram bude cenzurovat příspěvky s citlivým obsahem

Instagram bude cenzurovat příspěvky s citlivým obsahem

Paradoxy selfíček: nikdo je nemá rád, všichni je fotí, ale dají se i využít

Paradoxy selfíček: nikdo je nemá rád, všichni je fotí, ale dají se i využít

Selfie jsou fenoménem zejména posledních několika let. Za tu dobu se staly předmětem řady studií, zkoumajících jejich společenské aspekty a možnosti využití v moderních technologiích.

Nová výzva od Canonu: Obleč se do své značky!

Nová výzva od Canonu: Obleč se do své značky!