11
Fotogalerie

Zonerama: Podělte se o zážitky

Projekt Zonerama tvůrců správce a editoru fotografií Zoner Photo Studia nabízí nejen online galerii pro publikování snímků, ale také plnohodnotné úložiště, spolupracující přímo s vlastní aplikací.

Galerii Zonerama od brněnských tvůrců fotografického programu Zoner Photo Studio můžete využít v případě, že hledáte místo a způsob, jak prezentovat vlastní fotografie online. Proč by vás to mělo zajímat?

Další z mnoha? Nikoliv!

Webových galerií je spousta, proč další? Tuto otázku si pravděpodobně položí každý, kdo se doslechl o vzniku jakési webové galerie či virtuálního úložiště nazvaného Zonerama. Jak už název napovídá, pochází projekt Zonerama z dílny Zoner Software a je propojen se známým Zoner Photo Studiem 14. Ale k tomu se ještě dostaneme.

profil_prazdny.jpg otvirak.jpg  
Úvodní podoba prázdného profilu Zonerama | Profil po vyplnění údajů a nahrání fotek

Neobyčejná galerie

Existují fotoweby, zabývající se prezentací a případným hodnocením fotografií. Existují galerie, kam lze nahrávat fotografie po desítkách i stovkách. Dokonce existují galerie, kam lze snímky nahrávat například pomocí protokolu FTP. V čem je tedy Zonerama jiná? Její výjimečnost spočívá právě v již zmiňované návaznosti na program Zoner Photo Studio 14. Galerii totiž můžete spravovat nejen pomocí webového rozhraní, ale po přihlášení ke svému účtu, také z aplikace Zoner Photo Studio.

prvni_slozka.jpg 
Alba Zoneramy se v aplikaci Zoner Photo Studio zobrazí jako běžné složky.
Ikonka v levém dolním rohu pak ukazuje viditelnost alba.  

Zrcadlo, zrcadlo …

Problémem galerií založených například na FTP přenosu snímků, je na první pohled složité nastavování a používání. Tímto neduhem Zonerema netrpí. Z webového rozhraní lze snímky nahrávat pomocí jednoduchého formuláře, a to jak jednotlivě, tak hromadně. U každé fotografie (či dávky fotografií), můžete nastavit album (složku), ve které budou obrázky umístěné a navíc tomuto albu přiřadit oprávnění. K dispozici jsou volby Veřejné, Skryté a Chráněné heslem.

privacy_zoner_2.jpg 
Možnosti nastavení soukromí pro jednotlivá alba

Jestliže album označíte jako Veřejné, bude viditelné pro každého uživatele Zoneramy, pokud použijete volbu Soukromé, bude album sloužit jen a jen vám a nikdo jiný jej nebude moci zobrazit. V případě užití poslední volby, bude album přístupné pouze těm, kterým prozradíte heslo. Nastavení lze provést jak z webového rozhraní, tak z příslušné záložky v Zoner Photo Studiu.

Připojení nezbytné

Pro běh Zoneramy v rámci Zoner Photo Studia je nezbytné připojení k internetu. Aplikace nedisponuje žádnou „mezipamětí“, kam by si ukládala vámi provedené kroky a po opětovném připojení tyto kroky provedla. Pokud však jste online, odmění se Zonerama svou plnou funkčností. Jednou z devíz je okamžitá synchronizace – čehokoliv. Pokud přetáhnete do Zoneramy v ZPS snímek, okamžitě se objeví i na webovém rozhraní. Pokud upravíte detail, GPS polohu, EXIF údaje, vše bude ihned zrcadleno.

Sbohem komprese!

Největším trhákem Zoneramy byla autory označena kvalita snímku po nahrání na server. Nutno podotknout, že zcela oprávněně. Pokud se na Zoneramu pokusíte nahrát fotografii, která rozměry nepřekračuje maximální možný rozměr obrázků, bude váš snímek nahrán v nedotčené podobě. V praxi to znamená konec JPEG kompresím na straně serveru. V případě, že nahráváte snímek rozměrů větších, dojde automaticky k zmenšení na požadovaný rozměr. 

album.jpg 
Otevřené album s fotografiemi

Jste-li fanoušky videosekvencí a rádi byste prezentovali také své pohyblivé obrázky, máte u Zoneramy bohužel zatím smůlu. Zonerama v současné době nepodporuje žádné formáty videosekvencí. Škála formátů pro statické snímky také není příliš pestrá. Na Zoneramu lze sice nahrát bitmapový snímek libovolné přípony, nicméně při přenosu bude vždy převeden do JPEG formátu.

videa_no.jpg 
Videosekvence do Zoneramy bohužel nenahrajete. Zatím.

