17
Fotogalerie

Zkuste to bez zrcátka: 5 statečných nezrcadlovek [redaktoři radí]

Jednou z hlavních výhod kompaktů s výměnnými objektivy jsou jejich malé rozměry a nízká váha. Ačkoli i segment DSLR zasáhla vlna zmenšování, stále jsou bezzrcadlovky v tomto směru o krok napřed.

Téma zrcadlovky kontra bezzrcadlovky, srovnání obrazové kvality, kreativních možností, rychlosti provozu stále vyvolává bouřlivé diskuze. Do těchto neklidných vod se však v tomto článku nořit nebudeme.

Spokojíme se s tvrzením, že bezzrcadlovky mohou být alternativou DSLR, aniž bychom museli dělat větší (míra samozřejmě závisí na konkrétním modelu fotoaparátu) kompromisy v obrazové kvalitě, navíc variantou lehčí a skladnější, což se nám na prázdninových výletech, zájezdech, výšlapech či trecích bude zcela jistě hodit.

evolution.png

Když už se pro nějaké bezzrcátko rozhodnete, musíte zvážit, co od svého přístroje požadujete. Bohužel je vždy třeba přistoupit k nějakým kompromisům, neb nic není dokonalé. Proto vám přinášíme pár tipů podle čeho vybírat.

Odolnost – v hlubinách i na vrcholcích

Každý fotoaparát je do jisté míry odolný, standardem je zejména prachu a vlhkuvzdornost, opravdu odolných bezzrcadlovek, které snesou horší zacházení, ponoření pod hladinu a delší expozici mrazu, je však jako šafránu a dokonce je snad pouze jedna – ani ta nebudě chybět v našich doporučeních.

Rozměry a váha přístroje – do každého zavazadla

Ne všechny kompakty s výměnným objektivem se vám vejdou do kapsy. V našem výběru jsme se snažili vybrat také ty pokud možno nejskladnější přístroje. A najdete mezi nimi i opravdu malé aparáty blížící se svou velikosti kompaktům.

Design – v záři velkoměsta

Hodnocení vzhledu fotoaparátu je hodně subjektivní záležitost. Někomu se líbí jednoduché, futuristické tvary, jiný ocení co nejvíc kudrlinek a stylových vychytávek. V poslední době se výrobci nejvíce vrací k retro designu čerpajícího z analogových předchůdců, přičemž jej opatřují spoustou moderních prvků.

Rychlost – pro čilé fotografy

Jste-li aktivní sportovci a dovolená pro vás neznamená válení se na pláži a zasněné hledění do slunce zapadajícího za moře, oceníte u fotoaparátu především rychlost, s jakou reaguje na vaše povely – při ostření nebo samotném exponování.

Cena – za málo peněz…

Peníze, peníze. Ne všichni mají k dispozici neomezené množství finančních prostředků a možná se jim nechce za fotoaparát utrácet příliš vysoké částky, a přitom od svého přístroje požadují jakoustakous obrazovou kvalitu, v níž by uchovali vzpomínky např. z rodinné dovolenou. Pamatovali jsme i na bezzrcadlovku, která by vyhovovala této kategorii uživatelů.

Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu Alza.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně.

Pokračování 2 / 6

Jediný z odolných: Nikon 1 AW1

Nikon 1 AW1

cena: od cca 16 990 Kč

Nikon 1 AW1 sice nepatří k úplným novinkám, do našeho výběru se však dostal díky svým netradičním vlastnostem. Jedná se patrně o jediný všestranně odolný (aniž byste potřebovali speciální pouzdra a jiné pomůcky) fotoaparát s výměnnými objektivy.

Je vodotěsný do hloubky 15 m, odolá pádu z výšky 2 m a mrazu do -10 °C (možná se chystáte na Aljašku). Možná si říkáte: A jak je to s odolností objektivů? K dispozici jsou dva speciální vodě- a nárazuodolné objektivy 1 NIKKOR AW: 1 Nikkor AW 11–27,5 mm F3,5–5,6 a 1 Nikkor AW 10 mm F2,8.

aw.jpgaw3.jpg

Výhodou tohoto Nikonu, jakož i ostatních fotoaparátu řady Nikon 1, je také jeho rychlost. Sekvenční snímání s přeostřováním dosahuje rychlosti 15 sn./s, při jednorázovém zaostření se dostanete až na 60 sn./s. Spolehlivý, přesný a rychlý je také systém hybridního zaostřování. Obrazový 1“ (13,2×8,8 mm) CMOS snímač má umírněné rozlišení 14,2 Mpx a nabízí rozsah citlivosti od ISO 160 až ISO 6 400. Elektronická závěrka pracuje rychlostí 30–1/16 000 s. Samozřejmostí je ukládání snímků jak to formátu JPEG, tak do formátu RAW.

aw2.jpg

Použití v terénu je přizpůsobeno také ovládání fotoaparátu. Vzhledem k důkladnému utěsnění nenajdete na těle fotoaparátu žádný otočný ovládací prvek. Při nastavení expozičních parametrů si musíte vystačit s Menu.

