DIGIarena.e15.cz

Zjistěte, jak pracuje profesionální fotograf!

Pokud se někdo živí fotografií, řadí se do škatulky profesionální fotograf a očekává se od něj perfektní práce. Ta s sebou také nese adekvátní vybavení a samozřejmě i osvědčené workflow při postprodukci a při focení.
Zjistěte, jak pracuje profesionální fotograf!

O tom, že profíci využívají různé zlepšováky, finty a fígle, jak si usnadnit práci, respektive jak dosáhnout kýženého výsledku co nejefektivněji, není třeba pochybovat. Ne vždy jsou však ochotni se o své zkušenosti podělit a sdílet je s ostatními.

Naprosto opačně se však k této problematice postavil americký fotograf Chase Jarvis, který je mužem různých profesí. Krom toho, že se živí jako fotograf, fušuje do řemesla také režisérům a v neposlední řadě je úspěšný podnikatelem.

Původem bakalář filozofie se Jarvis chtěl stát lékařem, avšak těsně před nástupem na univerzitu mu zemřel dědeček, který po sobě zanechal nemalé množství fotografické techniky. Ta společně s výletem do Evropy rozhodla o jeho dalším osudu. Jako fotograf vyhrál Jarvis nespočet ocenění po celém světě, jeho kariéra začala v roce 1994, kdy začal fotografovat lyžaře a snowboardisty v Coloradu. Poté si otevřel vlastní studio a pracoval pro společnosti jako Volvo, Nike, Apple, Microsoft a další.

Velmi zajímavá je také Jarvisova podnikatelská kariéra, v roce 2009 přinesl jako jeden z prvních na trh aplikaci určenou pro mobilní zařízení iPhone s názvem Best Camera, která se stala velmi úspěšnou a ve své době znamenala zásadní zlom ve sdílení fotografií.

Profík v akci

Před několika lety začal Jarvis zveřejňovat tematická videa, v nichž ukazuje nejen příběhy fotografovaných či týmu svých spolupracovníků, ale především se snaží ukázat, jak on sám pracuje, jaké využívá triky a fígle.

Asi nejlepším z natočených videí je kompletní průvodce Jarvisovým workflow od okamžiku pořízení snímku až po jeho finální předání. V deseti minutách se tak dozvíte vše podstatné a členové fotografova týmu vypíchnou ty nejdůležitější momenty celého procesu – shrnuto dvěma slovy: kontinuální zálohování!

To nejjednodušší je obvykle to nejdůležitější a má ve výsledku největší vliv na konečný výsledek. A proto je tu dvanáct nejlepších tipů pro fotografování a natáčení videa.

Jedním z posledních natočených videí je přehled vybavení, které používá Jarvis jednak na fotografování a jednak na natáčení videa. Samotné video je velmi popisné a pokud si chcete sestavit techniku pro podobné účely, může vám napovědět, kde a jak začít.

Pokud se vrátíme dál do Jarvisovy kariéry, tak jedno z prvních videí podobného typu bylo zaměřeno na to, jak si správně zabalit fotografickou výbavu. Může se to zdát úsměvné, ale i tak banální věc, jako nastrkání fotoaparátů, objektivů a spousty příslušenství do batohu by mělo mít svá pravidla. Minimálně proto, aby se toho vybavení vešlo do zavazadla co nejvíc. Samozřejmě také složení jednotlivých náplní batohu a tašek odpovídá tomu, co se má zrovna fotografovat respektive je poskládáno tak, aby bylo co nejuniverzálnější.

V případě, že se chcete zaměřovat na outdoorová videa anebo tvorbu timelaps, pak určitě přijde vhod poměrně krátké, ale informačně nabité video o zabalení a práci s kamerami GoPro a jejich příslušenstvím.

Fotografování v horách je náročné především z důvodu vysoké nadmořské výšky, kdy je znát každý kilogram navíc nesený vámi anebo zbytkem týmu. V takových případech už se při balení počítá s každým gramem. Proto například Jarvis experimentuje s dvěma sadami techniky (Niko D4 vs Olympus OM-D) a jeden z MacBooků Pro mění za MacBook Air.

Pokud se ocitnete na místě, které by si zasloužilo určitou techniku, ale situace tomu není nakloněna, nezbývá než improvizovat. Jeden z takových improvizačních kousků předvádí Jarvisův asistent na hoře Kilimanjaro.

Ve sportovní fotografii existují specifické snímky, které zachycují pohyb sportovce od začátku do konce na jednom snímku. Základ je jasný – stativ a sériové snímání, i přesto se však dá najít několik zajímavých tipů.

Pokud vás tipy a triky Chase Jarvise zaujaly, pak není nic jednoduššího než sledovat jeho blog, kde pravidelně zveřejňuje i nová videa. Anebo si ho přidejte mezi sledované YouTube kanály. Novinky samozřejmě najdete také na Facebooku.

Další článek
celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

12 000,- to si děláte legraci, ne? Tak minim… mj 19. 4. 2014, 23:02
Proč? Mcfee 1. 4. 2014, 16:45
jj v ameru možná v česku možeš mět padesát… zemekf 1. 4. 2014, 09:14
Fotograf možná, ale s tím profesionálem ... … Petr 31. 3. 2014, 08:22
Ach bože... Daniel Wonder 30. 3. 2014, 14:47

Další podobné články

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

Světelné digitální kompakty jsou v současné době asi tím nejlepším, co můžete pořídit. Nejedná se však o převratnou koncepci, obdobné fotoaparáty byly na trhu již v analogové podobě – jedním z nich je i Konica Hexar.

Light údajně vyvíjí telefon s devíti objektivy

Light údajně vyvíjí telefon s devíti objektivy

Mobilní telefony bývají poslední dobou poměrně běžně osazovány duálním objektivem. Najdeme však i výjimku v podobě modelu Huawei P20 Pro, který má objektivy hned tři. Společnost Light však chce jít ještě dál a objektivů použít 9.

Příběh Kodaku: Z výsluní do hlubokého stínu

Příběh Kodaku: Z výsluní do hlubokého stínu

Přes sto let vládl fotografickému průmyslu, sto let byl značkou číslo jedna a také průkopníkem nových technologií. Zkraje nového tisíciletí však došlo ke zvratu a prudkému pádu. Proč?

Sony FE 400 mm F2,8 GM OSS – nový kanón pro bezzrcadlovky Sony je na světě

Sony FE 400 mm F2,8 GM OSS – nový kanón pro bezzrcadlovky Sony je na světě

Diana Instant Square: Instantní fotoaparát s jedinečnými možnostmi

Diana Instant Square: Instantní fotoaparát s jedinečnými možnostmi

Společnost Lomography představuje nový typ instantního fotoaparátu, který vychází s analogové legendy minulého století – Diany. Novinka je výjimečná možnostmi výměny objektivů a paticí na blesk s elektrickými kontakty.