Pokračování 2 / 2

Jak na Zoneramu?

Pro zpřístupnění Zoneramy jak z webového rozhraní, tak ze Zoner Photo Studia je nutné se zaregistrovat. To lze provést jen pomocí internetového prohlížeče. Na registrační formulář vás pohodlně nasměruje odkaz Vytvořit nový účet v dialogovém okně při pokusu o přihlášení do služby v Zoner Photo Studiu. Pokud již máte Zoner ID, lze jej k přihlášení použít.

screen1.jpg 
Před prvním použitím Zoneramy je nezbytné se zaregistrovat pomocí webového formuláře

Přihlášení jednou a napořád

Vytvoření účtu je nutné potvrdit kliknutím na odkaz, který vám bude zaslán na adresu uvedenou při registraci. Poté již stačí vložit vaši emailovou adresu spolu s heslem do dialogového okna Přihlásit. V případě že využíváte počítač pouze vy, případně vaši blízcí, můžete pro pohodlnější užívaní služby zaškrtnout volbu Zapamatovat pro příští příhlášení.

screen2.jpg 
Z aplikace Zoner Photo Studio se lze trvale přihlásit pomocí nově získaného Zoner ID

Téměř jako s USB diskem

K otevření vašeho webového úložiště stačí ve spodní liště Navigátoru, viditelného pod aplikační záložkou Správce, kliknout na ikonu s textem Zonerama. Dojde k otevření vaší Zoneramy, která se nyní tváří téměř jako běžná složka. Lze v ní vytvářet adresáře, přetahovat do ní soubory, přejmenovávat je i mazat. Co bohužel nelze, je vytvoření „složky ve složce“, tedy vnořeného adresáře.

screen3.jpg 
Zoneramu se v aplikaci tváří jako běžná složka. Funguje také metoda "drag and drop"

Chcete-li aby některé z vašich alb mělo konkrétní obálku, stačí kliknout pravým tlačítkem na fotografií v albu obsaženou a použít volbu Nastavit jako obálku alba.

Soukromí především

Po vytvoření adresáře lze nastavit příslušná práva pro jeho zobrazení ostatními uživateli. Klikněte pravým tlačítkem myši na adresář u kterého chcete práva změnit a v rozbalovací roletce klikněte na Nastavit soukromí. Na výběr máte z možností zmíněných v první kapitole článku Skryté, Veřejné a Chráněné heslem. Jako výchozí hodnota pro všechna alba je nastaveno album skryté.

screen4.jpg 
Alba lze mít uložena na Zoneramě jako veřejná, skrytá, či chráněna heslem

Z aplikace jako z webu

Webové rozhraní Zoneramy nabízí stejný uživatelský komfort, jako ovládání skrz Zoner Photo Studio. Fotografie lze jak nahrávat, tak provádět základní editace, přejmenování, mazání, nebo přiřazení práv jednotlivým albům. Oproti nahrávání přes Zoner Photo Studio, lze pomocí webového rozhraní nastavit také Práva použití.

upload_web.jpg 
Velmi pohodlně lze na Zoneramu nahrát fotografie také pomocí webového rozhraní

Limitující rozměr vkládaných snímků je 1200 obrazových bodů na výšku. V praxi tento limit znamená, že lze vložit snímek o rozměru 1800 × 1200 bodů (při poměru stran 3:2), pokud je orientován na šířku. V případě vertikální orientace je však maximální rozměr stejného snímků pouze 800 x 1200 bodů. Maximální šířka vkládaného snímku pak je 1920 bodů.

Pro prohlížení svých alb v galerii Zonerama můžete použít také aplikaci pro mobilní telefony s operačním systémem Android.

Zonerama je na první pohled další webovou galerií. Pokud ji však uživatel začne prozkoumávat, záhy zjistí, že nabízí mnohem více než galerie jiné. Provázání se Zoner Photo Studiem, kde Zonerama působí jako „pouhý další disk“, je velmi užitečné při nahrávání fotografií. Osobně nejvíce oceňuji neaplikování jakékoliv komprese na patřičně zmenšené JPEG soubory.

Určitě si přečtěte

Články odjinud