V opravdu extrémních podmínkách oceníte tzv. akční ovládání. Po stisku speciálního tlačítka nastavíte požadovaný provozní režim prostým náklonem přístroje, zároveň můžete tímto způsobem procházet uložené snímky. (Tuto funkci najdete i u outdoorových kompaktů Nikonu). Nikon 1 AW1 nabízí všechny tradiční fotografické režimy (P, S, A, M), včetně natáčení Full HD videa (1080/30p, 25p) a k tomu bonusové funkce, jako je např. Pohyblivá momentka, Inteligentní výběr snímku.

aw1.jpg

V přírodě jistě oceníte vestavěný GPS modul, kompas a barometrický výškoměr/ hloubkoměr. V horších světelných podmínkách můžete aktivovat výklopný blesk. Daní odolnosti přístroje je jeho větší hmotnost – 356 g.

Pokračování 3 / 6

Mrňous do kapsy: Panasonic Lumix DMC-GM5

Panasonic Lumix DMC-GM5

cena: od cca 22 990 Kč

Panasonic Lumix DMC-GM5 se řadí k nejmenším kompaktům s výměnnou optikou. I přes malé rozměry nabízí tento fotoaparát spoustu pokročilých funkcí. Na drobném těle najdeme dostatečné množství externích ovládacích prvků a především – elektronický hledáček s příjemným rozlišením 1 166 000 px.

gm5.jpg

Tento Lumix je s rozměry 98,5×59,5×36,1 mm a váhou 211 g opravdový prcek, který ochotně vklouzne do větší kapsy. Jak je u bezzrcadlovek Panasonicu zvykem, fotoaparát je vybaven snímačem formátu 4/3. Rozlišení senzoru činí 16 Mpx a jeho citlivost lze nastavit na hodnoty ISO 100 a 25 600. Rozsahu rychlostí závěrky je 60–1/16 000 s.

gm53.jpg

Automatické ostření pracuje na základě detekce kontrastu. Přesnost zaostření usnadňuje řada pomocných funkcí, jako je Pinpoint AF nebo Focus Peaking. Ve srovnání s Nikonem 1 AW1, o němž jsme psali v předchozí kapitole, je sekvenční snímání mnohem pomalejší – při jednorázovém zaostření pořídíte za sekundu 5,8 snímků.

Nadstandardní je nabídka fotografických režimů, na externím voliči najdeme hned deset položek, mezi nimiž nechybí tradiční P, S, A, M, C nebo panoramatický mód. Samozřejmostí je možnost natáčení Full HD videí (1080/30p) s pestrou nabídkou kreativních funkcí, jako je časosběr nebo snap movie. Zajímavým řešením je také samostatný otočný volič určený k volbě režimu ostření (automatické jednorázové a průběžné, manuální).

gm51.jpg

Moderní fotoaparát vyžaduje moderní funkce. Není proto divu, že je GM5 vybaven WiFi modulem. Za zmínku stojí výborná aplikace Panasonic Image, díky níž lze fotoaparát velmi precizně ovládat na dálku – ostřit dotykem, detailně nastavit expoziční parametry, měnit obrazový režim popř. aplikovat jeden ze široké nabídky obrazových filtrů.

Pokračování 4 / 6

Elegán do města: Olympus OM-D E-M10

Olympus OM-D E-M10

cena: od cca 13 990 Kč

Dovolíme si trochu genderové nekorektnosti, když model OM-D E-M10 označíme za dámskou variantu ostatní „óemdéček“. Ostatně podobně je prezentován samotným výrobcem. A proč zrovna přívlastek „dámský“?

Jednoduše proto, že je tento fotoaparát malý (ve srovnání se svými soudruhy) a elegantní (především ve stříbrné verzi). A to i přesto, že příkladně navazuje na předchozí genetickou linii modelové řady OM-D, ať už v oblasti (retro) vzhledu, kvality zpracování, nebo funkční výbavy.

em10.jpg

Ač je fotoaparát menší, najdeme na něm všechny prvky, které jsou důležité k pohodlnému ovládání a fotografování – širokou nabídku externích ovládacích prvků, vestavěný blesk i elektronický hledáček s rozlišením 1 440 000 px. EVF se jistě bude hodit, pokud vyrazíte na jih do ostrého slunce, kde naopak může být problémem nejkratší čas závěrky 1/4 000 s.

E-M10_black_rear.png

Snímač formátu 4/3 (17,3×13 mm) nabízí efektivní rozlišení 16,1 Mpx. Citlivost lze nastavit na hodnoty ISO 200–25 600. Senzor je stabilizován ve třech osách s účinností 3,5 EV, což je jeden z mála rozdílu oproti modelům E-M1 a E-M5, které disponují stabilizaci v 5 osách (s účinností 5EV).

