DIGIarena.e15.cz

Zoner Photo Studio 7 - vylepšený editor

Přestože nový produkt Zoneru - Zoner Photo Studio 7 - ještě není v prodejní verzi, dostali jsme možnost nahlédnout pod pokličku vývojové dílny. Proto vám přinášíme pohled na připravovaného pokračovatele úspěšného Zoner Media Exploreru.
Zoner Photo Studio 7 - vylepšený editor

Zatímco zavedené firmy se většinou bojí dávat novinářům betaverze svých produktů, aby náhodou nemuseli nějakou funkci na poslední chvíli vyřadit a uživatelé ji pak nedej bože nechtěli, brněnská firma Zoner rozdává novinářům předběžné verze už dlouho. A zatím to podle reakcí vypadá, že funkce se spíše zlepšují a přidávají, než aby mizely.

Jako první věc jste již mohli zaregistrovat změnu názvu produktu. Jde o čistě marketingovou záležitost, která má zdůraznit, že produkt již není pouhý správce fotografií, ale úspěšně se snaží „fušovat“ i do práce s obrázky. Na programu samotném změna příliš patrná není, což uživatelé spíše ocení. Nic „nepotěší“ víc než neustálé učení nových způsobů ovládání programů.

Klepněte pro větší obrázek
Základní okno programu se příliš nezměnilo, na první pohled je jiný pouze výchozí skin a některé ikony

V případě ovládání programu postupuje Zoner mírnými kroky kupředu. Příkladem je práce s klíčovými slovy, která je nyní mnohem pohodlnější, ať už v případě jejich přiřazení nebo filtrování zobrazení. Jednou ikonou můžete zobrazit panel klíčových slov, která pak můžete myší přetahovat na obrázky, a tím klíčová slova přiřazovat.

Klepněte pro větší obrázek
Panel klíčových slov (zakroužkovaný) a část jejich zobrazení

Klíčová slova je možné členit do kategorií, což ocení zejména vášniví fotografové, kteří mají rozsáhlé kolekce fotografií – kategorie jsou pak mnohem přehlednější. Panel klíčových slov má ještě jednu neocenitelnou výhodu, a sice možnost kontextové nabídky nad klíčovými slovy, čímž můžete snadno klíčová slova přejmenovávat, přidávat nebo vkládat do filtru.

Klepněte pro větší obrázek
Kontextová nabídka klíčového slova

V hlavičce EXIF přibyla možnost editace dat pořízení a změny obrázku, stejně tak můžete nastavit jiné parametry ISO, clony a doby expozice. Novou možností je také přiřazení hodnocení k obrázkům. Pomocí filtru pak můžete snadno filtrovat, takže není problém zobrazit všechny výborné obrázky z letošního roku.

Klepněte pro větší obrázek
Některé parametry hlavičky EXIF je možné editovat

Výrazně lepší editor
Důležitá změna je v možnostech editace obrázku. Kromě dvou nových filtrů zde naleznete také lepší možnosti výběru částí obrázku nebo kombinovaný nástroj úpravy perspektivy.

Pokud bych měl vsadit na jednu funkci ZPS jako marketingový tahák, vybral bych si Projasnit stíny. Tato operace pracuje podobně jako Světla a stíny ve Photoshopu, tedy dokáže selektivně zesvětlit pouze příliš tmavé oblasti a světlé ponechat nebo naopak. Na rozdíl od jiných programů neposkytuje tak velký komfort, ale její možnosti většinou dostačují, navíc uživatel nemá tolik možností něco zkazit.

Klepněte pro větší obrázek
Funkce Projasnit stíny dokáže ponechat světlé oblasti beze změny a zesvětlit pouze tmavé části obrázku

Dalším novým filtrem je Míchání kanálů, které najde své využití nejen v kreativních úpravách, ale hlavně v převodu obrázků na stupně šedé, protože tento převod můžete velmi dobře „řídit“.

Klepněte pro větší obrázek
Pomocí míchání kanálů vytvoříte realistické černobílé obrázky, které respektují lidské vnímání scény

Výrazně vylepšené jsou možnosti výběru části obrázku. Dříve bylo možné vybrat pouze obdélníkovou oblast, což postačovalo maximálně na vytváření hodně speciálních efektů nebo rámečků. Nově přibyly možnosti výběru obrázku kouzelnou hůlkou (vybírá podobně barevné oblasti) a lasem, přičemž po vzoru jiných programů je možné obě volby kombinovat. Trochu ještě chybí obdélníkový výběr, ale pro digitální fotografie není tak podstatný.

Klepněte pro větší obrázek
Obloha byla vybrána magickou hůlkou, altánek nahrubo lasem. Červeně jsou oba nástroje označeny

Výběr využijete například pokud chcete selektivně zostřit určitou část obrázku, zesvětlit pouze určitou část obrázku nebo při různých experimentech. Výběr bohužel nelze použít při práci s razítkem, což by jistě bylo zajímavé – dále se tím zpřesňuje práce.

