DIGIarena.e15.cz

Zjistěte, jak pracuje profesionální fotograf!

Pokud se někdo živí fotografií, řadí se do škatulky profesionální fotograf a očekává se od něj perfektní práce. Ta s sebou také nese adekvátní vybavení a samozřejmě i osvědčené workflow při postprodukci a při focení.
Zjistěte, jak pracuje profesionální fotograf!

O tom, že profíci využívají různé zlepšováky, finty a fígle, jak si usnadnit práci, respektive jak dosáhnout kýženého výsledku co nejefektivněji, není třeba pochybovat. Ne vždy jsou však ochotni se o své zkušenosti podělit a sdílet je s ostatními.

Naprosto opačně se však k této problematice postavil americký fotograf Chase Jarvis, který je mužem různých profesí. Krom toho, že se živí jako fotograf, fušuje do řemesla také režisérům a v neposlední řadě je úspěšný podnikatelem.

Původem bakalář filozofie se Jarvis chtěl stát lékařem, avšak těsně před nástupem na univerzitu mu zemřel dědeček, který po sobě zanechal nemalé množství fotografické techniky. Ta společně s výletem do Evropy rozhodla o jeho dalším osudu. Jako fotograf vyhrál Jarvis nespočet ocenění po celém světě, jeho kariéra začala v roce 1994, kdy začal fotografovat lyžaře a snowboardisty v Coloradu. Poté si otevřel vlastní studio a pracoval pro společnosti jako Volvo, Nike, Apple, Microsoft a další.

Velmi zajímavá je také Jarvisova podnikatelská kariéra, v roce 2009 přinesl jako jeden z prvních na trh aplikaci určenou pro mobilní zařízení iPhone s názvem Best Camera, která se stala velmi úspěšnou a ve své době znamenala zásadní zlom ve sdílení fotografií.

Profík v akci

Před několika lety začal Jarvis zveřejňovat tematická videa, v nichž ukazuje nejen příběhy fotografovaných či týmu svých spolupracovníků, ale především se snaží ukázat, jak on sám pracuje, jaké využívá triky a fígle.

Asi nejlepším z natočených videí je kompletní průvodce Jarvisovým workflow od okamžiku pořízení snímku až po jeho finální předání. V deseti minutách se tak dozvíte vše podstatné a členové fotografova týmu vypíchnou ty nejdůležitější momenty celého procesu – shrnuto dvěma slovy: kontinuální zálohování!

To nejjednodušší je obvykle to nejdůležitější a má ve výsledku největší vliv na konečný výsledek. A proto je tu dvanáct nejlepších tipů pro fotografování a natáčení videa.

Jedním z posledních natočených videí je přehled vybavení, které používá Jarvis jednak na fotografování a jednak na natáčení videa. Samotné video je velmi popisné a pokud si chcete sestavit techniku pro podobné účely, může vám napovědět, kde a jak začít.

Pokud se vrátíme dál do Jarvisovy kariéry, tak jedno z prvních videí podobného typu bylo zaměřeno na to, jak si správně zabalit fotografickou výbavu. Může se to zdát úsměvné, ale i tak banální věc, jako nastrkání fotoaparátů, objektivů a spousty příslušenství do batohu by mělo mít svá pravidla. Minimálně proto, aby se toho vybavení vešlo do zavazadla co nejvíc. Samozřejmě také složení jednotlivých náplní batohu a tašek odpovídá tomu, co se má zrovna fotografovat respektive je poskládáno tak, aby bylo co nejuniverzálnější.

V případě, že se chcete zaměřovat na outdoorová videa anebo tvorbu timelaps, pak určitě přijde vhod poměrně krátké, ale informačně nabité video o zabalení a práci s kamerami GoPro a jejich příslušenstvím.

Fotografování v horách je náročné především z důvodu vysoké nadmořské výšky, kdy je znát každý kilogram navíc nesený vámi anebo zbytkem týmu. V takových případech už se při balení počítá s každým gramem. Proto například Jarvis experimentuje s dvěma sadami techniky (Niko D4 vs Olympus OM-D) a jeden z MacBooků Pro mění za MacBook Air.

Pokud se ocitnete na místě, které by si zasloužilo určitou techniku, ale situace tomu není nakloněna, nezbývá než improvizovat. Jeden z takových improvizačních kousků předvádí Jarvisův asistent na hoře Kilimanjaro.

Ve sportovní fotografii existují specifické snímky, které zachycují pohyb sportovce od začátku do konce na jednom snímku. Základ je jasný – stativ a sériové snímání, i přesto se však dá najít několik zajímavých tipů.

Pokud vás tipy a triky Chase Jarvise zaujaly, pak není nic jednoduššího než sledovat jeho blog, kde pravidelně zveřejňuje i nová videa. Anebo si ho přidejte mezi sledované YouTube kanály. Novinky samozřejmě najdete také na Facebooku.

Další článek
celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

12 000,- to si děláte legraci, ne? Tak minim… mj 19. 4. 2014, 23:02
Proč? Mcfee 1. 4. 2014, 16:45
jj v ameru možná v česku možeš mět padesát… zemekf 1. 4. 2014, 09:14
Fotograf možná, ale s tím profesionálem ... … Petr 31. 3. 2014, 08:22
Ach bože... Daniel Wonder 30. 3. 2014, 14:47

Další podobné články

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Nezáleží na tom, kolik lidí už fotografuje mobilními telefony a kolik snímků už tak vyfotili. Stále najdete větší množství těch horších, než těch lepších. I pro ně je připraveno několik rad, které by ji mohly pomoci zlepšit se.

Nová bezzrcadlovka EOS M100 prý již brzy

Nová bezzrcadlovka EOS M100 prý již brzy

Píchavé dobrodružství s nepálskými sběrači medu

Píchavé dobrodružství s nepálskými sběrači medu

Být profesionálním fotografem či filmařem může někdy vyžadovat odvahu hodnou výkonu adrenalinových sportů. Zvlášť, když máte zdokumentovat jedny z posledních sběračů medu nepálských včel

10 nejtěžších objektivů, které si můžete aktuálně koupit

10 nejtěžších objektivů, které si můžete aktuálně koupit

Objektivy jsou nedílnou součástí fotografické soustavy, a leckdy také tou prostorově i váhově výraznější. Tělo fotoaparátu vedle nich může působit jako David vedle Goliáše. Pojďme se podívat na ta nejtěžší „skla“, která si můžete aktuálně pořídit.

Canon údajně připravuje čtyři nové profi objektivy

Canon údajně připravuje čtyři nové profi objektivy

Dodávky vybraných zrcadlovek Canonu i Nikonu budou mít zpoždění

Dodávky vybraných zrcadlovek Canonu i Nikonu budou mít zpoždění

Mohou naše zdraví ohrozit staré „radioaktivní“ objektivy?

Mohou naše zdraví ohrozit staré „radioaktivní“ objektivy?

V poslední době se v internetových diskuzích vyrojila celá řada dotazů na bezpečnost používání starších objektivů, které obsahují radioaktivní prvek Thorium. Znamenají takové objektivy nějaké reálné riziko pro uživatele?

Proč je důležité rozptýlené světlo a jak ho použít?

Proč je důležité rozptýlené světlo a jak ho použít?