O ostření se tradičně stará Fast AF, který pracuje na základě detekce kontrastu. Oblast zaostření lze zvolit také přes 3“ displej, který je nejen dotykový, ale i výklopný. Sériové snímání dosahuje slušné rychlosti 8 sn./s.

em101.jpg

Takřka nezbytností je WiFi konektivita, díky níž můžete své výtvory ihned sdílet. Vážnějším fotografům se Olympus zavděčí širokou nabídkou nastavení při dálkovém ovládání fotoaparátu z chytrého zařízení, včetně zoomování, pokud si OM-D EM-10 pořídíte v kitu s kompaktním elektronickým zoomem M.ZUIKO DIGITAL ED 14–42 mm F3,6–5,6. Na výběr však samozřejmě máte s široké palety objektivů s bajonetem m4/3. 

Pokračování 5 / 6

Svěží APS-C: Sony A6000

Sony A6000

cena: od cca 16 490 Kč

Na rychlé fotoaparáty je Sony specialista. Mezi rychlíky co do ostření a sériového snímání patří také loňský model Sony A6000, první fotoaparát z nové linie navazující na modely NEX.

Pyšní se jedním z nejrychlejším autofokusů na světě, dokáže zaostřit za 0,06 s. Hybridní automatické ostření má k dispozici 179 (fázové ostření) a 25 (detekce kontrastu) ostřicích bodů. Sekvenční snímání s přeostřováním dosahuje rychlosti 11 sn./s.

sony1.jpg

Sony A6000 je vybaveno výborným elektronickým hledáčkem s rozlišením 1 440 000 px. Tento EVF velmi usnadňuje komponování záběru na ostrém slunci, stejně jako kontrolu pořízeného snímku. Uplatní se tedy tam, kde bohužel selhává zadní LCD displej. Přestože není tento 3“ monitor dotykový, zejména nevysoké osoby ocení možnost jeho naklopení (nahoru/dolů), pokud chtějí fotografovat z větší výšky – stačí natáhnout ruku…

sony2.png

O obrazový výstup se stará CMOS Exmor snímač formátu APS-C s rozlišením 24,3 Mpx. Jeho citlivost lze nastavit na hodnoty ISO 100–25 600. Pro někoho může být nevýhodou absence stabilizace snímače. Závěrka pracuje v rozmezí rychlostí 30–1/4 000 s. Se Sony A6000 můžete natáčet Full HD videosekvence (1080/60 nebo 24p) se stereofonním zvukem.

Bonusem navíc je zabudovaný modul WiFi s podporou technologie NFC. Sony nabízí propracovanou aplikaci PlayMemories, díky níž můžete fotoaparát dálkově ovládat, popř. následně pořízené snímky stahovat a sdílet.

sony4.jpg

Slabinou tohoto modelu je malá výdrž baterie – dokoupení náhradního akumulátoru je nutností, a nepříliš široký výběr „kmenových“ objektivů. Nicméně druhý zmíněný nedostatek kompenzuje nabídka skel jiných značek – Sigma a Carl Zeiss.

Pokračování 6 / 6

Hvězda výprodejů: Nikon 1 J4

Nikon 1 J4

cena: od cca 6 990 Kč

Stylovka Nikon 1 J4 má již sice svého zástupce – „jépětka“ byla ohlášena v dubnu tohoto roku –, přesto může být tento „starší“ model pro řadu uživatelů zajímavou volbou, a to nejen pro svou nízkou cenu.

J4.jpg

Svými parametry má totiž hodně blízko k vlajkové lodi jedničkové řady Nikonu 1 V3. Stejně minimalistický jako design fotoaparátu, s jednoduchými liniemi bez ergonomických výstupků, je i koncept počtu a rozmístění ovládacích prvků.

Na voliči fotorežimů jsou klasické módy P, S, A, M skryty pod položkou Kreativní, což může iritovat především pokročilejší fotografy. Samostatné ikonky tu naopak mají inteligentní automatika a „nikoňácké“ hravé funkce jako Zachycení nejlepšího okamžiku nebo Pohyblivé momentky. Inu, Nikon 1 J4 je určen spíše pro uživatele, kteří „frčí“ na automatiku.

J41.jpg

Fotoaparát je osazen jednopalcovým snímačem (13,2×8,8 mm) s rozlišením 18,4 Mpx. Vzhledem k menším rozměrům senzoru nelze počítat s oslňující obrazovou kvalitou na vyšších citlivostech, nejspíš i kvůli tomu lze jako nejvyšší hodnotu nastavit jen (ve srovnání s konkurencí) ISO 6 400. S elektronickou závěrkou lze dosáhnout nejkratšího expozičního času 1/16 000 s.

J42.jpg

Co je tedy na levné J4 tak unikátní, že se dostala do našeho výběru? Kromě ceny, jež se tohoto času pohybuje kolem šesti tisíc, jsou to pokročilý systém hybridního ostření na základě detekce kontrastu (se 171 zaostř. body) a fázové detekce (105 bodů) a rychlost sériového snímání s přeostřováním 20 sn./s. Podobné hodnoty u přístrojů v podobné cenové hladině nenajdete.

Určitě si přečtěte

Články odjinud