Tiskne každý
Už předchozí verze měla rozsáhlé možnosti tisku a publikování. Nová verze přidává další zajímavé možnosti – dynamické kalendáře, indexové tisky a spořič papíru. Zatímco dříve byly kalendáře připravené pouze na určité období, v současné verzi si můžete nechat vyrobit kalendář na libovolný rok i měsíc, klidně pro dny kolem svého narození.

Klepněte pro větší obrázek
Kalendáře je možné vytvářet pro libovolné časové období

Indexové tisky a spořič papíru mají určité věci společné – v obou případech ZPS vypočítá nejlepší umístění obrázků pro co nejlepší využití papíru, čímž se šetří uživatelova kapsa.

Klepněte pro větší obrázek
Spořič papíru vypočítá optimální rozmístění různých formátů fotografií na konkrétním papíru


Další novinky
Další novinky jsou určitý neuspořádaný mix různých funkcí a doplňků, které program mírně vylepšují. Příkladem mohou být přechodové efekty při promítání obrázků, nové formátovací možnosti zobrazení informací k obrázku...

Zajímavou funkcí by mohl být digitální podpis. Vložením podpisu do obrázku se z něj stává autentizovaný úřední dokument. Nyní je ještě třeba vymyslet, k čemu takový dokument používat.

Pro načítání obrázků byla vylepšena funkce importu ze zařízení. Program může automaticky poznat připojený digitální fotoaparát (USB disk nebo fotoaparát Canon) a stáhnout z něj fotky do složky na disku.

Zatímco některé změny jsou pouze kosmetické, kvůli pár vylepšením je nová verze zajímavá volba, která ji staví nad konkurenci. Postupně jsem je tady všechny vyjmenoval, takže se nemusím opakovat. Navíc jsem zatím měl k dispozici pouze „betaverzi“, i když při používání jsem nenarazil na žádná podstatná omezení.
Program se nyní dodává ve čtyřech verzích, nejvhodnější verze Professional vás přijde na 2 399 Kč, což je cena vcelku lidová. Upgrade z předchozích verzí Professional pak stojí 999 Kč.

Zatímco pro profesionální práci stále používám Photoshop a nehodlám to nijak měnit, pro fotografie z různých akcí stále více využívám ZME. Tomu dosud chyběla funkce na selektivní zesvětlení, což ZPS 7 obsahuje. Navíc ZPS rozšiřuje práci s EXIF, což se hodí i při profesionální práci. Myslím, že ani na tonálně složité fotografie už Photoshop nebudu potřebovat a spolehnu se pouze na ZPS. Ušetřím tím totiž čas i energii.

 

Další článek
celkem 21 komentářů

Nejnovější komentáře

Zoner Photo Studio 7 Jan Žižka 15. 4. 2005, 10:12
Re: ZP7 versus Adobe Photoshop Daniel 18. 10. 2004, 14:11
Re: dotaz panorama palo 7. 10. 2004, 19:25
ZP7 versus Adobe Photoshop Silvie Volfová 4. 10. 2004, 14:21
Re: dotaz Rean 1. 10. 2004, 01:16

Další podobné články

Mastin Labs představuje presety inspirované kinofilmy Kodak

Mastin Labs představuje presety inspirované kinofilmy Kodak

Aplikace Moment dostala aktualizaci. Ta je zaměřena na manuální ovládání fotoaparátu

Aplikace Moment dostala aktualizaci. Ta je zaměřena na manuální ovládání fotoaparátu

Pixbuf je dostupný v nové verzi pro všechny desktopové platformy

Pixbuf je dostupný v nové verzi pro všechny desktopové platformy

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Vinou tmavé srsti se většina domácích zvířat fotografuje značně obtížně. Výsledná fotka totiž často vychází jako tmavá šmouha a to obzvláště, pokud je fotografujete mobilem nebo levným kompaktem. Poradíme, jak dosáhnout lepších výsledků

Zoner Photo Cloud – 5 GB prostoru zdarma pro všechny uživatele ZPS X

Zoner Photo Cloud – 5 GB prostoru zdarma pro všechny uživatele ZPS X

Instagram spustil video hovory a rozšířil nabídku Prozkoumat

Instagram spustil video hovory a rozšířil nabídku Prozkoumat

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

Každý máme své berličky, o které se při nejrůznějších aktivitách můžeme opřít. A mezi takové činnosti patří také fotografování. Jaké příslušenství vám ušetří čas a ulehčí fotografickou práci?

Loupedeck+ láká na inovované rozhraní a širší kompatibilitu

Loupedeck+ láká na inovované rozhraní a širší kompatibilitu