26
Fotogalerie

Znáte Plustek? (test kinofilmového skeneru)

Archivovat snímky z dřevních dob kinofilmu už nemusí být tak drahé, jako v minulosti. Neveříte?

Myslím, že hříšné myšlenky v podobě fotografování na kinofilm a jeho následného skenování napadly každého, kdo k práci s filmem a zrcadlovkou přičichnul. Alespoň já jsem takto do nedávné doby uvažoval. Jednou z poměrně zásadních překážek, pominu-li čas strávený samotným skenováním filmů, byla vždy vysoká cena speciálních kinofilmových skenerů.

V redakci máme „starou dobrou“ Minoltu DiMAGE Scan Elite 5400, poloprofesionální kinofilmový skener, jehož bazarová cena ani v dnešní době nejde pod deset tisíc korun. V době svého uvedení na trh v roce 2004 byla cena skeneru necelých třicet tisíc korun.

P_10.jpg

O to více nás zajímal výsledek skenování poměrně neznámým skenerem Plustek OpticFilm 7200. Na českém trhu je Plustek neznámou značkou, v zahraničí se však vyprofiloval jako jeden z alternativních výrobců reprografických přístrojů, skenery nevyjímaje. Model OpticFilm 7200 je jedním z celkem šesti modelů výrobce, které se vzájemně liší prakticky pouze softwarovým vybavením a povrchovou úpravou. A to nejzajímavější? Doporučená cena skeneru je 4 950 Kč bez DPH , v internetových obchodech jej však pořídíte i s daní za částku v rozsahu 4 650 až 5 990 Kč vč. DPH.

V základním balení skeneru najdete vše, co je potřeba  – skener, dva podavače na kinofilm a dva na diapozitivy v rámečku, zdroj napájení, propojovací USB kabel a software pro skenování a úpravu snímků SilverFast SE 6.5. Samostatná licence programu stojí téměř 50 dolarů. V takovém případě je tedy velkou přidanou hodnotou. Vše je navíc zabaleno v úhledné tašce, která vám usnadní skladování a především přenášení přístroje.

P_01.jpgP_03.jpg

Design stroje je velice strohý, šedá barva použitého materiálu to jen potvrzuje. Na čelní straně najdeme pouhá tři tlačítka, což jsou také jediné ovladače na skeneru. Jedno slouží k zapnutí / vypnutí, další dvě pak spouštějí aplikace pro skenování.

P_08.jpgP_06.jpg

Udávané rozlišen skeneru je 7 200 dpi, maximální neinterpolované rozlišení je však 3 600 dpi, což dostačuje pro opravdu obří výtisky formátu A2. Skener bohužel nemá funkci ICE, která umí ze skenovaného filmu odstranit nečistoty a prach. Součástí skenovacého programu je sice softwarová náhražka, její funkčnost a výsledky jsou však omezené. Zajímavým detailem skeneru je pak prosvětlovací pultík na horní straně, jeho rozměry odpovídají rámečku s diapozitivem, který do něj jednoduše vložíte a zase vyjmete.

P_05.jpgP_07.jpg

Oba dva podavače – filmový na šest políček nebo diapozitivový na čtyři rámečky – se vkládají do štěrbiny na boku skeneru. Štěrbina je průchozí a je jedno, ze které strany začnete. Žádné sofistikované elektronické posouvání nečekejte, posun podavače je ruční a díky jemným výstupkům, které zapadnou do prohlubní skeneru, jsou pozice podavače přesně vymezeny. Nehrozí tedy nechtěné posunutí či roztřesení filmu při skenování.

P_09.jpgP_13.jpgP_14.jpg

Základní nastavení skenovacího programu přináší méně kontrastní výstupy, pokud však máte dostatek trpělivosti a pohrajete si s nastavením jednotlivých parametrů, můžete dosáhnout velmi dobrých výsledků. Ne nadarmo patří program SliverFast mezi uznávané skenovací softwary.

Práce v programu je poměrně jednoduchá, po startu na vás čekají tři až čtyři okna (podle typu skenovaného filmu – negativní nebo pozitivní). Jedno z nich je jakýmsi informačním panelem, kde najdete seznam dílčích kroků při skenování (Scanpilot). V ostatních oknech pak  nastavujete základní parametry skenu, upravujete nastavení barev, kontrastu, úrovní apod. Pokud skenujete negativní předlohu, můžete si ještě vybrat některé z přednastavených presetů pro různé typy filmů (jejich nabídka je však velmi omezená).

nastaveni_1.pngnastaveni_2.png hlavni okno.png
Nastavení parametrů skenu spolu s hlavním oknem programu
scanpilot.pngtype of negative.png
Vlevo Scanpilot, vpravo pak výběr typu negativu

Součástí programu je i softwarové odstraňování škrábanců a prachu. Jeho možnosti jsou vsice omezené, pokud ale máte relativně zachovalý film bez většího poškození, může vám filtr pomoci. Při nastavení sly filtru je však třeba opatrnosti a raději vyzkoušet několik různých úrovní a hlavně zkontrolovat celou plochu skenu. Stává se totiž, že odstranění větších škrábanců s sebou nese i nežádoucí odstranění kresby v jiných místech skenu.

dust and scratch.pngdust and scratch_1.pngdust and scratch_2.png
Vlevo okno pro nastavení parametrů filtru, vpravo pak ukázka indikace škrábanců a prachu
pokus1.jpgpokus2.jpg
max. velikost | max. velikost
Vlevo sken bez filtru, vpravo zapnutá redukce prachu a škrábanců, všimněte si ztráty kresby na batohu ženy u kašny

Nejvíce jsme byli zvědavi na výsledky skenování černobílého negativu, který většinou prověří kvality skeneru podáním filmového zrna. Levné skenery mají tendenci zrno slévat, dochází ke ztrátě hranové ostrosti. Profesionální skenery naopak umí filmové zrno věrně reprodukovat. Plustek je někde v polovině pomyslné kvalitativní osy. Referenční skeny z Minolty (při mírně nižším rozlišení) se vyznačují lepším podáním filmového zrna a vyšší hranovou ostrostí již při nulovém nastavení doostření.

Plustek v tomto směru mírně zaostává, jeho výstup je však dostatečně kvalitní a troufám si tvrdit, že valné většině uživatelů bude, především vzhledem k pořizovací ceně, plně vyhovovat. Pozornost si zaslouží také rychlost skeneru, náhled vytvoří za 12 s, sken v plném rozlišení pořídííte za 40 s. Pokud aktivujete filtr pro odstranění nečistot, dostanete se téměř na dvojnásobek tj. 70 s.

01_1.jpgpozitiv_bw.jpg
max. velikost | max. velikost
Vlevo sken z Minolty, vpravo z Plusteku, v obou případech základní nastavení parametrů s nulovým doostřením. Skenováno jako černobílý pozitiv s následnou inverzi ve Photoshopu
01.jpgnegativ_bw.jpg
max. velikost | max. velikost
Vlevo sken z Minolty, vpravo z Plusteku, v obou případech základní nastavení parametrů s nulovým doostřením. Skenováno jako černobílý negativ
01_color.jpgpozitiv.jpg
max. velikost | max. velikost
Vlevo sken z Minolty, vpravo z Plusteku, v obou případech základní nastavení parametrů s nulovým doostřením. Skenováno jako barevný pozitiv s následnou inverzi ve Photoshopu

Plusy:

  • poměr cena/výkon
  • rychlost skenování
  • základní příslušenství

Mínusy:

  • ruční posun filmu
  • absence ICE

Cena:

  • 4 950 Kč bez DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud